Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Środa 15 listopada 2017 
    

Ceny 300mm wafli krzemowych zaczynają znacząco rosnąć


Autor: Zbyszek | źródło: ETnews | 16:12
(4)
Branża związana z produkcją układów krzemowych notuje aktualnie bardzo dobry okres. Wszystko przez bardzo duże i stale rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju układy krzemowe. Z tego powodu w ostatnim czasie zaczynają wzrastać ceny 300-milimetrowych wafli krzemowych. Ich dwaj producenci - japońska firma SUMCO oraz południowokoreańska firma SK Siltron już osiągnęli limit zdolności produkcyjnych wafli na swoich liniach produkcyjnych. Z tego powodu obaj wytwórcy zwiększają ceny, aby uzyskać wyższe przychody oraz rozbudować linie produkcyjne, co umożliwi zwiększenie produkcji wafli krzemowych i zaspokojenie popytu.

Szef firmy SUMCO, Hashimoto Mayuki poinformował, że 2017 rok będzie dla jego firmy najlepszym w ciągu ostatniej dekady. Jednocześnie Hashimoto Mayuki spodziewa się, że ceny 300mm wafli krzemowych na rynku wzrosną w przyszłym roku o około 20%, i będą dalej rosły w 2019 roku.

Aktualnie zapotrzebowanie na 300mm wafle krzemowe wynosi 5,6 miliona sztuk miesięcznie. Prezes SUMCO szacuje, że 2020 roku będzie to 6,6 mln sztuk miesięcznie. Kierowana przez niego firma zamierza do 2019 roku zwiększyć produkcję 300mm wafli krzemowych o 110 tysięcy sztuk miesięcznie.

W podobnej sytuacji są lub prawdopodobnie wkrótce będą wszyscy pozostali wytwórcy wafli krzemowych na zamówienie. Według analityków, ta sytuacja wpłynie na ogólny wzrost cen różnych układów scalonych. Jest to sytuacja bardzo podobna do sytuacji obserwowanej już od dłuższego czasu na rynku pamięci DRAM – gdzie bardzo duży wzrost popytu doprowadził do wyczerpania zdolności produkcyjnych producentów, i w konsekwencji – znacznego wzrostu cen pamięci.

Na dużym zapotrzebowaniu na układy scalone zyskuje także holenderska firma ASM, specjalizująca się w budowie urządzeń EULS (Extreme Ultraviolet Lithography System) przeznaczonych do produkcji układów scalonych. Firma zapowiedziała, że w skutek rosnącego popyt na EULS w bieżącym roku spodziewa się 25-procentowego wzrostu przychodów. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Ciekawe... (autor: pwil2 | data: 15/11/17 | godz.: 16:57)
  ...to oznacza, że pamięci RAM będą drożały co najmniej aż do 2019r?

 2. Jak nic jest miejsce ... (autor: Mario1978 | data: 15/11/17 | godz.: 17:03)
  na jeszcze jednego producenta wafli krzemowych i ucieszyłoby Mnie gdyby LG tym się zajął.
  Sam SAMSUNG zwiększy zdolności produkcyjne o 30% w przyszłym roku ale to i tak nie wystarczy biorąc pod uwagę chłonność rynku.


 3. Czas najwyzszy na 450mm wafle krzemowe... (autor: gantrithor | data: 15/11/17 | godz.: 18:47)
  j.w

 4. Wielka szkoda ze nie robimy juz w Polsce (autor: pandy | data: 17/11/17 | godz.: 12:16)
  podlozy polprzewodnikowych - to mogla byc szansa o ktorej tak wiele mowia kolejne rzady...
  Kiedys Polska oferowala podloza najwyzszej jakosci, mielismy pomysly jak sprawnie rozwiazywac wiele problemow produkcyjnych. Niedawno padla firma Ammono produkujaca podloza GaN... po prostu rece opadaja... Produkowac ukladow scalonych nie bedziemy ale moglismy chociaz produkowac najwyzszej klasy materialy dla przemyslu semi.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.