Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Poniedziałek 18 grudnia 2017 
    

Firefox 57 Quantum z 170 mln. instalacji w jeden miesiąc


Autor: Zbyszek | źródło: Mozilla | 06:49
(19)
14 listopada Mozilla udostępniła przeglądarkę internetową Firefox Quantum. Nowa wersja wprowadziła tak duże zmiany szybkości pracy i technologiach renderowania stron, że dla podkreślenia tego faktu zdecydowano się nawet na zmianę nazwy oraz odświeżenie logo programu. Od strony technicznej niewątpliwie odniesiono sukces - nowy Firefox w wielu testach okazuje się szybszy niż Chrome i Edge. Dużą niewiadomą było jednak, czy zdoła to przekonać użytkowników. I to być może się udało. Mozilla poinformowała właśnie, że w ciągu miesiąca od premiery, liczba instalacji Firefox Quantum wyniosła 170 milionów.

Co więcej, od wydania Firefoksa 57 do katalogu addons.mozilla.org dodano ponad tysiąc dodatków kompatybilnych z Fireforx Quantum. Niestety, w danych przekazanych przez Mozillę zabrakło jednej cennej informacji - ile z tych instalacji to tylko aktualizacje z wcześniejszego Firefoksa 56. Różnica między tą liczbą, a łączą ilością 170 mln instalacji pozwoliłaby stwierdzić, jak dużo użytkowników innych przeglądarek zdecydowało się wypróbować nowego Firefoksa.


Przypomnijmy, że w Firefox Quantum przebudowana została właściwie cała struktura programu. Dotychczasowe wersje Firefoxa uruchamiały dwa jednowątkowe procesy – jeden dla GUI programu, drugi do obsługi treści stron www. W efekcie przeglądarka nie radziła sobie tak dobrze z dużą ilością otwartych kart, jak konkurencyjne Google Chrome. W Firefox 57 Quantum ograniczenia te odeszły na dobre.

Firefox Quantum uruchamia łącznie 7 procesów (jeden dla GUI, sześć do obsługi treści stron www) – każdy z tych procesów jest teraz wielowątkowy, przez co rdzenie mogą przejmować obciążenie generowane przez wątki pomiędzy sobą. Dzięki temu przeglądarka ma działać znacznie szybciej, i o wiele lepiej radzić sobie z dużą ilością otwartych kart.

Kolejną zmianą jest zupełnie nowy, stworzony od podstaw silnik CSS o nazwie Servo, napisany w języku programowani Rust, który umożliwia rozłożenie obsługi stylów jednej strony na wiele rdzeni procesora, zamiast uruchamiać takie sekwencje tylko na jednym rdzeniu. Zdaniem Nicka Nguyena z Mozilli, obecnie żadna inna przeglądarka dostępna na rynku tego nie potrafi. Ponadto nowy silnik CSS obsługuje drzewo reguł oraz bufor współdzielenia stylów.

Oprócz tego udało się usprawnić i przebudować wiele innych elementów odpowiedzialnych za szybkość przeglądarki – od ubiegłego roku Mozilla prowadziła wewnętrzną inicjatywę której celem było zlokalizowanie źródeł "spowolnień" jakie przydarzały się przeglądarce w trakcie pracy. Dzięki temu w Firefox Quantum usunięto łącznie 468 odnalezionych w poprzednich wersjach defektów spowalniających pracę przeglądarki.

W rezultacie wersja Quantum w benchmarku Speedometer 2.0 wypada 2 razy szybciej niż dotychczasowy Firefox. Kolejne nowości to unowocześniony interfejs graficzny o nazwie Proton, konsumpcja pamięci RAM zmniejszona o 30 procent.

Zainteresowani mogą pobrać Firefox Quantum z tej strony.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Warto? (autor: kombajn4 | data: 18/12/17 | godz.: 07:51)
  Opera mi każdą kartę otwiera w oddzielnym wątku no i mam jeszcze sprawną synchronizacje z komórką i zapisaną w chmurze stronę startową z przypiętymi linkami do różnych stron. Ma ten Firefox w ogóle coś interesującego? W Operze podoba mi się poza synchronizacją wbudowany VPN, ad-blocker, tryb PiP dla dowolnego wideo z sieci - okienko z wideo np z YT można np zmniejszyć do niewielkiego rozmiaru i zostawić zawsze na wierzchu, odpalić grę i jednocześnie słuchać/mieć podgląd i grać.

 2. Hahaha (autor: ligand17 | data: 18/12/17 | godz.: 08:16)
  a ile "odinstalowań" to już nie podają. Ale na pewno sporo, bo jednak ludzie przyzwyczaili się, że siłą "liska" są rozszerzenia, a w nowej wersji producent pokazał twórcom dodatków środkowy palec.
  Skutek jest taki, że FF w wersji 52 (najnowsza wersja dostępna w ESR) zanotowała rekordowy wzrost popularności - ludzie wracają do poprzedniej wersji, żeby używać konfiguracji, do której się przyzwyczaili.


 3. @1. (autor: Kenjiro | data: 18/12/17 | godz.: 08:23)
  Moim zdaniem nie warto, bo to co było siłą Fx, czyli dodatki, które rozszerzały możliwości przeglądarki, to w dużej mierze nie działają. Te najprostsze, jak ad-blockery działają, ale żaden z nich nie jest w stanie odwołać się do interfejsu, zmienić go czy nawet odczytać. I prędko się to nie zmieni, bo proste naprawy API dla web-ext zajęły Mozilli rok, a co mówić o wprowadzeniu np. modyfikacji wyglądu kart. Co więcej, nawet lista banalnych, wydawało by się, błędów w API web-ext w Fx (w porównaniu do tego samego API w Chromium) jest bardzo długa, a naprawy są planowane w odległej przyszłości...

 4. Kolejne statystyki (autor: MayheM | data: 18/12/17 | godz.: 09:32)
  bazujące na wymuszonych automatycznych updatach. Czyli z dupska.

 5. tez (autor: akslow | data: 18/12/17 | godz.: 10:04)
  zablokowałem update do wersji 57. Wtyczki zbyt mocno mnie trzymaja. Może Chrome dogoni firefoxa 56 z wtyczkami.

 6. @4. (autor: Kenjiro | data: 18/12/17 | godz.: 11:01)
  Wedle statystyk wersji, wersja 56 ma 2.30%, wersja 57 1.79%, a 52 0.49%. Jeśli taka fragmentacja pozostanie, to może osoby decyzyjne dostaną po głowie za tak idiotyczne wdrożenie nowych rozwiązań (zamiast kilkuletniego okresu przejścia ze starego API na nowe web-ext).


 7. Widzę (autor: skalak23 | data: 18/12/17 | godz.: 12:16)
  że chyba nie wszystkim się chciało przeczytać nic więcej jak sam tytuł.

  "Co więcej, od wydania Firefoksa 57 do katalogu addons.mozilla.org dodano ponad tysiąc dodatków kompatybilnych z Fireforx Quantum."

  Sam osobiście się wstrzymałem się z przejściem na nowszą wersje właśnie z powodu dodatków ale jak nowe dodatki będą się pojawiać w takim tempie to za 3-6 miesięcy będą prawie wszystkie które były na starszej wersji.

  Poza tym wersja 56.02 z wymuszoną wielowątkowością też działa dość szybko.


 8. @1. (autor: pwil2 | data: 18/12/17 | godz.: 13:14)
  Warto dać szansę. W końcu, po 8 latach czekania wypuścili wersję Firefoksa, którą da się używać. Gdy kupiłem w '09r Xeona 3440, jego wydajność "była tak nierówna", że Firefox chodził wolniej, niż na wykorzystując przy tym max 12.5% CPU.

 9. @skalak23 (autor: ligand17 | data: 18/12/17 | godz.: 13:51)
  Co z tego, że wypuszczono tysiąc dodatków, jak najpopularniejsze nadal nie działają albo działają na pół gwizdka? Przykłady:
  - AdBlockPlus - przebudowali na modłę Chrome'a i teraz oferuje jedynie część oryginalnej funckjonalności
  - TabMixPlus - nie ma i nie będzie, są zamienniki, które pozwalają na ułamek możliwości oryginalnego roszerzenia
  - Classic Theme Restorer - nie ma i nie będzie, zamienników nie ma i nie będzie
  - DownThemAll! - nie ma i nie będzie, trzeba kombinować z zamiennikami.
  To tak z samego początku listy, nie wspominając o większych graczach pokroju HP, którzy oficjalnie mają FF w tyle i nie będą przenosili dodatków do swoich programów do nowego formatu.


 10. ad 9 (autor: Soulburner | data: 18/12/17 | godz.: 14:16)
  z tego co mi się rzuciło w oczy, twórca DownThemAll coś kombinuje z wersją pod Quantum, choć - przynajmniej na razie - w jakimś stopniu ograniczoną względem oryginału. W sumie poza czymś do blokowania reklam, to z tego rozszerzenia zdarza mi się korzystać najczęściej.

 11. @9 nie od razu Kraków zbudowano. (autor: skalak23 | data: 18/12/17 | godz.: 14:42)
  Daj szansę twórcom dodatków poprzenosić je na nowszą wersję. Jakby nie patrzeć myślałem iż z dodatkami w nowszej wersji będzie przez kilka miesięcy lipa ale jeśli przez miesiąc powstało ponad 1000 dodatków to jest szansa że twoje ulubione też zostaną przeniesione na nowszą wersję, a być może ktoś stworzy jeszcze lepszy podobny dodatek. Ja też czekam na przeniesienie kilku których nie było wcześniej, a części już się doczekałem.

  do blokowania reklam polecam dodatek AdGuard
  https://addons.mozilla.org/...n/adguard-adblocker/
  a jeszcze lepiej jako oddzielny programik. Blokuje reklamy dodatkowo w różnych programach np ipli nie tylko samej przeglądarce.
  https://adguard.com/pl/welcome.html można przetestować przez 14 dni potem można kupić za niecałe 40 zł z dożywotnią licencją.


 12. Nie ma się czym chwalić. (autor: daver | data: 18/12/17 | godz.: 15:04)
  Te 170 mln, to ich własna, kurcząca się, z każdą debilną decyzją[1], baza użytkowników.

  [1] https://gizmodo.com/...gin-into-firefox-1821332254


 13. Ja korzystam i mi sie podoba dziala plynniej niz stardze wersje... (autor: gantrithor | data: 18/12/17 | godz.: 15:16)
  ale bajaka jest ze zuzywa mniej ramu , adguard dziala prawidlowo i tez prawidlowo blokuje reklamy a wrazie co mozna zablokowac reklame recznie zreszta wszystko mozna zablokowac lacznie z animacjami ,wersja darmowa wiec adblock jest zbedny.

 14. cośdziwnie u mnie żre zasoby (autor: Mario2k | data: 18/12/17 | godz.: 16:18)
  Proc 7700K@5GHz a jak wchodzę w menadżera zadań to przerz chwilę FFox żre do 15% żeby po chwili spaśćdo normalnych 1.8%.

 15. I zdaje się, ... (autor: Muchomor | data: 18/12/17 | godz.: 18:37)
  ... że ma kłopoty z Silverlightem (albo S. z nim). Koledzy w pracy dziś próbowali oba pożenić i coś im nie poszło.

 16. @Mario (autor: rookie | data: 18/12/17 | godz.: 21:01)
  W 64 biotowej wersji był bug z którym sobie poradzili. Po zainstalowaniu okazało się, że...FF zaczął wykorzystywać 5GB RAMu (!). Dobrze, że mam 8GB ram w kompie, bo przy 4GB maszynie zawiesiłoby mi kompa :D
  I tak używam FF z uwagi na dodatek do zapisywania filmów (ważne przy kursach na Udemy) albo dodatek do zapisywania całych stron www jako jpg. Czasem używam też Maxthon'a, który szybko sie ładuje, ale jako produkt oparty na silniku Chrone ma problemy z kompatybilnością stron www....


 17. @14 (autor: skalak23 | data: 19/12/17 | godz.: 12:21)
  Może kopiesz krypto walutę dla którejś ze stronek. Ostatnio było sporo na ten temat w necie, niektóre strony kopały na komputerach użytkowników krypto waluty nawet po zamknięciu przeglądarki nie obciążając przy tym zasobów komputera w całości żeby użytkownik szybko się nie połapał.

 18. https://www.spidersweb.pl/2017/09/monero-coinhive.html (autor: skalak23 | data: 19/12/17 | godz.: 12:24)
  https://www.spidersweb.pl/.../monero-coinhive.html

 19. https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/uwazajcie-bo-znane-strony-www-kopia-kryptow (autor: skalak23 | data: 19/12/17 | godz.: 12:25)
  https://zaufanatrzeciastrona.pl/...ch-komputerach/

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.