Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 27 grudnia 2017 
    

Nvidia zmienia umowę licencyjną sterowników kart GeForce i GeForce Titan


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 14:06
(15)
Nvidia wprowadziła zmiany do swojej umowy licencyjnej dla użytkownika końcowego (EULA) dotyczącej sterowników GeForce. Nowa zaktualizowana wersja umowy licencyjnej zabrania stosowania sterowników w centrach danych. W umowie pojawił się następujący wpis "Nie do wdrażania w centrach danych. To oprogramowanie nie jest licencjonowane do wdrażania w centrach danych, z wyjątkiem przetwarzania blockchain, dozwolonego w centrum danych".

Oznacza to, ze od teraz używanie kart GeFoce lub GeForce Titan (wraz z wymaganymi sterownikami) w centrach danych do celów innych niż przetwarzanie blockchain (np. kryptowaluty) jest niezgodne z warunkami licencji Nvidia. Wygląda na to, że Nvidii nie podoba się to, że firmy w swoich centrach danych stosują tańsze konsumenckie karty GeForce lub GeForce Titan, zamiast droższych kart Quadro lub Tesla.

W efekcie, w skutek zmian w polityce licencyjnej Nvidia, firmy wyposażając swoje centrach danych będą musiały albo stosować karty Quadro lub Tesla, albo... konkurencyjne Radeony od AMD.

Wiadomo, że Nvidia rozpoczęła już aktywne działania na rzecz skłonienia producentów serwerów do realizacji nowej umowy EULA, i w tym celu rozsyła do nich informacje zawiadamiające o wprowadzeniu nowego ograniczenia.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

 1. To ładne ilości (autor: Mario1978 | data: 27/12/17 | godz.: 14:36)
  musiały im schodzić tych tanich kart do 15tysięcy złotych i pewnie karty pokroju Quadro i Tesla przestały im się sprzedawać jak mamy taką klauzulę.
  Oj chyba zaczynają zalegać komuś na magazynie karty kosztujące sporo powyżej 15tysięcy złotych.


 2. Ale to chyba (autor: ligand17 | data: 27/12/17 | godz.: 15:27)
  dopiero w nowej wersji sterowników? Więc karty, które działają na poprzednich wersjach sterowników nadal mogą działać w centrach danych. Więc co za problem?

 3. @2. (autor: pwil2 | data: 27/12/17 | godz.: 16:39)
  Taki problem, że pewnego dnia już nie będzie dało się używać bieżących sterowników bo:
  a) nie będą wspierać nowszych/zaktualizowanych OS
  b) nie będą działać z nowszymi narzędziami/aplikacjami
  c) nowsza rewizja układu/karty nie będzie działać ze starymi sterownikami
  itp.


 4. @pwil2 (autor: ligand17 | data: 27/12/17 | godz.: 17:26)
  a) nam nie grozi w przewidywalnej przyszłości, bo obecna wersja Windows 10 będzie wspierana przez M$ prze parę ładnych lat, a zawsze można przenieść się na Linuxa, prawda?
  b) póki co można używać obecnych wersji narzędzi aplikacji - dopóki producent będzie zapewniał wsparcie (a będzie zapewniał tak długo, jak mu się będzie opłacać) to problemu nie ma
  c) na razie nowszych rewizji nie ma, więc problemu też nie ma. A jeżeli już mam kartę to nowsza rewizja będzie dla mnie oznaczała kolejny wydatek, który będzie trzeba odpowiednio skalkulować.


 5. @2. (autor: pwil2 | data: 27/12/17 | godz.: 17:56)
  a) Nie, nie zawsze można - czas, koszt, TCO, kompatybilność
  b) czasem tak się robi i trzymało do niedawna Vistę, bo AVID tego wymagał w konkretnej wersji
  c) potrzeba więcej mocy, zamawiamy 2 wagony Titanów (rev.1.001) i g...no


 6. @pwil2 (autor: ligand17 | data: 27/12/17 | godz.: 19:57)
  a) zapytaj dowolnego linuxiarza, to Ci powie, że bzdury piszesz :-) - dlatego napisałem, że w przewidywalnej przyszłości jest wsparcie M$ dla Windows 10
  c) takie wagony Titanów to zamawia dostawca całego systemu, a nie użytkownik końcowy. A skoro dostawca nie wie, co zamawia/montuje to... Oh, well.


 7. Heh (autor: anemus | data: 28/12/17 | godz.: 05:20)
  Nvidia może się przejechać bo albo środowiska os od sterów nvidii (np nouveau) dostaną gigantyczne dofinansowanie, a to oznacza koniec nvidii bo docelowo uniezależni centra od cuda i innych tego typu środowisk i bibliotek otwierając na konkurencję i zmniejszając koszta migracji do kwot bliskich zeru albo zainteresowanie przeniesie się na amd co również ozncza odwrót od rozwiązań nvidii w kwestii środowiska i bibliotek co docelowo oznacz dl nich utratę przewagi i rynku.

 8. ps @7. (autor: anemus | data: 28/12/17 | godz.: 05:23)
  to dziwnie wygląda na mało przemyślane histeryczne miotanie się ryby wyrzuconej z wody na brzeg - widać coś w świetlanych wg zarządu i co bilansach się nie zgadza wbrew pozorom i ktoś tu wpada w panikę.

 9. nVidia zdaje się od początku dość jasno podzieliła swoje karty na docelowe rynki (autor: Qjanusz | data: 28/12/17 | godz.: 08:39)
  Titan od początku był celowany do zastosowań domowych. Ostatnio chyba nawet SLI zostało wycięte z tego względu z tytanów, aby nie można było budować tanich zamienników.

  Klient nie słucha, konkurencji brak, wiec nVidia zaczyna wyraźniej akcentować przeznaczenie kart pokroju Titan. Słusznie czy nie.... nVidia robi tak bo może sobie na to pozwolić.


 10. 9-- (autor: Mario1978 | data: 28/12/17 | godz.: 10:38)
  to nie jest tak ,że może sobie na to pozwolić tylko tak tyle ile konsument pozwala.
  W przypadku NVIDIA marka ich produktu urosła do grubej bańki PREMIUM podobnie jak z APPLE i wszystko zależy od kupujących.
  Produkt może być dobry ale gdy nikt go nie kupuje chcąc nie chcą ceny muszą spaść albo firma padnie.
  Po to pojawiają się tak drogie produkty ,żeby sprawdzić czy rzeczywiście warto bo dla takiej firmy to spory zarobek.
  NVIDIA póki deweloperzy mają gdzieś wchodzenie w nowe rozwiązania na tym jeszcze skorzysta ponieważ już po testach wynika ,że architektura TITAN V jest dalszym rozwinięciem poprzedniej architektury więc widać ZIELONI dalej wierzą w DX11.Jeżeli rzeczywiście firma ta w jednym czasie opracowuje kolejne architektury to nic na tym nie straci a w końcu będziemy mieli więcej tytułów na rynku ,które będą co raz więcej czerpać z możliwości architektury VEGA.
  Popatrzcie na JABŁKO chciał korzystać wierności swoich klientów i wydając tak piękny Smartfon jak IPhone X myśleli ,że ludzie się na to rzucą jak na świeże bułki i owszem rzucili się ale kolejka była o nie całą połowę krótsza jak zakładali.
  Założenia sprzedaży 50milionów smartfonów właśnie zostały zmienione na 30milionów czyli jednak jest jakaś granica ceny ,która ma wpływ na zakup akurat takiego modelu.
  Na rynku PC jest podobnie tylko ,że w przypadku CPU + GPU są to niewykorzystane zasoby we właściwy sposób i wystarczy ,że nastąpi wzrost wykorzystania o te 30% a rynek GPU znacznie się zmieni bo w CPU mimo bolączki jaką jest wykorzystanie architektury ZEN na poziomie 20-50% w grach i tak procesor potrafi walczyć z produktami konkurencji a w miejscach gdzie osiąga 90% wykorzystania wątków jest liderem.
  Jak nie wiele trzeba ,żeby prześcignąć konkurencję i nie potrzeba tutaj nowych rozwiązań bo one już są dostępne.Wystarczy ,że programy i gry będą wykorzystywać zasoby w 75%.


 11. @ligand17 (autor: pwil2 | data: 28/12/17 | godz.: 10:56)
  a) Chyba takiego "linuxiarza" (nie Linuksiarza) co to w (większej) firmie nie pracował, gdzie liczy się koszt całkowity, a IT to nie Pan Mietek co to ma czas nieograniczony i bezwartościowy (czytaj bezpłatny).
  c) zamawia dostawca usług, który chce być konkurencyjny na rynku. Home.pl przykładowo sam upgrade tysięcy procesorów w starych serwerach robił, BackBlaze kupuje palety HDD w obudowach USB bo taniej, a serwis wypożyczający moc obliczeniową/hostujący VM z vGPU kupi wagon Titanów, bo taniej.

  @anemus
  Dokładnie. Sami bat sobie kręcą ;-)

  @Qjanusz
  Klient nie słucha, bo naiwny nie jest, gdy każe mu się płacić za to samo kilka razy więcej. nVidia stosuje segmentację rynku podcinając sobie gałąź na której siedzi - po jej ścięciu nie będzie miała gdzie przeskoczyć.


 12. pwil2 (autor: pawel1207 | data: 28/12/17 | godz.: 23:06)
  w wiekszej firmie przy takiej ilosci kart zazwyczaj urzywa sie linuksa windows w tym przypadku jest tylko ogranicznikiem jesli ktos buduje farme na windzie to :D :D :D :D :D :D :D :) nie mam pytan .. ale tak czy owak zachowanie nvidi paskudne z drugiej strony konkurencji nie ma wiec robia co chca zwlaszcza na rynku pro .. z innej strony u nas maja w h....j tych kart :D i nawet nie pomysleli aby babrac sie w wersje konsumenckie a to przez wsparcie dodawane do tesli titany juz tego nie maja wiec tak czy owak powarzna firma raczej wezmie i tak tesle niz titana ... imho .. no ale ja sie nie znam :D

 13. @12. (autor: pwil2 | data: 29/12/17 | godz.: 16:55)
  M.in. Można użyć kart graficznych w celu wirtualizacji desktopów (VM z Windowsem - akceleracja pulpitu lub aplikacji potrzebujących GPU) lub strumieniowania obrazu z gier (zwykle wymagających Windowsa).

  Przy rosnącej przepustowości sieci i niskich opóźnieniach z czasem dla wielu osób bardziej mogłoby się opłacać wypożyczać VM z grą na godziny, niż kupować gry/sprzęt. Nowa EULA skutecznie zamyka tę drogę.

  Tam gdzie jest duża konkurencja cenowa, ma to znaczenie. Za 1-2$/h wypożyczenie dostępu byłoby opłacalne, ale już za 5-15$/h nie.


 14. pwil2 (autor: pawel1207 | data: 30/12/17 | godz.: 15:00)
  ale titany raczej w takich rozwiazaniach nie siedza tak czy owak jak juz to i tak sa pojedyncze przypadki ... imho

 15. Meltdown i Spectre (autor: pwil2 | data: 8/01/18 | godz.: 18:01)
  To jak to było z tym nieaktualizowaniem sterowników i oprogramowania na Titanach? ;-)

  https://nvidia.custhelp.com/...rs/detail/a_id/4611


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.