Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 27 grudnia 2017 
    

Jaki system operacyjny wybrać?


Autor: materiały partnera | 23:35
(7)
Bez systemu operacyjnego nie bylibyśmy w stanie używać komputerów, które przecież towarzyszą nam każdego dnia, umożliwiając pracę, naukę i zapewniając rozrywkę. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych systemów operacyjnych, które dopasowane są do innych potrzeb użytkowników. Najbardziej liczącymi się na rynku systemami są: Windows, Linux i MacOS. Są to trzej liderzy w kategorii łatwych w eksploatacji, wydajnych i nowoczesnych systemów operacyjnych, które każdego dnia używane są przez bardzo wielu klientów. W poniższym artykule postaramy się krótko przybliżyć najistotniejsze cechy, wady oraz zalety wszystkich tych systemów, aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji co do wyboru systemu, który najlepiej spełni Państwa potrzeby.

Wybór systemu powinien być poprzedzony dokładnym przeanalizowaniem potrzeb i wymagań użytkownika, ponieważ od tego zależy, jaki system będzie sprawdzał się najlepiej. Inny system sprawdzi się dla gracza, inny nada się do pracy biurowej, jeszcze inny będzie wydajnie obsługiwać multimedia.

Najczęściej używany system – Windows 10

Windows jest z pewnością najbardziej uniwersalnym z trzech opisywanych systemów. Można go zainstalować na bardzo wielu komputerach, oferowanych przez wielu producentów. Poprzednie wersje tego systemu (czyli na przykład Windows Vista czy Windows 7) wciąż wykorzystywane są przez wielu klientów, jednak największe grono użytkowników posiada zdecydowanie najnowsza i najlepiej zoptymalizowana wersja Windowsa, czyli Windows 10. Jego ogromną zaletą jest możliwość zastosowania tego systemu do wielu różnych zadań, zarówno do odtwarzania muzyki, jak i do grania w gry czy odtwarzania zasobów multimedialnych. Cechy, które przede wszystkim doceniają klienci to stabilność systemu, sprawne i szybkie działanie oraz różnorodna funkcjonalność. Użytkownicy mogą wybierać spośród trzech podstawowych wydań systemu – Home, Enterprise oraz Pro. Pierwsze wydanie (jak sama nazwa wskazuje) przeznaczone jest dla użytkowników domowych. Wersja Pro idealnie sprawdzi się dla właścicieli mniejszych biznesów oraz bardziej zaawansowanych użytkowników domowych. Wydanie Enterprise nadaje się do użytku w korporacjach i firmach większej bądź średniej wielkości. Gracze powinni zainteresować się zainwestowaniem właśnie w system Windows, który posiada najnowsze biblioteki DirectX 12, które umożliwiają bardzo wydajną pracę karty graficznej.

MacOS – system dla konkretnych urządzeń

Kolejnym systemem jest MacOS. Od Windowsa różni się on tym, iż nie może być instalowany na urządzeniach najróżniejszych firm. Ten system jest integralną częścią urządzeń marki Apple (komputerów stacjonarnych, laptopów i innych urządzeń). Wielu klientów przywiązuje się do tego prostego w obsłudze, funkcjonalnego oprogramowania i z czasem wymieniają wszystkie posiadane urządzenia na te oferowane przez Apple. Najnowszym wydaniem jest MacOS Sierra. Ta wersja cechuje się łatwością eksploatacji i wysoką wydajnością. Interfejs jest dosyć intuicyjny, wszystkie programy wyglądają bardzo estetycznie. Wszystkie urządzenia oferowane przez firmę Apple sprawnie współpracują ze sobą nawzajem. System oferuje wiele praktycznych aplikacji i funkcję pracy w chmurze, która w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej rozpowszechniona wśród użytkowników biznesowych. To oprogramowanie będzie świetnym rozwiązaniem dla klientów, którzy poszukują prostego systemu, przeznaczonego głównie do oglądania filmów, słuchania muzyki i przeglądania Internetu.

Linux – system o wielu dystrybucjach

System Linux jest systemem darmowym, który spośród pozostałych opisanych tutaj systemów operacyjnych wyróżnia się przede wszystkim tym, iż stale tworzony jest oraz ulepszany przez użytkowników-pasjonatów, dzięki czemu dopasowuje się do potrzeb klientów. Wielu użytkowników nie ma świadomości, iż Linux jest niesamowicie wydajnym, bardzo bezpiecznym oraz umożliwiającym dostosowanie się do potrzeb indywidualnego użytkownika systemem. System ten udostępniany jest w postaci tak zwanych dystrybucji. Są to różne wersje systemu, złożone z jądra oraz zestawu odpowiednich programów, dopasowanych do potrzeb konkretnego typu użytkowników, do których jest on skierowany. Dostępne są zarówno całkowicie darmowe, jak i płatne dystrybucje. Różnią się one kilkoma istotnymi cechami, dlatego warto zainteresować się możliwościami różnych dystrybucji i kierować się przede wszystkim swoimi wymaganiami. Dla użytkowników prywatnych świetnie sprawdzi się Ubuntu - łatwy w obsłudze, przyjazny system.

Dla użytkowników profesjonalnych polecamy dystrybucję Red Hat, która jest wersją komercyjną, przeznaczoną do wykorzystania w środowiskach serwerowych. Dlaczego ta dystrybucja idealnie się sprawdzi? Przede wszystkim ze względu na ogromną bazę wiedzy na temat tego systemu, która jest stale uzupełniana przez twórców oraz użytkowników. Specjalna platforma online umożliwia uzyskanie porad od inżynierów. Na pewno warto zwrócić uwagę na cechy takie jak bezpieczeństwo, dostępność oraz wydajność pracy. Red Hat to zdecydowanie najlepsze dostępne obecnie na rynku rozwiązanie przeznaczone do eksploatacji środowisk serwerowych, które zapewnia bezawaryjność, wiele opcji zabezpieczeń i mnóstwo dodatkowych rozwiązań, takich jak obsługa chmury hybrydowej czy opcje wirtualizacji. Jeśli posiadają Państwo duże zasoby sieciowe, rozrastającą się, nowoczesną serwerownię i wydajne centrum danych – to właśnie Red Hat Enterprise Linux spełni Państwa oczekiwania. Jest to rozwiązanie, które jest stale ulepszane, zgodnie z opiniami użytkowników, dzięki czemu zawsze zapewnia najwyższą jakość oferowanych usług.

Oprogramowanie Linux najlepiej zakupić u autoryzowanego partnera, który zapewnia klientowi korzystną cenę produktu oraz dodatkowe usługi, jak chociażby porady związane z eksploatacją czy instalacją nowych urządzeń. Firma thomas it oferuje Państwu pełen asortyment produktów - przykładowo subskrypcje RHEL w wersjach na dwanaście bądź trzydzieści sześć miesięcy. Zakup subskrypcji umożliwia klientowi dostęp do najnowszej wersji systemu, wsparcia technicznego oraz aktualizacji poprzez specjalny kanał RedHat Network. 
    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Dobre (autor: @GUTEK@ | data: 28/12/17 | godz.: 20:54)
  Dawno się tak nie uśmiałem czytając o Windowsie.

 2. Reklama (autor: housik | data: 29/12/17 | godz.: 11:54)
  Reklama reklamą może być.
  Ale cała treść to jakieś dno, jedyny wart przeczytania tekst :
  ..."Firma thomas it oferuje Państwu pełen asortyment produktów..."
  Lepiej było od razu zrobić cały tekst z treścią związaną z reklamą.
  Po za wymienionym wyżej zdaniem, z całego tesktu nikt nie wyniesie nic ciekawego. Nieważne, laik czy profesjonalista ;).


 3. housik (autor: kombajn4 | data: 29/12/17 | godz.: 13:43)
  ale musisz chyba docenić warstwę humorystyczną opisu Windowsa 10

 4. Ale fake newsy1 (autor: Atak_Snajpera | data: 29/12/17 | godz.: 17:16)
  " jednak największe grono użytkowników posiada zdecydowanie najnowsza i najlepiej zoptymalizowana wersja Windowsa, czyli Windows 10."

  Ktoś nie odrobił chyba zadania domowego skoro takie bzdury pisze!

  https://netmarketshare.com/...%22%3A%22-1000%22%7D

  http://store.steampowered.com/hwsurvey/

  Gdzie tu masz NAJPOPULARNIEJSZY?!?
  Typowa reklama od jakiegoś przydupasa z M$ 5. @04 (autor: KamieniKupa | data: 29/12/17 | godz.: 20:46)
  wg. ankiety steam, najwięcej osób korzysta z win 10 ;-)

 6. @04 (autor: KamieniKupa | data: 29/12/17 | godz.: 20:48)
  A sorry - wykres jest nieczytelny i źle przeczytałem

 7. nowy system nadchodzi (autor: mcz | data: 2/01/18 | godz.: 12:17)
  https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Fuchsia

  open source

  https://fuchsia-review.googlesource.com/...us:open


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.