Łatka Microsoftu na lukę Intela blokuje komputery ze starszymi procesorami AMD
Autor: Zbyszek | źródło: TheRegister | 05:39
(6)
Upublicznione w ubiegłą środę luki w procesorach Intela, w efekcie których możliwe są ataki Meltdown i Spectre, to aktualnie zdecydowanie najgłośniejszy temat w świecie IT. Na luki najpierw łatkę do systemów operacyjnych wydał Microsoft, a później pojawiły się aktualizacje BIOSu z nowymi mikrokodami dla procesorów Intela, przynoszące kolejne spadki wydajności. Szybko okazało się, że po instalacji łatki Microsoftu problemy z działaniem mają programy antywirusowe. Ale nie tylko - dość nieoczekiwanie łatka unieruchamia komputery z Windows 7 i starszymi procesorami AMD, np. Athlon 64 X2.
Na forum Microsftu powstał dość długi wątek, w którym wpisują się użytkownicy takich komputerów. Jak się okazuje systemy na ich komputerach automatycznie pobrały i zainstalowały łatkę KB4056892, dedykowaną dla procesorów Intela. Po jej zainstalowaniu uruchamianie systemu kończy się na logo startowym Windows - i to pomimo, że jeszcze kilka dni temu wszystko działało prawidłowo. Co gorsze, w systemie brak jest punktu przywracania, więc powrót do poprzedniej, działającej wersji jest niemożliwy .
Posiadacze starszych procesorów Athlon zdecydowali się na reinstalację systemu, ale po pobraniu aktualizacji sytuacja powtórzyła się, co zwiększyło ich zdenerwowanie. Niektórzy musieli powtórzyć reinstalację po raz drugi.
Po zaistnieniu problemu jedynym rozwiązaniem jest wyłączenie automatycznego pobierania aktualizacji, ręczne odznaczenie łatki KB4056892 na liście i pobranie pozostałych aktualizacji.
Microsoft jeszcze oficjalnie nie odniósł się do problemu, ale wygląda na to, że tempo w jakim wydawano łatkę KB4056892 sprawiło, że nie przeprowadzono wszystkich wymaganych testów.
K O M E N T A R Z E
Microsoft wszystkie nowe pomysły testuje najpierw na użytkownikach ... (autor: zartie | data: 9/01/18 | godz.: 11:48) więc to nic nowego, że aktualizacja unieruchamia komputery.
PS. Wie ktoś, jak ta aktualizacja dla Win 7 zachowuje się na Ryzenach? (autor: zartie | data: 9/01/18 | godz.: 11:49) j.w.
Ta informacja tylko pokazuje (autor: Mario1978 | data: 9/01/18 | godz.: 15:01) jak w Stanach Zjednoczonych jest traktowana taka firma jak AMD czy QUALLCOM.Po prostu muszą one zająć miejsce jakie zostało im przydzielone i żaden z nich nie może się przesuwać przed szereg.
Dobrze ,że chociaż SAMSUNG jest z innego kraju bo przez to Smartfony/Tablety i może laptopy dostaną konkurencyjne SOC z mocnym CPU więc i APPLE będzie musiał bardziej się postarać.
Taki SAMSUNG właśnie przydałby się na rynku CPU i GPU na rynku PC także ze swoją myślą technologiczną.
Przyjmijmy, ze latka faktycznie obniza wydajnosc o 30% (autor: Sony Vaio VPN | data: 10/01/18 | godz.: 10:36) Procesorom Intela pozostaje 70% czystej mega mocy.
Jesli procesory amd mialy wydajnosc 30% procesorow Intela, to po zapodanej latce staja w miejscu osiagajac zero absolutne.
@4. (autor: pwil2 | data: 11/01/18 | godz.: 15:46) Przyjmijmy, że każdy procesor Intela @5GHz od dziś ma wydajność jak @3.5GHz, tylko pobór prądu zostaje jak @5GHz... ;-/