Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 2 lutego 2018 
    

Kazuo Hirai odchodzi ze stanowiska dyrektora generalnego Sony


Autor: Zbyszek | źródło: Sony | 19:26
(1)
Kazuo Hirai, pełniący od 6 lat funkcję prezesa i dyrektora generalnego (CEO) firmy Sony, ustępuje ze swojego stanowiska. Przedsiębiorstwo ogłosiło, że jego następcą zostanie Kenichiro Yoshida, pełniący dotychczas funkcję dyrektora finansowego. Kazuo Hirai został dyrektorem generalnym Sony na początku 2012 roku, kiedy zastąpił na tym stanowisku Howarda Stingera. Firma była wówczas w dużym kryzysie - kończąc 4. kwartał 2011 roku ze stratą netto w wysokości 2,1 miliarda dolarów. Kazuo Hirai tuż po objęciu funkcji dyrektora generalnego ogłosił gruntowną restrukturyzację firmy oraz nową strategię „One Sony”, która tchnęła w firmę nowe życie i pozwoliła jej powrócić do świetności.

W ramach strategii One Sony postawiono na najbardziej perspektywiczne i rentowne segmenty działalności. Równocześnie przeprowadzona została redukcja zatrudnienia, restrukturyzacja i konsolidacja niektórych działów, a kilka najmniej rentownych z nich wystawiono na sprzedaż - m.in dział zajmujący się notebookami VAIO. Dzięki temu zauważalnie zmniejszono koszty działalności.

Kazuo Hirai, wcześniej wieloletni dyrektor działu Entertainment, jako późniejszy CEO znacznie przyczynił się do rozwoju marki PlayStation - aktualnie dział Entertainment jest jednym z najbardziej dochodowych w całym koncernie, a tylko w 4. kwartale minionego roku sprzedano blisko 10 milionów konsol PlayStation 4. Pod okiem Kazuo dobrze rozwijała się też oferta aparatów cyfrowych, zwłaszcza bezlusterkowców, oraz telewizorów. Nie obyło się jednak bez wpadek, a największą z nich był atak na Sony Pictures.

W zakończonym niedawno 4. kwartale 2017 roku Sony odnotowało rekordowe wyniki finansowe - przychód 23,64 mld. USD (wzrost o 11 procent rok do roku) oraz zysk netto na poziomie 3,3 mld. USD - o 279 procent większy niż w tym samym kwartale rok wcześniej.


Kazuo Hirai będzie pełnił funkcję CEO jeszcze do 1 kwietnia, a następnie obejmie funkcję przewodniczącego rady nadzorczej. Wszystko wskazuje na to, że odejście ze stanowiska CEO Sony to jego osobista decyzja. Nie da się ukryć, że zostawia swojemu następcy firmę w zdecydowanie lepszej kondycji, niż wtedy gdy sam ją obejmował.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: g5mark | data: 4/02/18 | godz.: 00:51)
    ウィジェナ・ヒイライ

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.