Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 6 lutego 2018 
    

Producenci wafli krzemowych zwiększają ceny


Autor: Zbyszek | źródło: KitGuru | 12:55
(7)
Branża związana z produkcją układów krzemowych notuje ostatnio bardzo dobry okres. Wszystko przez bardzo duże i stale rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju układy krzemowe oraz pamięci. Z tego powodu zaczynają wzrastać ceny pustych wafli krzemowych. Ich dwaj producenci - japońska firma SUMCO oraz południowokoreańska firma SK Siltron już osiągnęli limit zdolności produkcyjnych 300-milimetrowych wafli na swoich liniach produkcyjnych, i zaczynają podnosić ceny. Obaj wytwórcy planują w tym roku wzrost cen o 20 procent, aby uzyskać wyższe przychody oraz rozbudować linie produkcyjne, co umożliwi zwiększenie produkcji wafli krzemowych i zaspokojenie popytu.

W podobnej sytuacji są lub prawdopodobnie wkrótce będą wszyscy pozostali wytwórcy wafli krzemowych tj SK Siltron i Silicon Wafer. Szef firmy SUMCO, Hashimoto Mayuki poinformował, że 2018 rok będzie dla jego firmy najlepszym w ciągu ostatniej dekady. Jednocześnie Hashimoto Mayuki spodziewa się, że ceny 300mm wafli krzemowych będą dalej rosły w 2019 roku.

Według niego aktualnie zapotrzebowanie na 300mm wafle krzemowe wynosi 5,6 miliona sztuk miesięcznie, ale w 2020 roku będzie to już 6,6 mln sztuk miesięcznie. SUMCO zamierza do 2019 roku zwiększyć produkcję 300mm wafli krzemowych ale tylko o 110 tysięcy sztuk miesięcznie.

Według analityków, wyczerpanie zdolności produkcyjnych przez wytwórców wafli krzemowych to kolejna bardzo niekorzystna sytuacja, która wpłynie na ogólny wzrost cen różnych układów scalonych, w tym CPU i GPU, oraz pamięci DRAM i NAND. Niestety wzrost cen wafli może zahamować jedynie zwiększenie produkcji w ciągu najbliższych 2-3 lat o około milion sztuk wafli na miesiąc, na co obecnie ich wytwórcy nie posiadają wystarczających funduszy.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Jak wygląda sytuacja (autor: Mario1978 | data: 6/02/18 | godz.: 15:25)
    między tymi waflami krzemowymi a zapowiadanymi przez TSMC 450mm waflami oraz ewentualna zmiana litografii w tym przypadku gdy producentem wafli jest firma zewnętrzna jak na przykład te tutaj wymienione.Taki artykuł z pewnością był by interesujący.

  2. @1. (autor: Mariosti | data: 7/02/18 | godz.: 10:07)
    Wygląda na to że nikomu nie zależy na znaczącym obniżaniu kosztów, zwiększaniu zdolności produkcyjnych itd w postaci właśnie tych daaaaawno już zapowiadanych 450mm wafli.

    Mają po prostu za dobre marże w tej chwili.


  3. Od prawie dekady (autor: Dather | data: 7/02/18 | godz.: 12:09)
    to się słyszy o waflach 450mm i wszyscy producenci dążą do tego by słuch o nich zaginął.

  4. To moze (autor: easymike | data: 7/02/18 | godz.: 12:53)
    Niech w Polsce zaczna produkowac takie wafle:)?

  5. @4 A kot prezesa (autor: Dather | data: 7/02/18 | godz.: 17:07)
    będzie czuwał nad całą inwestycją? ;D

  6. a tak (autor: Markizy | data: 7/02/18 | godz.: 18:36)
    naprawdę jaki procent wartości układu stanowi podłoże krzemowe które jest wymienione w temacie? Naprawdę przypuszczam że tutaj wzrost ceny będzie marginalny ze względu na niewielkie rozmiary wielu układów.

  7. @6. (autor: Mariosti | data: 8/02/18 | godz.: 08:31)
    Problem polega na tym że z powodu trzymania się 300mm wafli:
    a to jednego dnia substrat drożeje,
    a to przy zmianie litografii na tańszą koszta rnd są tak duże że wcale nowe układy tańsze nie są,
    a to nowy układ ma wpakowane tyle tranzystorów że wcale nie ma małej powierzchni więc jest jednak drogi i nawet z założenia z małego wafla jest wtedy dużo odpadów,
    a to nowa litografia okazuje się mało precyzyjna więc przy 300mm waflu mamy jeszcze więcej odpadów niż myśleliśmy i okazuje się że z wafla kosztującego dziesiątki tysięcy dolców wychodzi nam tylko setka sprawnych układów, albo parę setek.
    Po dołożeniu cięcia, sprawdzenia, binningu, pakowania itd okazuje się że układy scalone są z roku na rok coraz droższe, podczas gdy jeszcze 10 lat temu koszt produkcji układu scalonego do cpu był małym procentem finalnego kosztu procesora, tak teraz ten udział jest znacznie większy, a szczególnie w kwestii gpu. Także niby jest postęp, ale optymalizacja kosztowa to tylko na podatkach jest...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.