Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 7 marca 2018 
    

Bristlecone - procesor kwantowy od Google


Autor: Zbyszek | źródło: Google | 06:45
(6)
Google Quantum AI lab, jednostka badawcza należąca do Google, poinformowała o stworzeniu nowego testowego procesora kwantowego o nazwie Bristlecone. Prezentacja układu miała miejsce na dorocznym spotkaniu American Physical Society w Los Angeles. Chip składa się z 72 kubitów i powstał w wyniku kilku lat badań i ulepszeń dotyczących budowy fizycznej, materiałów i architektury. Celem laboratorium Google Quantum AI jest zbudowanie komputera kwantowego, który może być wykorzystywany do rozwiązywania rzeczywistych problemów. Aktualne układy kwantowe to nadprzewodniki działające w bardzo niskich temperaturach.

Naukowcy z Google starają się pokonać wyzwania związane z utrzymaniem tych układów w stanie stabilnym i bezbłędnym, aby mogły być rzeczywiście użyteczne w obliczeniach. Wraz ze wzrostem złożoności procesorów kwantowych, ich stabilność zmniejsza się, w związku z czym naukowcy muszą wymyślić nowe sposoby ich stabilizacji.

Zaprezentowany 72-kubitowy procesor wykorzystuje ulepszone bramki opracowane wcześniej dla układu 9-kubitowego, charakteryzujące się niskim poziomem błędów odczytu - 0,1 procent w przypadku bramek z jednym kubitem i 0,6 procent w przypadku bramek z dwoma kubitami. W ramach dalszych prac Google Quantum AI lab będzie starał się uzyskać dla calego 72-kubitowego procesora poziom błędów wcześniejszego 9-kubitowego modelu.

O procesorach kwantowych
W odróżnieniu od obecnie używanych procesorów, które przechowują informację w formie bitów o wartości 0 lub 1, procesor kwantowy posługuje się kubitami (bitami kwantowymi), które mogą przechowywać wartości 0 i 1 jednocześnie. Możliwość wykorzystania tego zjawiska do przeprowadzania obliczeń jest przedmiotem prac wielu ośrodków badawczych na świecie. 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Kolejne bzdury (autor: Micky | data: 7/03/18 | godz.: 06:47)
  Komputery kwantowe w zamrażarkach.
  Samochody elektryczne w piecykach.
  Co jeszcze wymyśli paranauka w XXI wieku?


 2. w teorii póki co, CPU kwantowe nie przynoszą żadnych realnych korzyści (autor: Qjanusz | data: 7/03/18 | godz.: 09:14)
  ale kto broni wizjonerom kluczyć.

  Bristlecone to rozwój popełnionej inwestycji, w którą google wtopiło 15 milionów $
  https://www.spidersweb.pl/...ntowy-d-wave-two.html

  Jak widać firmy z gotówką na koncie inwestują w tę dziedzinę. Intel np kilka miesięcy temu zaprezentował CPU z 17 kubitami:
  https://twojepc.pl/...rwszy-procesor-kwantowy.html

  na CES2018 kolejny chip już z 49 kubitami
  http://www.geekweek.pl/...towy-procesor-kwantowy/8

  Niewykluczone zatem że kiedyś taki CPU będzie podstawą czegoś na wzór Skynetu :-)


 3. no bandziory (autor: Wyrzym | data: 7/03/18 | godz.: 10:14)
  jak smieli w ogole cos takiego robic, powinni odrazu wyskoczyc z w pleni dzialajacym sztucznym kwantowym mozgiem ktory by sam chodzil, produkowal dla siebie energie i wysylal kubek kawy za pomoca tunelu czaso-przestrzeno-zajebistego ludziom ktorzy przezytaja o nim.
  Wtedy by wszyscy by byli zadowoleni?

  Ale to juz sie nie tyczy nawet tego tylko kazdego nowego projektu badawczego, traca czas na badania, robieniu prototypow i zasmiecaja stron z newsami, a najwazniejsze to marnuja nasza cierpliwosc, wszystko odrauz powinno byc tip top zrobione i przy okazji robic la... no wiecie co ^^


 4. Najbardziej liczę na (autor: Mario1978 | data: 7/03/18 | godz.: 10:40)
  Samsunga bo w obecnym etapie jego rozwoju firma ta jest nie do powstrzymania.Jeżeli miliardami dolarów jakimi dysponują co miesiąc z zysku odpowiednio zarządzają to z pewnością w wielu dziedzinach próbują coś odkryć bo ich po prostu teraz na to stać.
  Zresztą widać po ich nacisku na opracowywanie nowych litografii i nie zwracania uwagi na innych.Myśl techniczna jaka tam pracuje jest na najwyższym poziomie i myślę ,że w tym roku co chwilę będzie o Samsungu głośno.


 5. Co roku jest glosno o samsungu (autor: Wyrzym | data: 7/03/18 | godz.: 10:50)
  tu spalona kieszen, tu spalony dom i nawet fabryka poszla z dymem, a o wszystko z tego samego powodu :D

 6. Qjanusz (autor: pawel1207 | data: 7/03/18 | godz.: 11:06)
  na skynet bym nie liczyl :D przynajmniej na procesorach kwantowych liczyl bym predzej na spintronike..


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.