Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Wtorek 13 marca 2018 
    

Odkurzacze workowe czy bezworkowe? Które są lepsze?


Autor: materiały partnera | 04:51
(8)
Trudno wyobrazić sobie sprzątania domu bez pomocy odkurzacza. To jeden z najpopularniejszych sprzętów gospodarstwa domowego. Jedyny problem pojawia się, kiedy chcemy wybrać dla siebie nowy model. Postawić na klasyczny workowy odkurzacz czy zdecydować się na bezworkowy? Jakie mają wady i zalety?

Odkurzacze workowe – wady i zalety

Odkurzacze workowe są najchętniej kupowanymi urządzeniami sprzątającymi na rynku. Mocnymi stronami takich maszyn jest ich cicha praca, mocna siła ssania przy nowym worku oraz dobra filtracja powietrza. Worek w odkurzaczu służy nie tylko do gromadzenia zanieczyszczeń, ale również pełni funkcję dodatkowego filtra. Dzięki temu poziom oczyszczenia powietrza, które wydostaje się z odkurzacza, możemy szacować nawet na 95%. Jest to bardzo ważne w przypadku osób, które cierpią na alergię (takie osoby powinny wybierać odkurzacze z filtrem HEPA).

Jeśli wybierzemy model, do którego pasują papierowe worki, nie będziemy musieli mieć kontaktu z zebranym kurzem. Takie worki szybko i higienicznie wymienia się na nowe. Niestety minusem jest to, że zakup nowych worków staje się dla nas stałym kosztem dodatkowym. Na rynku możemy również znaleźć modele odkurzaczy, do których pasują worki tekstylne. Ich plusem jest to, że są wielokrotnego użytku. W każdej chwili możemy usunąć z nich zanieczyszczenia, wyprać i ponownie używać. To bardzo ekologiczne i tanie. Wielu osobom może jednak przeszkadzać, że w przypadku worków tekstylnych muszą mieć kontakt z kurzem i brudem podczas opróżniania worka. Z czasem w naszym worku mogą również pojawić się dziurki, przez które część zanieczyszczeń zacznie przedostawać się na zewnątrz. Wtedy będziemy musieli wymienić go na nowy.

Jakie minusy posiadają odkurzacza workowe? Wraz z poziomem zapełnienia worka siła ssania odkurzacza zaczyna spadać. Możemy oczywiście częściej wymieniać worki, ale koszty związane z użytkowaniem odkurzacza od razu wzrosną. Istnieje również ryzyko, że z czasem worki do naszego odkurzacza znikną z rynku. W takiej sytuacji będziemy musieli albo kupić nowy sprzęt, albo próbować dopasować worki od innego producenta (niestety nie zawsze to się udaje). Worki do odkurzacza nie są przezroczyste, więc jeśli coś przypadkowo wciągniemy podczas sprzątania, to trzeba będzie go rozerwać i sprawdzić, czy faktycznie tam jest. Na szczęście wielu producentów wyposaża swoje sprzęty w specjalny pojemniczek na przypadkowo wciągnięte przedmioty. Wszystkie większe rzeczy zostaną w pojemniczku i nie dostaną się do worka.

Odkurzacze bezworkowe – wady i zalety

Ten typ odkurzaczy został tak skonstruowany, aby mógł działać bez dodatkowego worka. Urządzenie zasysa powietrze razem z zanieczyszczeniami, a za pomocą dużej siły odśrodkowej brud trafia wprost do pojemnika. Jest to bardzo wygodny odkurzacz dla osób, które często sprzątają i nie chcą ciągle wymieniać worków na nowe. Wystarczy co jakiś czas opróżnić pojemnik na zanieczyszczenia, a potem go umyć. Dzięki temu spadają koszty eksploatacji takiego urządzenia podczas wielu lat użytkowania (oczywiście, tylko jeśli nie ulegnie poważnej awarii). Dużym plusem odkurzaczy bezworkowych jest to, że ich siła ssania jest stała – nie spada wraz z poziomem zapełnienia pojemnika. Pojemnik na zanieczyszczenia jest przezroczysty, więc łatwo zobaczyć, czy czegoś przypadkowo nie wciągnęliśmy. Wyjęcie monety czy zagubionego pierścionka jest również dużo łatwiejsze niż w przypadku odkurzaczy workowych. Dla osób, które często gubią swoje rzeczy, to może być spory plus. Podczas czyszczenia zawsze można odnaleźć zaginione przedmioty.

Niestety odkurzacze bezworkowe mają też minusy. Ich cena jest wyższa niż w przypadku odkurzaczy workowych, więc trzeba przygotować się na większy wydatek na start. Osoby uczulone na kurz nie powinny wybierać tego typu odkurzaczy lub zadbać by czyszczeniem zajmował się ktoś inny. Niestety podczas opróżniania pojemnika ma się bezpośredni kontakt ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Może to również przeszkadzać osobom, które wolą, by czyszczenie odkurzacza zajmowało jak najmniej czasu. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na typ zamontowanego filtra (zawsze szukajmy oznaczeń HEPA). Wydmuchiwane powietrze jest gorzej filtrowane niż w odkurzaczach workowych, więc potrzebny jest nam jak najlepszy filtr. Inną wadą urządzeń bezworkowych jest ich głośna praca, która niektórym może przeszkadzać.

Na jaki odkurzacz się zdecydować?

Każdy typ odkurzacza ma swoje wady i zalety. Trudno jednoznacznie powiedzieć, który z nich jest lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji danej osoby. Osoby uczulone na kurz, chętniej wybiorą odkurzacze workowe, a osoby, które mają kudłate zwierzaki i odkurzają codziennie, zdecydują się na bezworkowe. Podczas zakupów należy pomyśleć przede wszystkim o tym, jakie cechy urządzenia są dla nas najważniejsze. Jeśli mamy małe dziecko postawmy na cichy model, a jeżeli irytuje nas ciągła konieczność wymiany worków, to zdecydujmy się na odkurzacz z pojemnikiem.

Na rynku znajdziemy odkurzacze bardzo do siebie zbliżone, jeśli chodzi o parametry i dokładność sprzątania. Dlatego największy nacisk połóżmy na cechach, które są dla nas najważniejsze. W każdym domu sprawdzi się inny odkurzacz. Podczas wyboru zwróćmy również uwagę na konstrukcję urządzenia, moc, wagę, długość kabla oraz jakie akcesoria dodatkowe oferuje nam producent.

Jeszcze się wahasz? Przejrzyj ofertę odkurzaczy workowych i bezworkowych dostępną na http://www.tefal.pl/Odkurzacze/c/vacuum%2Bcleaners.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. to nie ma (autor: michasu2 | data: 13/03/18 | godz.: 18:45)
  związku z tematyką portalu.

 2. To ma związek z tematyką portalu (autor: CharlieBrown | data: 13/03/18 | godz.: 19:59)
  i to przeogromny. jak usuniesz kłaki kurzu z obudowy? Najlepiej odkurzaczem, pozostała drobnicę można wydmuchać (kiedyś odkurzaczem) sprężonym powietrzem.

 3. odkurzacze. (autor: doxent | data: 13/03/18 | godz.: 21:57)
  miałem bezworkowca Samsunga i tracił siłę po około 20 minutach sprzątania. Trzeba było czyścić filtr gąbczasty drugim odkurzaczem. Teraz mam starego Philipsa na worek i nie wypróżniałem go ze 3 miesiące i nadal ciągnie jak burza.

 4. ... (autor: radonix | data: 14/03/18 | godz.: 01:35)
  @3: to chyba musiałeś mieć niezły bajzel w domu, że Ci się ten filtr zapychał po 20 minutach. ;-)

  2 lata temu kupiłem mamie takiego Samsunga = rewelacja! (warto dokupić zapasowy filtr wstępnego oczyszczania, wtedy można jeden wyprać, a drugi wsadzić na podmianę).


 5. Tylko workowe (autor: MacLeod | data: 14/03/18 | godz.: 09:55)
  jwt

 6. tylko wodne (autor: burz | data: 14/03/18 | godz.: 11:42)
  i to wiadomo jakiej firmy. Od 20 lat mam i nie wyobrażam sobie innego. ;)

 7. @6... wodny odkurzacz (autor: 5eba | data: 15/03/18 | godz.: 11:41)
  zawsze zastanawiam jakie lolki nabierająs się na takie marketingowe bzdety
  Czyszczenie tych wodnych elektrogówien zabiera więcej czasu niż samo odkurzanie, chyba że ktoś zatrudnia pomoc domową, ale to i tak ma wylane co za sprzęt w domu stoi
  Wodne, bezworkowe, roboty, sprzęt appla - mam jakieś wrażenie że to ten sam typ klienta ;)


 8. ... (autor: Elektron | data: 19/03/18 | godz.: 23:24)
  Bezworkowe się dłużej czyści niż sprząta całą chałupę. Wysypujesz syf do śmieci to chmura pyłu wznosi się w powietrze - super sprzątanie, gdzie na koniec najmniejsze drobinki wciągasz nosem. Potem mycie pojemnika i czyszczenie filtrów. Ale tego to już na filmikach reklamowych nie pokazują, bo tam przecież tylko "brud" wielkości jaj odkurzają. TYLKO WORKOWE. S-Bag jest tani jak barszcz, a 1szt starczy na długo. Nic nie śmierdzi (można za kilka zł wrzucić nawet zapachowy pręcik i po każdym odkurzaniu mamy las w domu ;). W promocji kupiłem Electroluxa USilencera - słychać tylko szum zasysanego powietrza. Bezworkowe, pionowe to głośny syf i można śmiało wywalić go złom.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.