Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Poniedziałek 19 marca 2018 
    

Inteligentne miasto w praktyce: komunikacja i parkingi


Autor: materiały partnera | 14:14
(1)
W XXI wieku rządzi informacja. I to nie tylko ta decydująca o sprawach finansowych, międzynarodowych czy wojskowych, ale nawet ta podstawowa i prozaiczna jak przykładowo wiedza o... godzinie przyjazdu autobusu. Właśnie na wiedzy i informacji zostały stworzone i są cały czas rozwijane miejskie technologie smart, w których skład wchodzi już nie tylko zarządzanie parkingami, sieciami komunikacyjnymi i budynkami, ale nawet i całym miastem.

Inteligentna komunikacja

Technologia smart święci swoje triumfy w sferze komunikacyjnej, zarówno w odniesieniu do komunikacji dalekobieżnej (ruchy pociągów, samolotów), jak i komunikacji miejskiej. To właśnie w miastach najłatwiej dostrzec interaktywne tablice z informacjami o czasie przyjazdu autobusu lub tramwaju, mobilne punkty zakupu biletów albo doładowania karty miejskiej, tablice informacyjne z mapami oraz wszelkiego rodzaju wyświetlacze w samych pojazdach, które pozwalają na bieżąco śledzić trasę oraz czas przejazdu. Smart technologia wykorzystywana w komunikacji jest nie tylko najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w miastach, ale przede wszystkim niesamowicie praktycznym, które w dużym stopniu poprawia komfort i wygodę korzystania ze środków masowej komunikacji miejskiej.

Inteligentne parkingi

Nieodłączną częścią każdego zaawansowanego technologicznie smart city są również jego parkingi, które coraz częściej doceniane są przez mieszkańców i przyjezdnych. W inteligentnych parkingach znaczenie ma bowiem nie tyle sama informacja (o wolnych miejscach, czasie parkowania, pobranych opłatach), co możliwość szybkiego i bezproblemowego pozostawienia samochodu w bezpiecznym i strzeżonym miejscu. Parkingi wyposażone są bowiem w zaawansowane systemy monitorujące, a nierzadko również w zabezpieczenia przed stłuczkami i kolizjami. Taka ochrona sprawia, że pozostawienie auta za niewielką opłatą oznacza gwarancję jego bezpieczeństwa, czego nie otrzyma się zostawiając samochodów na ulicy, chodniku albo zwykłych parkingach pod blokami.

Inteligentne miasto

Oczywiście na funkcjonowanie smart city składają się nie tylko inteligentne parkingi czy systemy informacji komunikacyjnej spotykane w każdym większym mieście. „Mądre” miasto to takie, gdzie zastosowane technologie i nowoczesne rozwiązania w każdej dziedzinie życia mają wpływ na poprawę jakości funkcjonowania mieszkańców. Mogą to być więc także zaawansowane systemy monitoringu miejskiego, systemy wywozu odpadów komunalnych, zarządzanie sieciami wodociągowymi, grzewczymi czy elektrycznymi, sterowanie ruchem drogowym albo badanie i analizowanie aktualnej drożności ulic i chodników.

Dowiedz się więcej o inteligentnym budowaniu z WPIP


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. hm.. (autor: Remedy | data: 20/03/18 | godz.: 08:01)
    Inteligentna komunikacja, inteligentne parkingi, inteligentne miasto.... tylko ludzie coraz głupsi.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.