Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 5 kwietnia 2018 
    

Idea inteligentnych budynków


Autor: materiały partnera | 11:03
Inteligentne budynki z pewnością wielu osobom nadal wydają się pojęciem abstrakcyjnym, a tymczasem stały się one faktem już także w Polsce. Co to takiego, kiedy zaczęło być wprowadzane i dlaczego jest przyszłością budownictwa?

Kiedy to się zaczęło?

O inteligentnych budynkach po raz pierwszy zaczęło się mówić w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a idea ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Za jeden z pierwszym inteligentnych budynków uważano wybudowany w 1983 roku The City Place Building w USA, a dokładnie w Hatford. Początkowo inteligentnym budynkiem nazywano takie, które miały wbudowane systemy sterowania. Obecnie określenie to ma znacznie większy zakres. Nie chodzi tu już tylko o wprowadzenie cyfryzacji do budynku, ale o zastosowanie różnych nowatorskich rozwiązań, które ułatwiają budowę, remont, a także życie jego mieszkańców, ich bezpieczeństwo itp. Takie budynki są zazwyczaj wielofunkcyjne oraz ekologiczne.

Inteligentny budynek

Inteligentne budownictwo opiera się przede wszystkim na technologiach informacyjnych, które jak wiadomo, stale się rozwijają. Tego typu budynki wyposażone są w wiele czujników, detektorów oraz różnych systemów zarządzania. Projektantom zazwyczaj zależy na tym, aby jak najwięcej funkcji mogło zmieścić się w jednym rozbudowanym systemie. W inteligentnym budynku przede wszystkim powinna istnieć możliwość sterowania ogrzewaniem. Oprócz tego niezwykle ważna jest tak zwana symulacja obecności. Absolutnie konieczne są również systemy alarmowe i precyzyjny monitoring. Podstawą jest też system przeciwpożarowy. Coraz częściej stawia się ponadto na system kontroli dostępu, a nierzadko pojawiają się też systemy pogodowe. Duży nacisk jest ponadto kładziony na rozwiązania ekologiczne. Inteligentny budynek musi być przede wszystkim energooszczędny. Dobrze by było, aby został wykonany z w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Ważne, aby nie było konieczności wycinania zbyt wielu drzew, zmieniania krajobrazu itd. Ponadto stawia się na ekologiczne materiały budowlane.

Inteligentne budownictwo naszą przyszłością?

Coraz częściej mówi się o tym, że inteligentne budownictwo za jakiś czas zdominuje nasze otoczenie. Zyskuje ono spore uznanie, ponieważ jest energooszczędne, komfortowe i bezpieczne. Pozwala ono efektywnie korzystać z dostępnych nam zasobów, a oprócz tego poprawia wygodę mieszkańców, jest oszczędnością ich czasu, pieniędzy, miejsca. Inteligentne budynki świetnie dopasowują się do otoczenia i nie wymagają zmian w nim.

Inteligentne miasta? Inteligentne wózki inwalidzkie? Zobacz jak wygląda świat przyszłości na https://dariuszstasik.com/


 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.