Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 14 maja 2018 
    

Poradnik komputerowca - komputer, laptop, peryferia


Autor: materiały partnera | 05:40
Dzisiejsze czasy oferują przed nami duży wybór. Jest w czym wybierać: komputer stacjonarny albo laptop. Do tego wszelkie możliwe peryferia oraz akcesoria. Aby się w tym wszystkim nie pogubić, stworzyliśmy artykuł, w którym znajdziecie wszystkie możliwe opcje do wyboru.




Komputer czy laptop?

Przede wszystkim stoimy przed następującym wyborem: komputer czy laptop. Zaletą tego pierwszego jest możliwość stworzenia swoistego centrum dowodzenia po zakupie możliwych peryferiów czy akcesoriów. Stacjonarny komputer ponadto zazwyczaj posiada o wiele większą moc od zwykłego laptopa. Można go także modyfikować, co też stanowi plus. Co prawda, co nowocześniejsze laptopy również zawierają opcję dodawania komponentów, ale dzieje się to niezwykle rzadko. Zaletą laptopa jest z pewnością jego mobilność oraz fakt, że możemy się z nim przemieszczać, gdzie tylko chcemy. Wybór więc zależy od potencjalnego zastosowania: może potrzebujemy komputer, np. gamingowy, by w jednym miejscu z niego korzystać, a może preferujemy laptop, szczególnie biurowy, do pracy, z którym będziemy mogli się przemieszczać.

Rodzaje komputerów

Pierwszym z komputerów jest PC, czyli Personal Computer, wszystkim doskonale znany komputer tradycyjny. PC to bardzo szeroka kategoria. Przyjmuje się, że pierwszym komputerem był IBM PC/XT z 1981 roku, palmę pierwszeństwa próbuje mu natomiast odebrać Apple Macintosh z 1984, wyposażony w pulpit i myszkę. Innym rodzajem komputera jest desktop, klasyczny komputer biurkowy z zastosowaniem do przeglądania Internetu oraz funkcją rozrywkową – odtwarzania różnych multimediów. Następny rodzaj to palmtop, czyli komputer mieszczący się w dłoni – poprzednik smatrfonów. Wyposażony zwykle w edytor tekstu, kalkulator, książkę adresów czy kalendarz. Tablet z kolei stał się popularny stosunkowo niedawno. Debiutantem w dziedzinie tabletów był Microsoft w 2001 roku. Następny rodzaj to laptop/notebook/ultrabook. To dobrze wszystkim znane komputery przenośne. Ultrabook to nazwa zarezerwowana do modeli o większej wydajności i bardziej kompaktowym designie. Kolejną opcją jest netbook – kompaktowa, mało wydajna i energooszczędna wersja laptopa. Mają małe ekrany, od 7 do 12 cali, i są stopniowo wypierane przez tablety. Kolejnym rodzajem komputera są konsole stacjonarne i przenośne, których fukcją dominującą jest granie w gry. Jeszcze inny rodzaj to znane wszystkim smartfony, tak bardzo dominujące na dzisiejszym rynku nowych technologii. Innym rodzajem komputera jest all-in-one, którego elementy kluczowe w postaci procesora i monitora są połączone w jednej budowie. Tzw. barebone to komputer będący przeważnie centrum domowej rozrywki. Tzw. wearable to wszelkiego rodzaju bransoletki wyposażone w elektronikę, jak na przykład zaawansowany technologicznie zegarek czy miernik kroków. Jest jeszcze nettop – niezbyt wydajny, ale za to kompaktowy i energooszczędny rodzaj komputera przeznaczony głównie do prac biurowych. Wyróżnić można jeszcze komputer jako stację roboczą – wykorzystywany do zadań specjalnych, jak np. obróbka dźwięku, grafiki czy video. Jak widać, zależnie od zastosowania, mamy wiele różnych komputerów. Skoncentrujemy się teraz na peryferiach tylko na dwóch najczęściej wybieranych – PC i laptopach.

Peryferia PC

Zaczniemy od czytników kart pamięci. To akcesorium jest potrzebne, gdy nie wystarczą nam wejścia, które są już w komputerze. Drukarki z kolei potrzebne są, gdy trzeba coś wydrukować lub skopiować. Coraz częstszym powodzeniem cieszą się natomiast dyski zewnętrzne – również wymagane wtedy, gdy nie wystarczy nam to, co oferuje komputer PC. Stacje dyskietek z kolei to raczej relikt przeszłości, ale nadal są dostępne w sklepach. Istotnym peryferium są głośniki – zazwyczaj PC nie posiada ich wbudowanych, a więc należy dokupić nowe, zewnętrzne. Ciekawym rozwiązaniem peryferyjnym dla PC są kamery internetowe, umożliwiające połączenie video między dwoma komputerami. Nie mniejszym powodzeniem odznaczają się karty dźwiękowe zewnętrzne, potrzebne, gdy komputer nie zapewnia nam dźwięku, jaki byśmy oczekiwali. Podobną funkcję pełnią karty video. Równie istotnym wyborem spośród peryferiów PC jest oczywiście klawiatura. Producenci oferują wiele ich rodzajów, z których wyróżniają się, zwykle kolorowe i podświetlane, klawiatury gamingowe. Pozostając w temacie graczy, nie można nie wspomnieć o kontrolerach do gier – są to przykładowo kierownice, służące rozgrywce wyścigowej. Czasem stoimy także przed wyborem mikrofonu, umożliwiającego połączenia głosowe. Zawsze natomiast musimy wybrać monitor, zupełnie niezbędne peryferium, tak samo zresztą jak myszka czy opcjonalna podkładka pod nią. Niektórzy, którym kompuer będzie służył do różnych pokazów, potrzebują odpowiedniego projektora czy ekranu. Częściej natomiast potrzebny jest skaner z funkcją, oczywiście, skanowania. Drukarki i skanery są jednakże najczęściej wypierane przez urządzenia wielofunkcyjne, których możliwości są znacznie większe, i jest to rozwiązanie bardzo optymalne, typu all-in-one. Niemniej ważnym akcesorium są na pewno słuchawki – bez nich czasem nie da się po prostu obyć. Gwarantują ciszę domownikom i lepsze skupienie na odtwarzanych dźwiękach – muzyce czy innych, na przykład obrabianych w jakimś szczególnym celu. Twórcze, utalentowane osoby będą potrzebowały tabletu graficznego – to peryferium sprawdza się w zastosowaniach graficznych. Z kolei ci, którzy będą chcieli zrobić z komputera telewizor, będą stali przed wyborem odpowiedniego tunera. Zdarza się także, że moc komputera PC nie wystarczy i potrzebne jest tzw. zasilanie awaryjne. To akcesorium przyda się szczególnie tym, którzy eksplorują komputer na wszelkie możliwe sposoby, a zwłaszcza graczom.

Wybór klawiatury

O ile wybór pozostałych peryferiów zwykle nie oznacza trudnego wyboru, tak przy wyborze klawiatury mogą pojawić się pewne znaki zapytania i wątpliwości. Wyróżnia się trzy rodzaje klawiatur. Pierwsza, klasyczna, to klawiatura mechaniczna. Pierwsze pojawiły się już
w latach 70. ubiegłego wieku i stanowiły nieodłączne akcesorium komputerowe. Ich precyzja wynika z tego, że każdy klawisz osadzony jest na osobnym przełączniku, w którym głównym elementem jest stalowa sprężyna. Używaniu klawiatury mechanicznej zwykle towarzyszy specyficzny stukot, przypominający maszynę do pisania. Można wyciszyć taką klawiaturę, instalując specjalne gumki. Dla gracza najlepszą klawiaturą będzie mechaniczna z przełącznikami liniowymi, natomiast dla tych, którzy głównie piszą, z przełącznikami o naturze progresywnej. Drugi rodzaj klawiatury to klawiatury membranowe, popularne „membranówki“, których na rynku jest najwięcej ze względu na stosunkowo niską cenę oraz szeroką dostępność. Budową przypominają one pilot do telewizora. Szybkość przycisków zależy od jakości membrany – im lepsza, tym lepiej. Trzecim rodzajem są klawiatury hybrydowe, łączące w sobie klawiatury mechaniczne i membranowe. Działanie takich klawiatur opiera się w szczególności na tym, że przy naciskaniu na klawisz, czujnik elektrostatyczny już w połowie odległości rejestruje kliknięcie, co wpływa na to, że klawiatura hybrydowa może służyć nam o wiele dłużej, bo po prostu zwiększona jest jej czułość.

Klawiatura do laptopa? Rodzaje

Coraz częstszą tendencją osób, które zakupiły laptopa, jest dodawanie do niego... nowej klawiatury. Często są one bezprzewodowe, łączą się z komputerem za pomocą portu USB, bywają jednak też przewodowe. Aby wybrać dobrze taką klawiaturę, warto znać podział klawiatur ze względu na zastosowanie. Wyróżniamy klawiatury gamingowe, często podświetlane, kolorowe, o specyficznym designie, a równie zwyczajowo z wyróżnionymi klawiszami WSAD. Klawiatury multimedialne, jak nazwa podpowiada, wyposażone są w dodatkowe klawisze funkcyjne, np. do odtwarzania muzyki, filmów, czasem posiadają także touchpad. Mamy też klawiatury klasyczne – te wykorzystywane do codziennych zastosowań, zwykle membranowe lub mechaniczne. Jest też rodzaj klawiatur elastycznych, które – jak nazwa podpowiada – mogą zmieniać kształt – mogą się zginać, składać, doskonałe do podróży. Ostatni rodzaj to klawiatury ergonomiczne, które powstały po to, by zapewnić użytkownikowi wysoki komfort, odpowiednio ułożone dłonie oraz nadgarstki. Układ klawiszy na takiej klawiaturze jest zwykle inny i trzeba się do niego na nowo przyzwyczaić, ale rekompensatą jest niezwykła wygoda użytkowania, szczególnie dla tych, którzy dużo piszą.

Funkcje klawiatur

Klawiatury nie służą tylko do pisania czy nawigowania, ale posiadają rozmaite funkcje. Pierwszą z nich jest blok numeryczny, dzięki któremu łatwiej nam wpisywać ciągi cyfr. Bywają klawiatury z podświetlanymi klawiszami, jest to rozwiązanie natury estetycznej, dla tych, którzy kierują się designem. Tzw. przyciski funkcyjne przydają się z kolei, gdy szybko chcemy uzyskać jakiś efekt, na skróty. Tak szybko i prosto zmienimy podświetlenie czy kontrast monitora albo dokonamy regulacji dźwięku. Są też klawisze programowalne, które można odpowiednio programować, by na przykład szybko skopiowały albo wkleiły plik. Ewentualną funkcją są też czytniki linii papilarnych lub tzw. Smart Cardy, które zapewniają bezpieczeństwo komputera i gwarantują pewność, że tylko my mamy do niego dostęp.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.