Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 4 czerwca 2018 
    

Cortex A76 i Mali G76 zawalczą o rynek niedrogich laptopów


Autor: Wedelek | 06:14
(2)
Pod koniec ubiegłego tygodnia firma ARM zapowiedziała nowe rdzenie oparte na mikroarchitekturze ARM v8.2 dedykowane TOPowym urządzeniom przenośnym. Dzięki zastosowaniu litografii 7nm Cortex A76 przyniesie 35% wzrost mocy obliczeniowej przy poprawionej o 40% efektywności energetycznej. Producent deklaruje przy tym, że opisywany rdzeń poradzi sobie z zadaniami powiązanymi z uczeniem maszynowym 4x szybciej niż jego poprzednik, a w grach wydajność SoC podskoczy o 50%. A76 zaoferuje programistom dwa 64KB rejestry do przechowywania instrukcji, 256Kb/512Kb pamięci podręcznej L2, dwukrotnie wyższą przepustowość systemu pamięci oraz usprawnione jednostki FPU.

Wzorem poprzedniej generacji zbudowane w oparciu o A76 procesory będą mogły składać się z czterech mocniejszych rdzeni pracujących z zegarem 3GHz i współdzielących do 4MB pamięci L3 oraz do czterech słabszych rdzeni uaktywniających się w trybie niskiego zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Wraz z nowymi rdzeniami CPU ARM zaprezentował też ulepszony IGP o kodowej nazwie Mali G76. Opisywana jednostka również skorzysta z litografii 7nm i dzięki zastosowaniu większej ilości jednostek wykonawczych zaoferuje 30% wzrost mocy oraz 2,7x wyższą wydajność w operacjach uczenia maszynowego. Mocniejszy GPU ma przy tym konsumować do 30% mniej energii niż jego poprzednik. G76 będzie współpracować z jednostką DPU Mali-D71, znaną z modelu A72, która obsłuży ekrany 4K z HDR oraz udoskonalonym koprocesorem wideo o symbolu V76 pozwalającym na sprzętowe kodowanie wideo w jakości 8K, 30kl/s oraz dekodowanie materiału 8K, 60kl/s.

ARM chce by opisywane rozwiązania trafiły nie tylko do smartfonów i tabletów, ale też słabszych laptopów. Producent kusi potencjalnych partnerów wynikami wewnętrznych testów z których wynika, że SoC oparty o A76 oferuje 90% wydajności mobilnego Skylake zużywając przy tym o połowę mniej energii i zajmując zaledwie ¼ przestrzeni jakiej potrzebuje CPU Intela.
 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Pewnie wielu z Was nie wierz (autor: Mario1978 | data: 4/06/18 | godz.: 11:58)
  ale era rozdzielczości 8k wkracza nie wiele później gdy jeszcze 4k jest dopieszczane.
  Mam nadzieję tylko ,że LG w przyszłym roku wyda swoje nowe OLED panele właśnie w 12bitach dla kolorów ,które od razu mają mieć oprócz wyżej wymienionej rozdzielczości ponad 32milionów pikseli na ekranie także 120Hz matrycę i pewnie w końcu wejście/wyjście "superMHL" ,które jako jedyne jest w stanie obsłużyć taką rozdzielczość z takim odświeżaniem i szeroką paletą kolorów.Samo HDMI 2.1 pewnie w wersji "b" będzie wymagało dwóch łącz by obsłużyć w pełni sygnał z takimi parametrami.
  Samsung też u siebie rzuci już możliwość nagrywania w rozdzielczości 8k filmów ale pewnie "kodowanie i dekodowane" będzie odbywało się przy 60FPS a nie jak tutaj kodowanie jest na poziomie 30FPS.
  EXYNOS widać pod tym względem jest już bardziej rozwinięty i nie dziwię się Samsungowi ,że tworzy własne środowisko pod swoje układy ponieważ android jest zoptymalizowany pod Snapdragona z wiadomych powodów.Koreańczycy mają już swoje "Dex-a" więc zobaczymy ile zaskoczenie zobaczymy w 2019roku.
  Ja na przykład domyślam się zmian jakie nastąpią ponieważ motorem napędowym oprócz architektury jest wiele czynników a bez porządnej litografii jest trudno pokazać zalety gdy ten element ogranicza dlatego nie dziwię się ,że Samsung od razu uderza z 7nm przy użyciu ekstremalnego ultrafioletu.


 2. Mogles (autor: biuro74 | data: 4/06/18 | godz.: 12:37)
  w tym watku rownie dobrze napisac o sniegu na pustyni, albo nowym leku na raka.
  A to 8k - to ile linii *oryginalnego* obrazu jest w stanie wyswietlic poprawnie co ramke ? 25% ? ;-)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.