Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 11 czerwca 2018 
    

Prezes Intela zapowiada wzrost udziałów AMD w rynku serwerowym


Autor: Zbyszek | źródło: WCCFTech | 12:57
(9)
Prezes Intela, Brian Krzanich w wywiadzie udzielonym pracownikowi firmy analitycznej Nomura Instinet z giełdy Wall Street, podzielił się swoimi obawami dotyczącymi nadchodzącego czasu. Jak przyznał, jest pewny że konkurencyjna firma AMD zacznie w 2. połowie tego roku szybko powiększać swoje udziały w rynku procesorów serwerowych. Co więcej, prezes Intela ocenił, że potencjał AMD na przejęcie części tego rynku wynosi w dłuższej perspektywie 15 do maksymalnie 20 procent. Jak dodał, w rękach jego firmy pozostaje walka o to, aby nie pozwolić AMD na zajęcie tak sporej części dość intratnego rynku.

Z wywiadu wynika, że udziały AMD w rynku procesorów serwerowych zaczną wzrastać w 2. połowie tego roku i są w stanie osiągnąć poziom 15-20 procent po wprowadzeniu kolejnej generacji procesorów produkowanych w 7nm procesie litograficznym. Pośrednią przyczyną tego stanu rzeczy ma być opóźnienie wdrażania przez Intela 10nm procesu litograficznego - którego masowa produkcja rozpocznie się około pół roku po tym, gdy masową produkcję 7nm chipów uruchomią TSMC i GlobalFoundries.

Przychody Intela ze sprzedaży serwerowych procesorów x86 wyniosły w ubiegłym roku 17,5 mld. USD. Zagarnięcie przez AMD 15 do 20 procent tego rynku oznaczałoby dla Intela utratę około 3 mld. USD wpływów. Kalkulacja ta nie obejmuje przypadku, gdyby dla zachowania 80-85 procent udziału w rynku serwerowych, ceny procesorów serwerowych Intela musiałyby zostać obniżone - wówczas do utrata przychodu byłaby jeszcze większa.

Dla AMD uzyskanie udziału w rynku procesorów serwerowych na poziomie kilkunastu procent byłoby sporym sukcesem, dzięki któremu roczne przychody firmy mogłoby wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. Warto dodać, że pod koniec ubiegłego roku udział AMD w rynku serwerowych CPU wynosił 1 procent, a w czasach najlepszej świetności procesorów Opteron (lata 2005-2006), wynosił 20-25 procent.

Ceny akcji AMD od kilkunastu tygodni zwyżkują na amerykańskiej giełdzie, i aktualnie kosztują prawie 16 USD - o 40 procent więcej niż w kwietniu i najwięcej w ciągu ostatnich 10 lat.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Jak widać wywiad dobrze działa (autor: Mario1978 | data: 12/06/18 | godz.: 13:03)
    bo widocznie znają już wydajność EPYC2.Intel to teraz spróbuje zbierać każdego dolara patrząc na pierwsze testy ich wersji 12wątkowej CPU z okazji rocznicy ,który okazuje się nie jest żadnym wyjątkowym selektem ponieważ podstawowe wersje i7-8700k potrafią być lepsze.

  2. Wyprzedał już resztki swoich akcji? ;) (autor: raczek70 | data: 12/06/18 | godz.: 13:13)
    Wywaliłbym gościa z firmy po tamtym numerze...

  3. P.S. Pewnie potajemnie (autor: raczek70 | data: 12/06/18 | godz.: 13:14)
    skupuje akcję AMD ;)...

  4. Krzanich powtórzył to, co doskonale wszyscy wiedzą (autor: Qjanusz | data: 12/06/18 | godz.: 13:16)
    inna wypowiedź źle świadczyłaby o nim samym.

    Ciężko będzie ten proces zatrzymać. O ile technologicznie Intel może spokojnie walczyć na rynku CPU do PC / lapów, to jeżeli chodzi o serwery, to Intel z obecnie posiadanymi rozwiązaniami dot. Xeonów nie podskoczy za wysoko. Wdrażanie nowych procesów produkcyjnych też nie idzie po myśli Intela. Zagrywki marketingowe w przeciwieństwie do fanboja entuzjasty, nie mają racji bytu na rynku serwerów. Również na zakrojone operacje monopolistyczne (jak za czasów P4) jest już za późno.
    Intel chcąc się utrzymać, będzie mógł powalczyć co najwyżej ceną. Good luck.


  5. ciekawe ile intel (autor: Wyrzym | data: 12/06/18 | godz.: 13:33)
    musi spac zeby miec juz powazne problemy. Znaczy sie firma jest duza, ma sporo udzialow w rynku itp, kasa aktualnie s... znacy sie wydala... (a nie to nie dobre slowo :/)
    Urosla do takich rozmiarow ze musi miec przychody na poziomie ilus tam miliardow zeby nie bylo problemow, wiec ciekawe jaki jest ich limit spadku zeby zaczac restrukturyzacje.

    A prezes intela to na jakich narkotykach jedzie czy cos? swoja firme podkopuje dla zabawy czy zysku? :]


  6. Nic odkrywczego chłop nie powiedział (autor: Atak_Snajpera | data: 12/06/18 | godz.: 13:51)
    Za parę miesięcy wychodzi EPYC2 w 7nm z 48C/96T na pokładzie i pozamiatane. Nie wiem jak Intel będzie chciał walczyć z konfiguracją dwu procesorową (96C/192T). Chyba tylko przy pomocy konfiguracji 4 x Xeon 8180 (112C/224). Tylko że cena takiego zestawu to $40'000 na dzień dobry!

  7. to be honest (autor: superMario1978 | data: 12/06/18 | godz.: 14:01)
    AMD nie zdobedzie 20 % udzialu rynku, bo za dwa lata zadebiutuje nowa architektura Intela, wiec AMD juz nie bedziw takie dobre jak jest teraz. Zreszta i Intel i AMD dobija do granic mozliwosci krzemu, i zaden z nich nie bedzie w stanie wymyslic fizyki na nowo

  8. Intel 2025 (autor: Conan Barbarian | data: 12/06/18 | godz.: 15:55)
    Przynajmniej 5 lat Intel będzie rzeźbił, aby wprowadzić nową architekturę, więc jest w technologicznej DOOPIE, tym bardziej, że 10 nm być może dopiero pod koniec 2019 zacznie być użyteczne.
    Rynek jest bardzo bezwładny, ale jak już trend się zmieni, to czekają Intela lata pracy na odwrócenie stanu rzeczy. Każdy myślący rozumie co się kroi, a tylko naiwni cieszą się z chwilowych zysków i pieprzą o tym jak poparzeni.


  9. #8 - może 5 lat, może mniej... (autor: Qjanusz | data: 13/06/18 | godz.: 09:55)
    zaskakujące jednak jest to, że zdaje się to nie AMD czy Intel sa wyznacznikiem posiadania najlepszych rozwiązań CPU, tylko firma posiadająca zespół którego naczelikiem jest Jim Keller. Ciekaw jestem jak mu pójdzie w Intelu i jak będzie wyglądała rywalizacja jego rozwiązań zaprojektowanych dla Intela, z jego podstawą zaprojektowaną dla AMD, która poszła na swoje i "rośnie juz sama bez ojca".


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.