Urlop dla każdego pracownika to czas na odpoczynek i regenerację zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Żeby jednak o nim w ogóle myśleć, musimy najpierw skorzystać z wniosku urlopowego. O czym w tej kwestii należy wiedzieć? Czy jego wypełnienie jest trudne? Jak najlepiej składać wnioski urlopowe?
Podstawowe informacjePrawo do płatnego urlopu zagwarantowane jest co prawda w Konstytucji RP, ale jak się okazuje, nie każdy może w równym stopniu korzystać z tego przywileju. Odnosi się to bowiem do osób, które są zatrudnione na podstawie stosunku pracy. Kodeks Pracy określa jasno, że pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i oczywiście płatnego urlopu wypoczynkowego. Co istotne, nie można się go zrzec, ani wymienić na ekwiwalent. Pracodawca może jednak podzielić urlop na części. Liczba dni urlopu zależy od stażu pracy, a do niego wliczamy okresy pracy i nauki. Jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, należy mu się 20 dni urlopu. Powyżej 10 lat - 26 dni. Niestety, wszystkie powyższe zapisy nie dotyczą pracowników zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło). Papierowy wniosek?Jak wspomnieliśmy we wstępie - aby wyjechać na urlop, musimy najpierw zasygnalizować to przełożonemu. Robimy to przez złożenie wniosku urlopowego. To, czy otrzymamy wolne w wybranym przez nas terminie, zależy oczywiście od pracodawcy. Dawniej składało się tak wniosek w formie papierowej i nie było innej możliwości. Na szczęście dzisiaj jest inewi.pl, dzięki czemu staranie się o urlop jest dziecinnie proste. Zresztą, zobaczmy jak to możliwe! Co gwarantuje aplikacja inEwi?- Przede wszystkim elektroniczny obieg dokumentów, co oznacza szybką obsługę takich czynności, jak składanie, akceptowanie (bądź odrzucanie) wniosków, a także podgląd ilości dni urlopowych. To sprawia, że w firmie panuje szybki, korzystny obieg ważnych informacji, a papierologia ograniczona jest do niezbędnego minimum.
- Jasne przypisanie ilości dni, które przysługują pracownikowi, zwykłego Urlopu, jak i Urlopu “na żądanie”. Program jest tak skonstruowany, że automatycznie obliczy wymaganą liczbę dni - wykorzystanych, jak i tych, które pozostały do wybrania.
- Łatwość wybierania nadgodzin, co pozwala na zamianę przepracowanych nadgodzin na urlop typu “Wolne za nadgodziny”.
- Dostępność do najważniejszych informacji. Każdy pracownik dostaje stosowne powiadomienia na temat swoich wniosków urlopowych (drogą SMS-ową lub mailową).
Co jeszcze zyskujemy?Czytelny oraz intuicyjny program pozwala na obsługę różnych typów wniosków, dotyczących urlopów wypoczynkowych, wypoczynkowych na żądanie, okolicznościowych, bezpłatnych, macierzyńskich, ojcowskich itp. W ten sposób możemy również zarejestrować nadgodziny czy przedstawić zwolnienie lekarskie. Wszystkie dane można bez problemu wyeksportować do popularnych programów kadro-płacowych jak Comarch Optima, Sage Symfonia, R2Płatnik czy Insert Gratyfikant GT. Jeśli jest taka potrzeba, Wnioski można wydrukować, by stworzyć z nich Karty Urlopowe. Nie ulega wątpliwości, że aplikacja inEwi otwiera przed każdą firmą nowe możliwości. Nie trzeba, jak to było wcześniej, poświęcać cennego czasu działu kadr, by obsługiwać składane wnioski urlopowe. Tutaj wszystko odbywa się w sposób automatyczny, na czym zyskuje cała organizacja. Jeśli mamy firmę i chcemy poprawić jej funkcjonowanie, warto o tym pomyśleć. Zachęcić może też kolejny artykuł pt. “Wnioski urlopowe: co musisz o nich wiedzieć?”. |