Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 9 lipca 2018 
    

Hygon uruchamia produkcję procesorów z architekturą Zen na licencji AMD


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 12:21
(16)
Chińska firma Hygon rozpoczełą produkcję procesorów serwerowych Dhyana, bazujących na architekturze x86. Nie są to jednak słabe konstrukcje, a procesory serwerowe oparte o licencjonowaną od AMD architekturę ZEN pierwszej generacji, stosowaną też w procesorach Ryzen i Epyc. Rozpoczęcie produkcji układów opartych o architekturę x86 przez do tej pory nieznany z tego podmiot jest ciekawe z powodu, w jaki AMD udało się obejść umowę o wzajemnej wymianie licencji z Intelem, w ramach której za prawa do produkcji chipów x86 Intel posiada dostęp do technologii i patentów opracoywanych przez AMD. Przypomnijmy, że umowa ta zabrania jednak AMD odpsprzedawania praw do produkcji procesorów x86 firmom trzecim.

Przypomnijmy - w 2015 roku Barack Obama zabronił sprzedaży procesorów Xeon w Chinach. Sytuację postanowiła wykorzystać firma AMD.

W efekcie, aby obejść wspomniane ograniczenia wynikające z wzajemnej umowy na linii Intel - AMD, w połowie 2016 roku, CEO AMD, dr. Lisa Su ogłosiła stworzenie spółki joint-venture, z chińską firmą Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co. Ltd. (THATIC). Następnie AMD wspólnie z THATIC stworzyło dwie kolejne firmy - Haiguang Microelectronics Co. Ltd. (HMC), w której AMD posiada 51 procent udziałów a THATIC 49 procent, oraz firmy Hygon (Chengdu Haiguang Integrated Circuit Design Co., Ltd), gdzie udziały AMD wynoszą 30 procent , a udziały THATIC 70 procent.

W efekcie AMD mogło przekazać licencję na korzystanie z architektury x86 ZEN spółce HMC w której posiada większość udziałów, bez pytania o zgodę Intela. HMC zajmuje się także produkcją procesorów, a następnie odsprzedaje gotowe procesory firmie Hygon, która wprowadza je na rynek.

Zgodne z umową z AMD procesory Dhyana mogą być sprzedawane przez Hygon wyłącznie na rynku Chińskim.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Dobra wiadomość dla (autor: Bjaku | data: 9/07/18 | godz.: 13:32)
    każdego konsumenta nawet tego co woli kupować słabsze układy za większe pieniądze.
    W końcu AMD zajmie miejsce jakie powinno piastować od dawna.To jest prawdziwy lider rynku a Chińczycy zauważyli , że do tej pory dostawali od Intela coś z nierealną ceną a niedługo i dużo słabszego.


  2. Tak jak napisałem (autor: kombajn4 | data: 9/07/18 | godz.: 13:48)
    pod analogicznym newsem na Benchmarku idę o zakład że te procesory sprzedawane wyłącznie na rynek Chiński prędzej czy później trafia na Aliexpress. Ciekawe również jest to czy oprócz licencyjnych EPYC pod nazwą Dhyana będą też klepać licencyjne Ryzeny i jaka im cena końcowa wyjdzie.

  3. jeszcze się okaże (autor: Mario2k | data: 9/07/18 | godz.: 15:29)
    Że Chińczycy zrobią Ryzena 1800X+ za połowę ceny orginału .

  4. Mario2k (autor: kombajn4 | data: 9/07/18 | godz.: 15:39)
    AMD ma z ich sprzedaży 50% zysków a wiesz jak to się mówi 50% czegoś to dużo więcej niż 100% niczego.

  5. @temat (autor: Mariosti | data: 9/07/18 | godz.: 15:41)
    Ciekawe czy te kopie będą kompatybilne z płytami pod epyc'i, czy może specjalne biosy będą potrzebne.

    Szczególnie w kontekście wspomnianych powyżej klonów ewentualnych ryzenów bądź tr'ów


  6. @temat (autor: Misiewicz.B | data: 9/07/18 | godz.: 15:53)
    <szklana kula mode ON>
    Strategia zwiększania udziału w rynku, początkowo CN. Z resztą produkcja może zostać w całości wchłonieta właśnie przez lokalnych producentów i samych procków będzie znikoma ilość. W zamian będzie wysyp tanich sprzętów, zwłaszcza embended.
    <OFF>


  7. kunszt... (autor: Qjanusz | data: 9/07/18 | godz.: 16:11)
    Dobry scenariusz dla AMD:
    Intel ma związane ręce, administracja USA pozwoli na tego typu praktyki, AMD pod marką Dhyana (tak na prawdę to właśnie do tego się sprowadza) sprzedaje swoje procki serwerowe w Chinach, zdobywając imponujący udział w CPU serwerowych, oraz jeszcze większy zastrzyk gotówki.

    Zły scenariusz dla AMD:
    Intel znajdzie kruczki (tak jak AMD z tym szatańskim pomysłem) i się przyczepi, administracja USA uzna działania AMD za wrogie interesowi USA, Chińczycy na bezczela zaimplementują projekt Epyc/Dhyana do rozwijanego przez siebie CPU x86 Zhaoxin, zostawiając AMD na lodzie i z tęgimi problemami.

    Lisa Su lubi ryzyko. Po raz kolejny pokazała, że nie boi się trudnych decyzji. Niesamowite posunięcie. Wyciągnęła z "miernych" architekturę ZEN i podpisała pakt z chińskim diabłem, podczas gdy Brian Krzanich zabawiał się podwładnym za kasę pozyskaną ze sprzedawanych akcji Intela.

    Zastanawia mnie tylko jedno. Czy CPU Dhyana będzie siedział na podstawce SP3, czy sztucznie ją zmodyfikują pod projekt chiński, dbając o to aby faktycznie procki te były bezużyteczne poza państwem środka.


  8. Dhyana jest ok, (autor: Duke Nukem PL | data: 9/07/18 | godz.: 16:17)
    Do jądra linuxa dodano symbol nowego dostawcy procesora, który to procesor radzi sobie z większością kodu EPYC'a całkiem dobrze.
    Fragment z http://lkml.iu.edu/...nux/kernel/1806.1/00730.html :
    "To enable the support of Linux kernel to Hygon's CPU, we added a new vendor type (X86_VENDOR_HYGON, with value of 9) in arch/x86/include/asm/processor.h, and shared most of kernel support codes with AMD family 17h.
    These patches have been applied and tested successfully in Hygon's
    Dhyana SoC silicon. Also tested on AMD's EPYC (Family 17h) processor works fine and makes no harm to existing codes."

    Czyli gites majonez. :)


  9. China AMD (autor: Conan Barbarian | data: 9/07/18 | godz.: 16:55)
    1. Jeśli to nie FAKE, to AMD dopuszcza się wielkiego ryzyka na tle ekonomicznym i politycznym, o wizerunku nie wspomnę.

    2. Jeśli ktoś tu majaczy o innej wersji niż dosłowna kopia Epyca, to chyba zapomniał ile czasu zajęło jego projektowanie.

    3. To musi być FAKE. Inaczej Intel zemści się okrutnie.


  10. kupa Conanie, kupa. (autor: Duke Nukem PL | data: 9/07/18 | godz.: 18:57)
    Przejrzyj doniesienia. A potem przejrzyj ponownie.
    Prawo jest bronią obosieczną. Niestety. Jeśli USA walnie gluta to samosięzawiesi na prawie chińskim o joint venture, które jest stanowione przez suwerenne państwo na własnym terenie. Z naciskiem na suwerenne a nie te, które skamle o obcą bazę na własny terenie i jeszcze jest skłonne za nie bulić miliardy na rok jej obecności, w istocie nie własnym interesie.


  11. AMD zalozylo sobie styczek (autor: komisarz | data: 9/07/18 | godz.: 19:10)
    za 2 lata chinczycy kopnka stoleczek I amd zawisnie. idiocy nigdy nie nie naucza ze transfer technologii to chin to koniec wlasnej firmy.

    mnie za to interesuje co innego - skad ta chinska firma ma technologie do produkcji prockow tym procesie? przeciez to sa skmplikowane uklady, niski wymir technologiczny, do niedawna cud techniki.


  12. Już niedługo, Chiny (autor: raczek70 | data: 9/07/18 | godz.: 19:26)
    wystawią wszystkich do wiatru, kwestia czasu.
    Zdumiewające jest to przekazywanie najnowszych technologii dla bieżących korzyści.
    Z drugiej strony, mają już tyle kasy, że mogą przekupić każdego...


  13. @09 (autor: kombajn4 | data: 9/07/18 | godz.: 19:31)
    EPYC jest sklejką 4 rdzeni Ryzena. Wystarczy że podpiszą aneks do umowy i już mogą klepać odpowiedniki Thredrippera z odpadów po EPYC a nawet robić licencyjnego Ryzena.
    @11
    Procesory maja być produkowane w TSMC lub China Foundries cokolwiek to jest bo nie bardzo mogę znaleźć jakiegoś konkretnego info - wyskakuje sam przemysł ciężki odlewanie elementów stalowych itp


  14. ... (autor: djXone | data: 9/07/18 | godz.: 21:57)
    Jak czytam te komentarze, to widzę, że tu chowają się sami specjaliści.

  15. @up (autor: Qjanusz | data: 10/07/18 | godz.: 12:45)
    dlatego właśnie tpc jest wyjątkowe ;-)


  16. @11. (autor: Mariosti | data: 10/07/18 | godz.: 13:07)
    Chiny to chiny, w przypadku procesorów mają rynek taki jaki mają. Taka licencja pozwala sprzedać im wiele i zarobić na tym, także ciężko zauważyć w tym coś negatywnego.

    Co do przyszłości, Chińczycy nie słyną z rozwijania skopiowanych technologii wysokiego poziomu, tylko jeśli już z "kopiowania" ich jako tako, a w kwestii rozwoju to zwykle też jest to tylko gonienie Zachodu.

    Nawet jak będą później klepać klony bez licencji to poza Chinami ich nie sprzedadzą, a w samych Chinach i tak będą wolniejsze od nowszych generacji produktów samego amd.

    Chińczycy ani nie są tacy pracowici jak się wydaje ani inteligentni. Bazowanie całego R&D każdego przemysłu na nielegalnym kopiowaniu cudzych produktów nie powoduje że będziesz miał dobry dział R&D tylko będziesz miał dobry dział "Kopiuj&Przerób", a to zasadnicza różnica.

    W telekomunikacji to widać gdzie Huwawei złote góry obiecuje, niby ze wszystkim tak do przodu jest, a jak już ktoś od nich sobie kupi infrastrukturę to pożal się boże. Play definitywnie pluje sobie w twarz za to że skusili się na najtańsze lte, bo teraz będą musieli ponieść ogromne nakłady aby to odkręcić, albo ignorować zażalenia klientów o resetujących się połączeniach z siecią, słabym pingiem, thoughputem itd.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.