Sony Xperia XZ3 z sensorem o rozdzielczości 48 megapikseli
Autor: Zbyszek | 12:22
(6)
Firma Sony niedawno zapowiedziała wprowadzenie nowego sensora fotograficznego przeznaczonego dla smartfonów. Model o nazwie IMX586 zaoferuje rozdzielczość na poziomie 8000 x 6000 pikseli, czyli aż 48 megapikseli, co obecnie stanowi rekord wśród sensorów dla tego segmentu urządzeń. Okazuje się, że pierwszym smartfonem tego producenta, który skorzysta z nowego sensora będzie Xperia XZ3. Smartfon ma być wyposażony w 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 845 z układem graficznym Adreno 630, 6GB pamięci RAM i 64 GB wbudowanej pamięci, system Android 8.0, ekran o przekątnej 5,7-cala i rozdzielczości 2160x1080 pikseli.
K O M E N T A R Z E
Taka rozdziałka to małe szaleństwo (autor: losarturos | data: 30/07/18 | godz.: 18:29) nawet przy pełnej klatce. A w smartfonie to w obrazie będzie więcej bajek z elektroniki aparatu niż światła docierającego do matrycy. ;-)
... (autor: krzysiozboj | data: 30/07/18 | godz.: 19:14) W zasadzie tylko jedna pochodna tego - ogromne pliki ze "zdjęciami".
"Zawodowo" często potrzebuję fotek do robienia "dokumentacji zdjęciowej", zazwyczaj w trudnych warunkach oświetleniowych. Robię to starym lustrem 12 MP, do tego schodzę max w dół z rozdzielczością i idę w górę z kompresją, by mieć jak najmniejsze pliki. Mają one ok 400 kB i ok 3MP. O dziwo, obrazki te są nie tylko ogólnie lepszej jakości, ale też i niosą o wiele więcej informacji, niże te smartfonowe 10-20MP, przy wielkości pliku 6-10MB :)
Ileś razy kusiła mnie wymiana lustra na nowsze (optykę mam dobrą), przechodzi mi w miejscu, gdy zadaję sobie pytanie "brakuje Tobie czegoś w tych 12 MP?"
@krzysiozboj (autor: Duke Nukem PL | data: 31/07/18 | godz.: 02:53) A dokładniej jakiego sprzętu używasz?
@temat. (autor: Mariosti | data: 31/07/18 | godz.: 12:01) Przy sprzętowej obróbce danych z takiej matrycy i wykorzystywaniu jej jako 12 mpix matrycy gdzie każdy pixel jest uśredniany z 4 wraz z mechanizmem odrzucania nadmiernych odchyłek, można uzyskać fenomenalną jakoś zdjęć i nagrań w słabym oświetleniu i ta matryca ma 48mpix głównie w tym właśnie celu.
@Duke (autor: krzysiozboj | data: 31/07/18 | godz.: 13:39) Nikon D90 plus 17-55/2.8, 105/2.8VR i kit 18-105. Puszka to już staroć technologiczny ale nadal dobrze działa.
@4
Wiem, że obróbką można sporo upiększyć/poprawić. Ale ta "fenomenalna jakość" będzie do czasu, jak ktoś nie wpadnie na pomysł wyciągania ze zdjęcia czegoś więcej od "odpustowej i oczojebnej pocztówki". Masz zarówno ograniczenia optyki jak i pochodne obróbki. Daj zdjęcie z takiego cudaka i z większej matrycy komuś ogarniętemu w fotografii i natychmiast powie które z czego. I nawet nie śnię o tym, by to były zdjęcia w trudnych warunkach, gdzie smartfon polegnie nim cokolwiek pstryknie, mam na myśli warunki bliskie optymalnym dla smartfona.
Smartfon nie dysponuje niczym, czym nie mogłoby dysponować aparat z większą matrycą. Soft obrabiający obraz też możliwy w tradycyjnych aparatach (i jak najbardziej on tam jest. Technologia produkcji matryc światłoczułych jest taka sama w obu przypadkach, do smartfonów matryc kosmici nie produkują. Aparat zazwyczaj ma podpięte szkło, o średnicy kilkudzisięciu mm i kilkunastu soczewkach, naprzeciw staje kilkumilimetrowa "soczewka".
@krzysiozboj (autor: pandy | data: 1/08/18 | godz.: 01:51) optyka jest jedną z ważniejszych rzeczy ale nie można ignorować innych aspektów fizyki - taka nadpróbkowana rozdzielczość oferuje lepsza jakość - przede wszystkim zmniejsza się aliasing, każde podwojenie liczby pikseli poprawia SNR o ok 3dB.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.