Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 23 sierpnia 2018 
    

AMD skupia się na rozwoju 7nm produktów


Autor: Wedelek | źródło: Tech Power Up | 05:46
(23)
Nieoficjalne źródła bliskie firmie AMD donoszą, że obecnie koncern z Sunnyvale skupił wszystkie siły na jak najszybszym dostarczeniu na rynek nowych układów produkowanych w litografii 7nm. Mowa między innymi o nadchodzących układach EPYC o kodowej nazwie „Rome”, a więc pierwszych CPU na bazie architektury Zen 2. Równie ważna dla AMD jest też Vega 20, czyli znacząco przebudowana i przycięta wersja Vegi 10, która ma być pierwszym GPU wytwarzanym w technologii 7nm. W tym miejscu warto wspomnieć, że Vega 10 będzie stanowić podstawę Radeonów Pro oraz Instinct i nie trafi do wersji dedykowanych klientom detalicznym.

Gracze muszą czekać na układy z GPU Navi, które zadebiutują nie wcześniej niż na początku 2019 roku.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Trzymam kciuki... (autor: Kenjiro | data: 23/08/18 | godz.: 08:26)
  Ale powyższa wiadomość to tylko próba odciągnięcia klienta od premiery nowych kart nVidii.
  Do tego chwalenie się Vega 20, która ma trafić tylko do produktów profesjonalnych, jest w tym momencie bardzo nie na miejscu, to tak jakby MAN chwalił się nowym modelem dostawczaka w odpowiedzi na premierę nowych sportowych Ferrari...
  A Navi... muszą przeprojektować w odpowiedzi na premierę nVidii, co potrwa, więc nie spodziewam się nowych kart wcześniej niż za rok.
  Jak to ktoś napisał, AMD oddaje mecz walkowerem trzeciej z kolei generacji kart nVidii.


 2. czy oddaje (autor: kombajn4 | data: 23/08/18 | godz.: 09:09)
  walkowerem to się jeszcze okaże jak wydadzą jakieś nowe karty. Póki co to nawet jeszcze testów nowych kart Nvidii nie było a z tego co widać i słychać to cała ta super nowość z ray traysingiem będzie raczej równie wielkim atutem co obsługa DX12 w dniu premiery, czyli obsłuży to niewiele gier skoro wsparcie jest tylko w najnowszej generacji kart a i te ledwo sobie radzą. Innymi słowy główny atutu nowej rodziny to pieść przyszłości a jak karty wypadną pod kątem wydajności w normalnym renderingu nie wiadomo.

 3. *errata zamiast "pięść przyszłości" (autor: kombajn4 | data: 23/08/18 | godz.: 09:12)
  miało być oczywiście "pieśń"

 4. @2 Ma to swoje plusy... (autor: Marian30pl | data: 23/08/18 | godz.: 09:35)
  ... dzięki temu karty Nvidii i AMD tanieją. Nowe 1080 można już wyrwać za 2000 pln. Jeśli spadnie poniżej tej bariery, to chociaż czekam na nowe karty AMD, kupię 1080...

 5. @1. (autor: Mariosti | data: 23/08/18 | godz.: 09:56)
  Jakby nawet ta vega 64 spadła z ceną do np 1,5 tys zł to w zasadzie amd wróciłoby do gry. Fakt iż po tak długim czasie wciąż jest bezsensownie droga jednoznacznie skazuje ją na miano niewypału. A szkoda, bo może rev2 w 12nm z 8gb hbm2 byłby znaacznie lepszą kartą do zrobienia na szybko.

 6. Kenjiro nie wiem czy ta przebudowa będzie konieczna (autor: Kasper001 | data: 23/08/18 | godz.: 10:28)
  bo jeszcze przed prezentacją Vegi mówiło się o tym że Navi będzie posiadać specjalny układ odpowiedzialny właśnie za RayTracing, przy okazji potwierdzenia tego, że Navi nie będzie budowane przy użyciu MCM, jak ma to miejsce w Ryzenach. A co do ceny Vegi 64 to jeśli spadnie ona do 2000-2500zł to i tak będzie dobrze a wszystko ze względu na pamięci HBM2 które sa niezwykle drogie, i ciągle są problemy z ich dostępnością, a głównymi produktami je wykorzystującymi były karty Nvidii z serii Quadro, i nie wiem jak jest z Radeonami Intinct ale one chyba też wykorzystywały te pamięci.

 7. dziwne, wypuszczaja dziurawe i niedopracowane procesory w 12nm (autor: Sony Vaio VPN | data: 23/08/18 | godz.: 10:46)
  a chca robic kolejne w 7nm. Pewnie wpadli na pomysl, ze w 7nm dziury sie skurcza i to rozwiaze problem.

 8. @07 no jak nie jak tak, tylko że (autor: kombajn4 | data: 23/08/18 | godz.: 11:44)
  nie 12 a w 14 nm, myślą że nie 7 a 10 nm pomoże na dziurawe niedopracowane procesory i nie AMD tylko Intel. Reszta się zgadza.

 9. tutaj AMD celuje w jedynie słuszną strategię (autor: Qjanusz | data: 23/08/18 | godz.: 11:48)
  układy EPYC produkowane w litografii 14nm są już teraz w zasadzie bezkonkurencyjne. Jak najszybsze wprowadzenie Zen2 i 7 nm do najbardziej lukratywnego rynku, pozwoli sięgnąć firmie do słusznych pokładów gotówki. Teraz jest na to najlepszy czas, póki Intel nie ogarnie swoich drogich i niekonkurencyjnych durszlaków z napisem Xeon. Jak za 2-3 lata Intel będzie już dysponować 10nm procesem i poprawioną architekturą Xeonów, to Epyc może już nie mieć tak łatwej drogi jak teraz.

  Natomiast co do GPU, to skąd informacja o znaczącej przebudowie Vegi 20 w stosunku do Vegi 10? To będzie niemal kalka, tyle że przeniesiona do 7 nm, obłożona do 32 GB HBM2, słabą dostępnością i wysoką ceną.
  Gracze nie będą czekać na Navi, tylko kupią taniejące Pascale, a ci zasobniejsi RTXy, o ile niezależne testy potwierdzą te 40-50% przewagę Turinga nad Pascalem w klasycznym renderingu.


 10. ... (autor: krzysiozboj | data: 23/08/18 | godz.: 11:53)
  @7 plus za poczucie humoru :)
  @9
  Aż tak dobrze nie ma, obecne EPYC są tylko konkurencyjne. następna seria może nieco tutaj zmienić.


 11. @krzysiozboj (autor: Qjanusz | data: 23/08/18 | godz.: 12:46)
  CPU Epyc są konkurencyjne biorąc pod uwagę budujące się dopiero zaufanie do AMD i obawę przed nieuzasadnioną migracją hardware Intel -> AMD.
  Bezkonkurencyjne biorąc pod uwagę wydajność, skalowalność i przepustowość I/O procesorów Epyc. Testy w sieci łatwo wygooglać. Myślę że doniesienia o coraz to nowszych dziurach w CPU Intela też działają na korzyść AMD.

  Wiedział to Brian Krzanich mówiąc publicznie o obawie przed rychłym zgarnięciem 20% udziałów AMD na rynku serwerowym, wie to marketing Intela, próbując mydlić oczy takimi publikacjami jak poniżej
  https://pclab.pl/news74875.html
  wiedzą o tym również Chińczycy, którzy weszli w kooperacje z AMD właśnie.

  Intela trzyma w siodle obawa rynku przed AMD, oraz umowy i układy handlowe. AMD musi tutaj po prostu zdobyć zaufanie i robi to w najlepszym dla siebie momencie.


 12. @9 Qjanusz (autor: Kasper001 | data: 23/08/18 | godz.: 13:27)
  jesli myślisz że sama zmiana litografii nie wymaga zmian w architekturze to jesteś w ogromnym błędzie ;)

 13. @Kasper001 (autor: Qjanusz | data: 23/08/18 | godz.: 14:00)
  pomijam tutaj zmiany w architekturze umożliwiające produkcje w niższym procesie produkcyjnym. To jest oczywiste. Chodzi tutaj o zmiany mające usprawnić architekturę jako taką. Żadne źródło tego nie potwierdza w przypadku Vegi 20. To będzie to samo co Vega 10 + rozszerzenie interfejsu pamięci, który obsłuży 4 stosy HBM2.
  AMD "po taniości" rzuci czym dysponuje na rynek Pro (niewielki popyt, taka sama podaż, wysoka marża) i skupi się na Navi, która wg mnie nie ma szans na pokazanie się w 2019r.


 14. Jak widać po powyższych komentarzach (autor: Bjaku | data: 23/08/18 | godz.: 14:23)
  ludzie tu się wypowiadający są na etapie - Młody to zdziwiony.
  Bardzo podoba mi się polityka AMD ponieważ litografia 7nm przyniesie zbyt dużo korzyści by bawić się w pół środki.
  Popatrzcie chociażby na zapowiedziane nowe produkty Nvidia ale modele RTX bo one wnoszą coś nowego w kwestii grafiki trójwymiarowej.Karty graficzne zaczynają się zamieniać od dawna w hybrydowe GPU a teraz to się uwidoczni jeszcze bardziej.
  Fanatycy Nvidia nie potrafią sobie uświadomić dlaczego AMD nie chce nawet odpowiadać na nowe RTX a wszystko przecież mają wyłożone i wystarczy tylko czytać.
  Pod produkty Nvidia czy Intel już od dawna wszystko jest optymalizowane więc nawet Windows lepiej sobie radzi z kartami graficznymi i procesorami tych firm więc logiczne by AMD nie brało w tym udziału tylko uderzyło z najlepszymi projektami już w nowej litografii.
  Wszystkie model RTX nadchodzące od Nvidia są świetne więc jak jesteś entuzjastom i nie robi na tobie wrażenia zmiana GPU raz na rok to po prostu kupujesz produkt Nvidia.
  Mało kto zwraca uwagę ale CPU też stają się powoli hybrydami bo architektura Zen nie jest już takim procesorem w jakim chociażby architektura Core od Intela a wystarczy poczytać szczegóły.
  Intel sam przedstawił jak ma wyglądać Ice Lake do serwerów i w dalszym ciągu mamy do czynienia a architekturą Core ale tak przebudowaną by mówić o nie jako hybryda.Różne rodzaje obliczeń będą na nich wykonywane o wiele szybciej.
  Zen 2 zapowiada się o wiele lepiej z obecnych doniesień od Ice Lake ale czemu się dziwić gdy widzimy jak prezentuje się architektura Zen i Zen+ mimo korzystania w dalszym ciągu ze słabszej litografii pod względem maksymalnej wydajności.
  Jeżeli potwierdzą się plotki o Vega 20 z jej TDP 400W to zakładam jej moc na poziomie minimum pół tora zapowiedzianych RTX Quadro 8000.
  Nie wybiegajmy w przyszłość bo ona sama nadejdzie a jedyny możliwy prawdziwie rewolucyjny skok w technologii może się dokonać po przejściu na litografię 7nm.
  Ten artykuł świetnie pokazuje czym będzie chociażby 7nm EUV od Samsung - https://www.semiwiki.com/...0nm-8nm-7nm-vlsit.html
  Ja to wiem i wiele osób lubujących się w nowinkach technologicznych by nastąpił prawdziwy przełom we wszystkich dziedzinach życia musimy po prostu przeskoczyć na nową litografię a pośrednie litografie takie jak 12nm są tylko etapami na drodze przełomów.


 15. @Qjanusz (autor: rainy | data: 23/08/18 | godz.: 14:48)
  Navi na pewno będzie w 2019 roku, tyle, że to nie ma być układ high-endowy, z tego co się orientuję.
  Natomiast Vega w 7nm, faktycznie jest przeznaczona na rynek profesjonalny.


 16. małe OT (autor: krzysiozboj | data: 23/08/18 | godz.: 15:33)
  Naprowadzi mnie ktoś, skąd się Bjaku urwał? Trudności w czytaniu tekstu (brak zrozumienia), ilość błędów w pisanych własnych, oraz zaczepność, każe mi go oszacować na ok 15 lat. Pewność siebie, taka nieco bezczelność, świadczy o tym, że staż "forumowicza" ma sporo dłuższy niż miesiąc, a świeżość nicka sugeruje zbanowanie w którymś miejscu/na jakimś portalu.

 17. @16 (autor: kombajn4 | data: 23/08/18 | godz.: 16:45)
  Diabli wiedzą, ale po przeczytanie tego jego długiego komentarza nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. Dwie tony niczym nie popartych twierdzeń i spekulacji, podlane podejściem: ja tu wicie, rozumicie, mam wiedzę a wy maluczcy jesteście czarny ludek więc usiądźcie sobie i słuchajcie to wujek wam wszystko wyjaśni.

 18. rainy (autor: kombajn4 | data: 23/08/18 | godz.: 16:47)
  O ile pamiętam to Vega w 7nm w pierwszej kolejności jest przeznaczona na rynek pro i te karty powinny debiutować w tym roku, ale na rynek konsumencki też wyjdą, bo czemu miały by nie wyjść, tyle że "później".

 19. @Bjaku vega 20 to bedzie ... (autor: gantrithor | data: 23/08/18 | godz.: 16:53)
  dwurdzeniowa vega 64 w 7nm i prawdopodobnie z hyperlinkiem "infinity fabric" dla pamieci raczej tam nic sie nie zmieni dlatego nie bedzie kierowana na rynek konsumencki tylko na profesjonalny gdzie paralelizm dziala bardzo dobrze niestety na konsumenckim paralelizm ukladow gpu kuleje i to mocno.

 20. Czy Intel zwolni swoich obrońców w końcu? (autor: FranekKosi | data: 23/08/18 | godz.: 23:25)
  Bo nie wyrabiają ze swoim zadaniem.Taki jeden pucybut od brudnej roboty na portalu i tu zamieszczam zagadkę z koła Fortuny gdzie pierwsza literka to P a ostatnia b nawet z tłem pasującym do sił jakie utrzymują ten portal przy życiu a jego ksywa to *DaviM* , którego widać było na obrazku *Darklabu*.
  Pewnie trudno będzie mu w nowej roli gdy nowi pracodawcy zobaczą jego prawdziwe oblicze.
  Teraz pozostaje mu w innych kręgach się obnosić gdy po Intelu chwilowo zostanie wspomnienie bo tym właśnie jest zapowiedź nowych układów wydanych w procesie 7nm.


 21. :D:D:D:D:D: (autor: pawel1207 | data: 24/08/18 | godz.: 01:29)

  " CPU też stają się powoli hybrydami bo architektura Zen nie jest już takim procesorem w jakim chociażby architektura Core od Intela a wystarczy poczytać szczegóły" przecierz pod wieloma wzgledami to jest wlasnie kalka core tylko zuborzona i odswierzona oblsugujaca wiekszy zestaw insrukcji :D :D :D no wypadalo by te szczegoly przeczytac :D orginalny to byl buldorzer :D ..


 22. ..... pawel1207 (autor: Saturn64 | data: 24/08/18 | godz.: 15:57)
  Wróć do szkoły: Przecież, zubożona, odświeżona, oryginalny.

 23. ... AMD realizuje swoją strategię 25x20 do 2020, ich nie 500+ ;-) (autor: SebaSTS | data: 24/08/18 | godz.: 17:40)
  ... tyle w temacie... Wizję realizowano kiedy zatrudniono R.Read 2011 i Lisę Super w 2012, resztę już pamiętacie...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.