Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 5 września 2018 
    

Zaawansowane technologie w domowych oczyszczaczach powietrza


Autor: materiały partnera | 11:14
(1)
Większość modeli oczyszczaczy samodzielnie komunikuje nam, jaka jest jakość powietrza w pomieszczeniu, czy to za pomocą barwnych wskaźników, czy też podając na wyświetlaczach konkretne wartości liczbowe np. stężenie pyłów PM2.5. Nie przeoczymy również właściwego momentu czyszczenia czy wymiany filtrów – urządzenia także o tym da nam znać.



Jakie funkcje mogą mieć nowoczesne oczyszczacze powietrza?


Ciągły, szybki rozwój technologii nie omija również domowych oczyszczaczy powietrza. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek modeli coraz bardziej zaawansowanych technologicznie m.in. wyposażonych we własne, opatentowane technologie, czy jak największą ilość specjalistycznych czujników, służących już nie tylko do standardowej kontroli jakości powietrza (kurz, nieprzyjemny zapach, czy stężenie pyłów zawieszonych PM2.5), ale także umożliwiających oczyszczaczom pracę w mocno rozwiniętych trybach automatycznych.

Urządzenia mogą być obsługiwane już nie tylko przy pomocy paneli sterowania, umieszczanych bezpośrednio na nich, czy pilotów zdalnego sterowania. Teraz dostajemy możliwość obsługi także za pomocą dedykowanych aplikacji mobilnych, umożliwiających kontrolę pracy oczyszczacza i jakości powietrza w domu, nawet kiedy jesteśmy poza nim.

Oczyszczacze powietrza wyposaża się także w dodatkowe funkcje czy też predefiniowane programy służące skuteczniejszemu radzeniu sobie ze szczególnymi problemami w naszym otoczeniu.

Pomimo iż w naszym kraju popularność oczyszczaczy powietrza dopiero zaczyna rosnąć, na rynku dostępnych jest już kilka bardzo zaawansowanych, „inteligentnych” modeli.

Producenci inteligentnych oczyszczaczy powietrza i stosowane przez nich technologie

Sharp

Pionierem w rozwoju technologii domowych oczyszczaczy powietrza niezmienne pozostaje japońska marka Sharp. Każdy model oczyszczacza proponowany przez tego producenta wyposażony jest w jonizator Plasmacluster. Jest to opatentowana przez Sharp technologia wytwarzania w tym samym czasie zarówno jonów dodatnich, jak i ujemnych, które dodatkowo otaczane są przez cząsteczki wody, tworząc „klastry”, charakteryzujące się wydłużoną żywotnością.

Marka Sharp wypuściła na rynek obecnie najbardziej zaawansowaną serię oczyszczaczy powietrza: Sharp KC-G. Na przykładzie modelu Sharp KC-G50EUW, poza wspomniany wyżej jonizatorem Plasmacluster, w oczyszczaczach tych możemy znaleźć aż 6 czujników (PM2.5, kurzu i nieprzyjemnego zapachu, temperatury, wilgotności, światła oraz ruchu), które sterują automatyczną pracą zarówno oczyszczacza, jak i wbudowanego nawilżacza powietrza. Na wyświetlaczu oczyszczacza Sharp KC-G50EUW poza temperaturą, wilgotnością oraz stopniem zanieczyszczenia powietrza, możemy odczytać także aktualne zużycie prądu.


Bok oczyszczacza powietrza Sharp KC-G50EUW, fot. homespot.pl

Podczas pracy w trybie automatycznym urządzenie dostosowuje wydajność oczyszczania i nawilżania nie tylko do pomiarów jakości powietrza, ale także do tego, czy w pomieszczeniu przebywają ludzie. Czujnik światła umożliwia kontrolę jasności wyświetlacza w zależności od pory dnia.

Seria KC-G została wyposażona w interesujące funkcje dodatkowe, takie jak:

ION Shower – przygotowanie pomieszczenia do snu poprzez intensywną emisję jonów z jednoczesną wzmożoną pracą oczyszczacza,

Pollen – funkcja służąca skutecznemu usuwaniu pyłków,

Spot Mode – funkcja nawiewu kierunkowego i wzmożonej pracy jonizatora, służąca usuwaniu zapachów z tekstyliów.

Ponadto w trybie automatycznym, po przekroczeniu 80% wilgotności powietrza, zostaje uruchomiona funkcja bardzo intensywnej pracy oczyszczacza mająca na celu obniżenie wilgotności do bezpiecznej wartości i zahamowanie ewentualnego rozwoju pleśni i grzybów.
Z pozostałymi modelami inteligentnych oczyszczaczy z tej serii można zapoznać się w kategorii oczyszczacze powietrza Sharp na Homespot.pl.

Lifaair

Ciekawe rozwiązania w oczyszczaczach powietrza wdrażane są także przez fińską markę LifaAir. Na przykładzie modelu LifaAir LA352 w urządzeniach tego producenta, poza czujnikami pyłów zawieszonych PM2.5, temperatury i wilgotności powietrza, znaleźć możemy niestosowane przez innych producentów czujniki stężenia CO2 oraz lotnych związków organicznych (LZO). Wskazania wszystkich pomiarów dokonywanych przez urządzenie służą do sterowania trybem automatycznym. Dodatkowo możemy odczytywać je na osobnej stacji kontrolnej lub w mobilnej aplikacji służącej także do zdalnej kontroli nad oczyszczaczem.

LifaAir w modelu LA352 zastosowała także pomocniczą funkcję autodiagnozy, pozwalającą urządzeniu samodzielnie wykryć usterki oraz poszukiwać skutecznego sposobu ich naprawy.


Sposób działania oczyszczacza powietrza LifaAir LA352, fot. homespot.pl


Swoich zaawansowanych technologicznie konkurentów stara się także gonić stale rozwijająca się chińska marka Xiaomi. W swojej ofercie producent posiada trzy modele oczyszczaczy powietrza. Za pracę trybów automatycznych oraz kontrole jakości powietrza odpowiedzialne są w nich czujniki pyłów PM2.5, wilgotności oraz temperatury powietrza. Każdy z oczyszczaczy sterowany jest za pomocą rozwiniętej aplikacji mobilnej, umożliwiającej także stałą kontrolę jakości powietrza w domu, z każdego dowolnego miejsca.

Do rozwoju technologii oczyszczaczy powietrza przyczynia się w największej mierze stale niegasnący popyt na te urządzenia, który spowodowany jest – niestety – ciągle pogarszającą się jakością powietrza w wielu miejscach na świecie, na czele z Polską. Próby poprawienia tej sytuacji nie przynoszą oczekiwanych efektów. Sądząc po tej tendencji, możemy spodziewać się, że technologiach domowych oczyszczaczy powietrza jeszcze sporo może się wydarzyć.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. deklasacja (autor: konopa | data: 7/09/18 | godz.: 20:05)
    deklasacja ponaddzwiekowa rywali

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.