Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 8 stycznia 2019 
    

Nvidia skupia się na litografii 7nm+ z EUV


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 14:16
(3)
Według serwisu MyNavi.jp Nvidia zacieśnia swoją współpracę z Samsungiem i po bieżącej 12nm litografii jako swój kolejny główny proces litograficzny zamierza użyć oferowany przez koreańskiego producenta 7nm proces wykorzystujący do naświetlania masek fototechnikę EUV. W procesie tym ma powstać kolejna generacja układów graficznych, która trafi na rynek w 2020 roku. Tym samym producent nie skupi swoich głównych wysiłków badawczo-rozwojowych na GPU korzystających z pierwszej generacji 7nm procesu litograficznego, wykorzystującej starszą fototechnikę DUV (Deep Ultraviolet). Takie posunięcie wydaje się na ten moment zasadne.

Nvidia posiada aktualnie wyraźną przewagę rynkową nad swoim konkurentem, i może sobie pozwolić, aby skupić wysyłki odrazu na litografii 7nm + z EUV. Proces ten w porównaniu do zwykłego 7nm ma zaoferować trochę większą gęstość upakowania tranzystorów oraz wyraźną poprawę w dziedzinie wydajności tranzystorów, co powinno wpłynie pozytywnie na efektywność energetyczną i uzyskiwane częstotliwości taktowania produkowanych w nim chipów.

Ozywiście wykorzystanie pierwszej generacji litografii 7nm nie jest wykluczone - obecne 12nm układy z serii Turing mają dość dużą powierzchnię i w celu redukcji kosztów mogą zostać w bieżącym roku przeniesione do zwykłego 7nm procesu litograficznego. To pozowli Nvidia odświeżyć ofertę kart graficznych jeszcze przed wydaniem nowej generacji GPU w 2020 roku.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. fajna informacja (autor: piwo1 | data: 8/01/19 | godz.: 16:41)
  jednym slowem 2019 nvidia odpuszcza calkowicie. szansa dla amd. oby ich 7nm navi byly konkurencyjne. amd ma troche ponad pol roku na pokazanie ze dzieki 7nm jest konkurentem dla nvidii na polu per/wat per/ price

 2. Przeliczyli się co do turingów (autor: Markizy | data: 8/01/19 | godz.: 18:30)
  i teraz w ramach cięć kosztów darują sobie 7nm, o dziwo ciekawe dlaczego nie w TSMC.

  Wydanie teraz turinga w 7nm mija się z celem bo koszta wdrożenia i rozpoczęcia produkcji się nie wrócą, tak samo jak się nie wrócą z 12nm. A akcjonariusze mają zamiar ich pozwać za nie jasne prognozy.


 3. @2. (autor: pwil2 | data: 9/01/19 | godz.: 10:52)
  Dla AMD to tym lepsza wiadomość, że będą mieli gdzie produkować bez ograniczeń swoje najnowsze Ryzeny w 7nm.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.