Na CES 2019 firma Hisense zaprezentowała nową technologię produkcji ekranów ciekłokrystalicznych nazwaną ULED XD. Ma ona zrewolucjonizować rynek monitorów PC. Za fikuśną nazwą kryją się urządzenia zbudowane z dwóch paneli LCD nałożonych na siebie i odpowiednio zsynchronizowanych. Pierwszy panel to kolorowy RGB VA, a drugi, to wyświetlacz czarnobiały. Za nimi znajdują się diody LED funkcjonujące jako system podświetlenia. Hinese twierdzi, że taka budowa monitora pozwoli osiągnąć żywe kolory i większą głębię niż w tradycyjnych LCD. Efekt ma być zbliżony do OLED i microLED, ale przy znacznie niższym koszcie produkcji.
Producent planuje szybkie uruchomienie produkcji ekranów o rozdzielczości od 1080p do 4K. Prezentowany na CES ekran wykonany w tej technologii był podświetlany z natężeniem 2900 nitów.
K O M E N T A R Z E
... (autor: sid67 | data: 15/01/19 | godz.: 08:09) wydaje się całkiem sensowne. Dodatkowo jeżeli będzie działało nieźle w praktyce i nie będzie drogie to wymusi spadek cen OLEDów.
będzie drogie (autor: Gakudini | data: 15/01/19 | godz.: 09:07) Matryca LCD jest z założenia czarno-biała. Kolory zapewnia filtr. W tym przypadku mamy jeden filtr kolorów i 2 matryce LCD jedną VA i drugą, jakąś. Co faktycznie sprawi, że czerń będzie dużo czarniejsza, choć przy okazji i biały będzie miał znacznie trudniej.
Matryca jest najdroższym elementem monitora (pewnie z 80% jego ceny) dodanie drugiej nie to kolejne 80% (jak wsadzą TN to pewnie 40%) + elektronika, jeśli matryce będą różne to elektronika się komplikuje, jeśli identyczne to potrzeba 2 matryc VA. Tak czy siak monitor musi dużo droższy niż normalny.
A z resztą i tak nigdy nie zobaczymy tych monitorów w Polskim sklepie.
pamiętać należy że Hisense (autor: Mario2k | data: 15/01/19 | godz.: 11:04) Sprzedawało kiedyś TV 4K 50'' w cenie połowę niższą od najtańszych Koreańskich LG i Samsunga.
Więc jak będą chcieli to w cenie 4-5k zł zapodadzą takie TV 50'' bez problemu.
@.3 (autor: Faraonix | data: 15/01/19 | godz.: 15:38) za to jakosc nie najlepsza.
Kiedys kupilem plazme tej firmy z rozszezona gwarancja na 5 lat. Padla jak sie gwarancja konczyla. Znajomy kupil podobny model i tez mu padl krotko po gwarancji. Osobiscie nie kupilby znowu produktow tej firmy
@2. (autor: Mariosti | data: 15/01/19 | godz.: 18:03) Przy odpowiedniej konstrukcji matryc mogą być połączone ze sobą już w fabryce i mieć wspólny interfejs sterujący, a więc i wspólną elektronikę w monitorze.
Dodatkowy koszt będzie wynikał z tego że ta elektronika powinna być przynajmniej 10~12bitowa aby skorzystać z możliwości takiej podwójnej matrycy, no i podświetlenie mogłoby mieć większą moc aby skorzystać z szerszego spektrum możliwości takiej matrycy.
Maksymalna jasność nie powinna bardzo spaść w efekcie dołożenia drugiej matrycy ponieważ kolorowa matryca będzie miała normalną przepuszczalność, a czarnobiała matryca powinna mieć znacznie lepszą przepuszczalność światła (z powodu posiadania znacznie większych pikseli(brak subpikseli) i braku filtrów kolorów (czarnobiała).
Także taki monitor na pewno będzie w produkcji trochę droższy od zwykłego, ale zgaduję że byłaby to skala rzędu 20-40% więcej biorąc pod uwagę lepszą elektronikę, podświetlenie i matrycę.
Tak czy siak zdecydowanie mniej niż obecna przebitka 400% na np oled'ach najtańszych...
Kolejną zaletą tego rozwiązania może być brak konieczności stosowania local dimming w podświetleniu, co oznacza znaczne oszczędności w podświetleniu, elektronice monitora oraz większą sprawność energetyczną tegoż podświetlenia.
2x matryce VA na sobie powinny być w stanie fizycznie zbliżyć się z kontrastem statycznym do poziomu 1 do 15 mln, a to może faktycznie wyglądać już jak oled.
Konkurencja cenowa i jakościowa w postaci (autor: Bjaku | data: 15/01/19 | godz.: 19:11) produktu końcowego to wabik na klienta , który kupuje jak najlepszy sprzęt za pewną kwotę ustaloną przez siebie.
Trzeba czekać na monitory i TV używających tego rodzaju budowy wyświetlaczy.
Faraonix (autor: Mario2k | data: 15/01/19 | godz.: 21:22) Hisense na przestrzeni ostatnich 5 lat poprawił jakość swoich TV , ilość wadliwych TV obniżyli o blisko połowę . Za tak małe pieniądze trudno wymagać żeby jakością dorównali produktom o 100-150% droższym.
@temat. (autor: Mariosti | data: 16/01/19 | godz.: 16:34) Na linus techtips wrzucili filmik o tej technologii i dosłownie byli zaskoczeni jakością obrazu.
Tam goście są wręcz wyznawcami oledów (z uwagi na jakość obrazu) i jak sami wspomnieli ze 100x przechodzili obok stoiska hisense nawet nie zwracając na nich uwagę bo nikt nie spodziewał się że zaprezentują jakąś ciekawą technologię.
Idąc dalej wspomnieli iż hisense pracował nad tą technologią parę lat. Matryca będzie produkowana jako jeden element (tj fabrycznie matryce będą sklejone).
Problem jasności jest dzięki temu rozwiązany ponieważ jest tylko jedna warstwa polaryzacyjna, a dodatkowo warstwa matrycy czarnobiałej ma rozdzielczość fullhd, co oznacza iż ma pixele o ~6-10x większej powierzchni czynnej w stosunku do matrycy kolorowej 4k, co oznacza że przepuszczalność tej czarno-białej matrycy będzie tak duża że aż pomijalny będzie spadek jasności.
Wspomnieli o tym dokładnie że udało im się uzyskać rewelacyjną czerń przy zachowaniu wyższej jasności niż w oledach i wysokiej sprawności energetycznej.
Wspomnieli również że najwięcej czasu zajęło im opracowanie swojego procesora i softu na niego do przetwarzania obrazu i jego translacji na interfejs pary matryc, tak aby wynikowy obraz wiernie oddawał kolory, przejścia tonalne, jasności itd.
Dodatkowo sugerowali iż projektowali soft i procesor tak aby telewizor mieścił się w ~25ms input lag.
Jako ostatnią kwestię wspomnieli iż produkty z tą technologią powinny być dostępne w tym roku na rynku Chińskim, będą obsługiwać 1080p@120fps po hdmi, a jeśli przed wprowadzeniem tv na rynek zamknięty zostanie standard HDMI 2.1, to wprowadzą je z obsługą 4k@120fps.
Wspomniane również było to że matryce te wciąż będą relatywnie tanie w porównaniu do matryc oled, ponieważ będą produkowane na normalnych taśmach produkujących matryce MVA.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.