Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 4 lutego 2019 
    

Mocna karta graficzna - jak taką wybrać?


Autor: materiały partnera | 12:23
(1)
Wydajne komputery wyposażone są w wysokiej jakości komponenty, wśród których na szczególną uwagę zasługują karty graficzne. To zwłaszcza ważne dla graczy, więc jeśli jesteśmy zapalonymi fanami gier, to tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na ten sprzęt. Podpowiadamy, co jest ważne!

Karta graficzna - wiele od niej zależy!


Odpowiada przede wszystkim za tworzenie i wyświetlanie obrazu. W przypadku gier komputerowych generowane animacje są nierzadko bardzo skomplikowane, dlatego też karta powinna cechować się wyjątkową wydajnością. Tylko wtedy będzie nie tylko działać bez zarzutu, ale zagwarantuje obraz o wysokiej rozdzielczości i szczegółowości. Jak się jednak okazuje, karta graficzna potrafi więcej, bo wspomaga obliczenia procesora, co ma duże znaczenie w profesjonalnych zastosowaniach typu obróbka zdjęć, konwertowanie wideo czy renderowanie animacji. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-karta-graficzna-co-to-jest-i-do-czego-sluzy.bhtmlPo czym poznać dobrą kartę graficzną?


Spośród wielkiej liczby różnych kart ciężko wybrać tę jedyną i właściwą. Na szczęście producenci znacznie ułatwiają to zadanie, wprowadzają stosowne oznaczenia. To na ich podstawie ocenimy zarówno generację, jak i wydajność danego modelu. Zwracajmy uwagę na pierwszy człon liter oraz cyfr w nazwie danego modelu. W przypadku kart AMD mamy podział na AMD Radeon, czyli modele do podstawowych zadań oraz AMD Radeon RX - dedykowane dla graczy. W przypadku NIVIDI wygląda to zaś tak, że mamy trzy typy kart: GeForce (podstawowe modele), GeForce GT (średni segment) oraz GeForce GTX (dla graczy). 


Karta graficzna - zintegrowana czy dedykowana?


Do wyboru mamy dwa rodzaje kart graficznych, ale większość procesorów dysponuje zintegrowanym układem, dzięki czemu nie tylko komputer kosztuje mniej, ale jednocześnie pobiera mniej energii elektrycznej. Takie układy to jednak słaba wydajność, co poważnie można odczuć, gdy przyjdzie nam do bardziej wymagających zadań. Dlatego też ta opcja sprawdzi się w zastosowaniach amatorskich - domowych.


Do profesjonalnej pracy wybierajmy kartę dedykowaną, którą znajdziemy w wysokiej jakości komputerach i laptopach. Zapewnia o wiele lepszą wydajność, co oczywiście wpływa na jej cenę. Jeśli jednak jesteśmy zapalonymi graczami, to nie ma innej opcji - musimy postawić na taki model, by cieszyć się z ukochanej rozrywki.
Sposób na rozgrzaną kartę?


Nawet najbardziej wydajny komputer po pewnym czasie zaczyna się mocno nagrzewać, co podczas grania zdarza się bardzo często. Ważne więc, aby karta graficzna, która pracuje w takich momentach na pełnych obrotach, była odpowiednio chłodzona. To również wpływa na to, że komputer chodzi cicho, bo nie słychać dźwięków wskazujących na jego “przemęczenie”. Jeśli chcemy więc zapewnić sobie wyższy komfort pracy, zainwestujmy w kartę wyposażoną w chłodzenie autorskie. Takie modele są oczywiście droższe, ale na pewno warto dołożyć trochę pieniędzy, by zyskać lepszy produkt.


Od karty wiele zależy, a przytoczone przykłady tylko to potwierdzają. Jak korzystamy z komputera do podstawowych zadań, nie musimy za bardzo martwić się zaawansowaniem karty graficznej. Zmienia się to jednak w bardziej profesjonalnych zadaniach, na przykład do obróbki grafiki bądź gier. Przed dokonaniem wyboru musimy więc wziąć to pod uwagę.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Blad w materiale promocyjnym (autor: power | data: 5/02/19 | godz.: 05:16)
    Niech ktos to poprawi, bo to nie jest zgodne z prawda.
    "W przypadku kart AMD mamy podział na AMD Radeon, czyli modele do podstawowych zadań oraz AMD Radeon RX - dedykowane dla graczy. W przypadku NIVIDI wygląda to zaś tak, że mamy trzy typy kart: GeForce (podstawowe modele), GeForce GT (średni segment) oraz GeForce GTX (dla graczy)."


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.