Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Wtorek 12 lutego 2019 
    

TSMC uruchomi w marcu masową produkcję w 7nm EUV, a rok później w 5nm


Autor: Wedelek | źródło: Hexus | 19:06
(3)
TSMC to obecnie największy dostawca chipów wykonanych w litografii 7nm. Tajwański gigant nie zamierza jednak pozostać przy obecnych zdobyczach, czego rezultatem jest zapowiedź uruchomienia w marcu masowej produkcji z wykorzystaniem litografii 7nm EUV (Extreme ultraviolet). Jednym z pierwszych odbiorców chipów wykonanych w tej technologii będzie firma Apple, która chce skorzystać z niej do produkcji chipu A13. TSMC jest przy tym największym odbiorcą systemów skanujących używanych do produkcji 7nm układów z użyciem EUV. Aż 18 z 30 takich urządzeń, które wyprodukuje w 2019 roku firma ASML trafi właśnie w ręce Tajwańczyków.

Równolegle trwają prace nad litografią 5nm, która będzie gotowa na testową produkcję w pierwszej połowie bieżącego roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rok później ruszy masowa produkcja chipów wykonanych w 5nm.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. A Intel na to (autor: kombajn4 | data: 12/02/19 | godz.: 20:47)
  14 nm +++++++++
  A na poważnie to ciekawe czy są szanse na to żeby Zen2 trafił do produkcji w 7nm EUV zamiast w zwykłym 7nm


 2. 1-- (autor: Bjaku | data: 12/02/19 | godz.: 21:38)
  Trzeba czytać dokładnie artykuł nie koniecznie w pełni przepisany tutaj.TSMC uruchamia pierwszy etap produkcji przy użyciu EUV , który nazywa się "Risk Part" to samo co Samsung osiągnął w październiku 2018 roku.Jako , że mają być także w przyszłym miesiącu przy użyciu tej litografii ulepszonej zacząć być produkowane pierwsze czipy A13 od Apple to znaczy łatwiejsze i zaraz mniej ryzykowne wdrożenie.Czyżby 7nm EUV w wykonaniu TSMC posiadało dwie wersje tego procesu gdzie jedna jeszcze dostanie na końcu "+" przekonamy się wkrótce.
  Samsung także zapowiedział wdrożenie pod koniec tego kwartału swojej wersji 7nm EUV z tym , że oni będą korzystać z pełnej dostępności swoich linii a u TSMC to ryzykowna produkcja.
  Świetnie będzie porównywać tą wczesną wersję 7nm EUV od TSMC z tym co Samsung wyprodukuje u siebie w wersji 7nm EUV.
  Samsung według wstępnych danych w tym roku zaoferuje dwie litografie zaczynając od tej najlepiej dopracowanej wersji 10nm nazwanej 8nm i 7nm EUV (dwie wersje bo pod koniec kwietnia tego roku mają mieć dostępną jeszcze drugą generację z użyciem EUV dla kilku warstw krytycznych więcej).


 3. @ up (autor: Zbyszek.J | data: 12/02/19 | godz.: 23:44)
  informacja TSMC na wyrost. Pierwsze chipy w tym procesie na rynek trafią pewnie w 3 kwartale, czyli pół roku po marcu. Na coś większego jak GPU (Nvidia, AMD) czy Zen 3 - poczekamy zapewne przynajmniej do końca tego roku (GPU) lub przełomu 1 i 2 kwartału 2020 (CPU).

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.