Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Poniedziałek 18 marca 2019 
    

AMD: nasze procesory są wolne od podatnosci Spoiler


Autor: Zbyszek | źródło: AMD | 13:26
(8)
Firma AMD poinformowała w oświadczeniu, że jej procesory są całkowicie wolne od podatności Spoiler odkrytej kilka miesięcy temu we wszystkich procesorach Intela przez badaczy z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Informacje o tym zostały upublicznione na początku marca. AMD informuje, że procesory nie posiadają luki umożliwiającej uzyskiwanie dostępu do niepożądanych danych podczas wykonywania przez procesor operacji ładowania danych z pamięci DRAM do pamięci podręcznej procesora. Powód tej sytuacji jest prozaiczny: AMD po prostu nie stostuje przyjętej przez Intela techniki rozwiązywania konfliktów podczas spekulacyjnego ładowania danych z pamięci DRAM do cache.

Podatność Spoiler jest obecna we wszystkich generacjach procesorów z serii Core, począwszy od procesorów Core 2 Duo i Core 2 Quad wydanych w 2006 roku. Spoiler wykorzystuje mechanizm spekulacyjnego ładowania danych z pamięci DRAM do pamięci podręcznej procesora (Smart Memory Access) oraz powiązaną z nim technikę Memory Disambiguation. Wykorzystując Spoiler możliwe jest uzyskanie informacji na temat fizycznego mapowania stron i tą drogą, po odpowiednim sprowokowaniu procesora, można zainicjować wyciek danych do dowolnego procesu w przestrzeni użytkownika.
Luka Spoiler jest zupełnie niezależna od systemu operacyjnego, zabezpieczenia przed jej użyciem nie stanowią także maszyny wirtualne i odseparowane środowiska typu piaskownica (sandbox).

Zdaniem serwisu Tom's Hardware, luka obecna będzie we wszystkich przygotowywanych właśnie przez Intela procesorach - to jest 14nm Xeonach i Core dla entuzjastów z serii Cascade Lake, 10-rdzeniowych Comet Lake dla podstawki LGA 1051, a także przyszłych 10nm chipach z serii Ice Lake.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Spoiler (autor: Conan Barbarian | data: 18/03/19 | godz.: 16:57)
  Należy jasno odczytać znaczenie tego słowa: "psuja", inaczej zepsuty do cna. To nie odnosi się tylko do procesorów, ale również do firmy, która świadomie poszła na skróty i właśnie jest DUPA.


 2. AMD to taka mała. idealna firemka (autor: Brian Chrzanik | data: 18/03/19 | godz.: 19:00)
  ktora robi idealne CPU,bez żadnej skazy i sama sobie oświadcza,że co problemy to nie my.Niech no wezma ludzi ten kawałek piasku na warsztat i potwierdza.
  Apropo szumu odnośnie Meltdown i Spectre. Od ogłoszenia pierwszych dziur Intela już sporo czasu minęło ale jakoś nie słychać o żadnych atakach. Czyżby było zbyt dużo dziur albo sa one za małe ?


 3. Do @2 (autor: zbiggy | data: 18/03/19 | godz.: 20:02)
  Najlepsze włamania to takie o których nie słychać. W przypadku dziur Intela to nie chodzi o modyfikację kodu tylko podsłuch w postaci odczytu danych z miejsc do których w teorii dostępu nie ma. A po tym śladów nie ma.

 4. @3. (autor: anemus | data: 18/03/19 | godz.: 23:16)
  No popatrz, a luki w SPS, które miały być urojeniami i sponsorowana nagonka firmy wynajętej na intela jednak doczekały się wykorzystania. Co ciekawe okazało się, że doszło do tego zanim ją ujawniono...
  Zgadzam się z @2, że takimi oświadczeniami to można się podetrzeć. Niech sprawdzą to niezależni fachowcy to wtedy będzie można coś na ten temat powiedzieć tym bardziej, że sposób zarządzania cache w serwerowych ryzenach też budzi sporo wątpliwości i są podejżenia, że luki zostały już wykorzystane.


 5. @up (autor: Conan Barbarian | data: 19/03/19 | godz.: 08:26)
  "serwerowych ryzenach" - piękne rozeznanie tematu
  Luki w nich są tak samo urojone jak ich istnienie.

  "niezależni fachowcy" - niby kto?
  Czas zejść na ziemię.


 6. @02 (autor: kombajn4 | data: 19/03/19 | godz.: 10:26)
  Zostaje ogłoszona nowa luka dotykająca większość używanych obecnie procesorów największego producent, jest wiec naturalnym że AMD podaje do publicznej wiadomości że ich procesory są od tej luki wolne. Nie widzę w tym nic dziwnego. Szczególnie biorąc pod uwagę to że na zachodzie wciąż sporo ludzi nie wie że jest jakieś AMD i że są jakieś procesory inne niż od Intela.
  @04
  Tak się składa ze sprawdzili to niezależni fachowcy - konkretnie ludzie którzy odkryli lukę spoiler. Wyraźnie piszą o tym że luka ograniczona jest do procesorów Intela. A ty jakbyś poświecił 10 sekund na to żeby przeczytać (ze zrozumieniem) newsa to byś wiedział że "AMD po prostu nie stostuje przyjętej przez Intela techniki rozwiązywania konfliktów podczas spekulacyjnego ładowania danych z pamięci DRAM do cache."
  Ale jak ktoś czyta tylko tytuł i od razu spieszy hejtować w komentarzach to cóż kończy się to tak, że robi z siebie głupca.


 7. @5. ciulu... (autor: Brian Chrzanik | data: 19/03/19 | godz.: 13:32)
  tzn nie marketingowcy AMD, bo ci sa najlepszi w łątaniu dziur tej firmy.Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności zaraz po ogłoszeniu dziur w CPU intela przez tych niezależnych speców, opłaconych zapewne przez AMD słychać było, że CPU AMD jest wolne od dziur.

 8. Brian Chrzanik (autor: kombajn4 | data: 19/03/19 | godz.: 15:19)
  Weź głęboki wdech, uspokój nerwy i przeczytaj jeszcze raz
  "AMD informuje, że procesory nie posiadają luki umożliwiającej uzyskiwanie dostępu do niepożądanych danych podczas wykonywania przez procesor operacji ładowania danych z pamięci DRAM do pamięci podręcznej procesora. Powód tej sytuacji jest prozaiczny: AMD po prostu nie stostuje przyjętej przez Intela techniki rozwiązywania konfliktów podczas spekulacyjnego ładowania danych z pamięci DRAM do cache."
  Przeczytaj ten fragment jeszcze z dwa trzy razy i może w końcu ci zaskoczy trybik w mózgu.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.