Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Wtorek 19 marca 2019 
    

Ergonomia dla laików, czyli na co zwracać uwagę kupując peryferia komputerowe


Autor: Wedelek | 15:45
(3)
Wybierając peryferia takie jak mysz czy klawiatura często kierujemy się suchą specyfikacją techniczną lub efektownym wyglądem, spychając ergonomię na dalszy plan. Tymczasem to właśnie ten aspekt powinien być dla użytkownika najważniejszy. Przecież nawet najbardziej precyzyjny gryzoń czy klawiatura na niewiele się zdadzą, jeśli po kilku godzinach korzystania z nich nabawimy się bólu mięśni.

Wybierając gryzonia powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na ułożenie dłoni. Ta powinna spoczywać na blacie biurka w taki sposób, by wszystkie mięśnie były maksymalnie rozluźnione, a kąt pochylenia dłoni względem przedramienia jak najmniejszy. Nadgarstek nie może być również w żadnej sposób skręcony - prędzej czy później odbije się to na naszym komforcie. To, jaki kształt powinna mieć myszka, zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, ale na ogół większe gryzonie o odpowiednim wyprofilowaniu sprawdzają się lepiej niż mniejsze modele o uniwersalnym kształcie. Nie zrozumcie mnie jednak źle. Nie jest to regułą i nie dla każdego większa mysz będzie najlepszym wyborem. Użytkownicy mają różne preferencje co najlepiej obrazują wyniki ankiet przeprowadzanych wśród graczy. Większość z nich preferuje co prawda chwyt całą ręką, gdzie lepiej sprawują się duże modele, ale bardzo duża część respondentów wskazuje również, że najłatwiej operuje się im samymi palcami czy to w formie wyprostowanej czy ugiętej.Jest to o tyle ważne, że każdy z rodzajów uchwytu wymaga innego kształtu myszy różniącego się tak długością jak i wysokością. Tzw. Claw (dosł. Szpon) wymaga gryzonia o wysokiej tylnej części, która redukuje naprężenie mięśni dłoni spowodowane charakterystycznym ułożeniem palców, a osoby preferujące chwyt Fingerprint (chwyt palcami) powinny szukać małych myszy o niskim profilu i długości. Mniej więcej po środku plasują się natomiast myszy typu Palm (chwyt dłonią).

Bez względu na to, który kształt jest dla użytkownika optymalny, istnieje kilka aspektów, na które szczególną uwagę powinien zwrócić każdy. Jednym z nich jest wyważenie gryzonia. Myszka nie może być zbyt lekka, by precyzyjne nią operowanie nie wymagało zwiększonego skupienia i przy tym napięcia mięśni, ale też z tego samego powodu nie powinna być zbyt ciężka. Tak samo sprawa ma się z klikiem przycisków. Wciśnięcie klawisza powinno wymagać użycia odpowiedniej siły (nie za dużej i nie za małej), której zastosowanie wyczujemy w rozsądnym skoku przełącznika. W przypadku myszy przewodowych niebagatelny wpływ na wygodę ma też kabel, którym mysz jest podłączona do płyty głównej komputera. Użyty przewód powinien być na tyle długi, by nie ograniczał ruchu, a przy tym elastyczny, lekki i najlepiej stosunkowo cienki. Jeżeli nie mamy zbyt dużo przestrzeni i potrzebujemy krótkiego przewodu (a ten, którym została obdarzona wybrana przez nas mysz, jest zbyt długi) warto rozważyć zastosowanie dostępnych w sprzedaży organizerów kabli.

Nieodłącznym towarzyszem myszy komputerowej powinna być podkładka. Odpowiednio dobrana zwiększy precyzję ruchu (przede wszystkim materiałowa) i/lub szybkość (z tworzywa sztucznego). Rozmiar dobieramy pod względem potrzeb. Warto przy tym nadmienić, że nie istnieje jedna, ustandaryzowana rozmiarówka i w przypadku każdego z producentów wygląda to nieco inaczej.Część podkładek posiada zintegrowane podpórki pod nadgarstek, a te które ich nie mają, można wesprzeć dodatkowym akcesorium. Żelowa podpórka ma szczególne znaczenie dla osób bardzo długo korzystających z komputera podczas pracy z uwagi na odpowiednie ułożenie całej ręki – mowa o wspomnianym na wstępie kącie pomiędzy przedramieniem a samą dłonią. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nie każda z dostępnych na rynku podpórek nadaje się do pracy. Te tańsze o jednolitym kształcie zazwyczaj bardziej przeszkadzają niż pomagają. Zamiast zmniejszać ciśnienie w kanale nadgarstka zwiększają je, a to z kolei prowadzi do powstawania schorzenia znanego w medycynie jako Zespół Cieśni Nadgarstka (ang. Carpal Tunnel Syndrome, CTS). Często schorzenie to nazywa się również piętnem gracza. Objawia się ono nieestetycznie wyglądającym zgrubieniem oraz bólem nadgarstka. Bardzo często w wyniku nadwyrężenia mięśni osoby pracujące przez wiele godzin przy komputerze doświadczają również schorzenia zwanego łokciem tenisisty. Pod tą nazwą kryje się bardzo bolesne w skutkach nadwyrężenie ścięgien i mięśni przedramienia nie mające wbrew pozorom nic wspólnego z uprawianiem sportu. Dolegliwość ta potrafi uprzykrzyć życie na wiele długich tygodni utrudniając zarówno pracę jak i zabawę.

Optymalna podpórka musi być stosunkowo twarda i podtrzymywać rękę po bokach, nie naciskając przy tym na ścięgna łączące przedramię z dłonią. Dobrym uzupełnieniem dla tego rozwiązania mogą być podłokietniki wbudowane w fotel.Niemal identyczne wytyczne odnoszą się do klawiatury. Ta, podobnie jak mysz powinna posiadać żelową podpórkę będąc przy tym pochylona w stronę użytkownika – po raz kolejny liczy się przywoływany w artykule kąt między przedramieniem a dłonią. Ponadto warto zwrócić uwagę na ułożenie przycisków, ich szerokość i pochylenie. Na rynku można znaleźć tradycyjne i ergonomiczne wersje klawiatur. W tym drugim przypadku poszczególne klawisze znajdują się na innej wysokości i są obrócone pod odpowiednim kątem, tak by podczas pracy nadgarstek był możliwie najmniej skręcony. Specyficzny układ wymaga przyzwyczajenia, ale procentuje mniejszym zmęczeniem mięśni. Większość tego typu urządzeń ma na tyle niewielki skok, że brak żelowej podpórki nie jest szczególnie dotkliwy. Ta jest dużo istotniejsza w przypadku klawiatur mechanicznych, gdzie ze względu na budowę przełącznika mamy do czynienia z wyraźnie wyższym profilem.

Bez względu na to, na jaką klawiaturę i mysz zdecyduje się użytkownik, istotnym jest by znajdowały się one w jednej płaszczyźnie tak blisko siebie jak to tylko możliwe. Jest to niezwykle ważna kwestia. Na tyle, że odradza się dołączania myszy do laptopa, jeśli gryzoń znajduje się poniżej lub powyżej poziomu klawiatury.Po wybraniu odpowiednich akcesoriów należy również w sposób właściwy dobrać ustawienia monitora i fotela. Ekran powinien być na wysokości naszego wzroku i na wprost twarzy, tak byśmy nie musieli pochylać głowy pod nienaturalnym kątem. Im większe jej odchylenie tym większa siła działa na podtrzymujące głowę mięśnie, a co za tym idzie wyższe prawdopodobieństwo pojawienia się bólu. Zupełnie niedopuszczalne jest umieszczanie wyświetlacza po bokach biurka. Nieustannie obrócona głowa to prosta droga ku bolesnym niedogodnościom a w dalszej perspektywie ku poważnym schorzeniom.

Fotel powinien zostać ustawiony w taki sposób by siedzący na nim użytkownik utrzymywał postawę wyprostowaną, tj. taką jak na poniższej grafice. Liczy się przede wszystkim wyprofilowanie oparcia, które musi mieć kształt zgodny z anatomią ludzkiego kręgosłupa oraz obecność podłokietników na właściwej wysokości. Oczywiście z reguły im droższy fotel, tym lepsza jakość wykonania materiałów i ogólna wygoda więc jeśli zakup droższego modelu nie rujnuje domowego budżetu to z pewnością warto rozważyć jego wybór.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Ostatni obrazek (autor: VP11 | data: 19/03/19 | godz.: 08:55)
  Widzialem ten obrazek w latach 90, ostatnio chcialem go odnalezc i kipa. W wiekszosci obrazki sa inne. Bardzo ciesto oczy czlowieka maja ustawione ponizej gornego poziomu krawedzi monitoru.
  https://www.praca.pl/...,bhp,wytyczne_pr-1989.html

  Wiec jak to jest teraz. Napewno obrazek z lat 90, kiedy byly stare monitory jest nie aktualny.


 2. Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard - najlepsza w rozsądnej cenie (autor: NimnuL-Redakcja | data: 19/03/19 | godz.: 09:25)
  https://twojepc.pl/...mic-Keyboard-Comfort-Desktop

  Zestaw z myszą (bo sama klawiatura nadal w przyrodzie nie występuje) zbyt tani nie jest, ale według mnie komfort jaki oferuje ta klawiatura jest warty każdej złotówki. Z pewnością są jeszcze lepsze rozwiązania, choć trudniej dostępne na polskim rynku.


 3. @2 Nimnul (autor: evil | data: 20/03/19 | godz.: 20:24)
  A niespecjalnie oglądając się na cenę, co byś wybrał? Są jakieś uber peryferia?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.