Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 29 marca 2019 
    

Co to jest serwer dedykowany?


Autor: materiały partnera | 05:09
W ofertach usług serwerowych znajdziesz serwery współdzielone, serwery VPS oraz serwery dedykowane. Kolejność tutaj nie jest przypadkowa – najmniejsze możliwości dają serwery współdzielone, a zdecydowanie największe – serwery dedykowane. Dla kogo jest przeznaczona taka usługa i czym w zasadzie jest serwer dedykowany?




Serwer dedykowany – co warto o nim wiedzieć?

Wspomniany serwer współdzielony to usługa, w której z zasobów danej maszyny korzysta wielu użytkowników. Każdy ma dostęp do ograniczonych zasobów, które są dzielone między np. 1000 innych osób. Natomiast w przypadku serwera dedykowanego możesz korzystać ze wszystkich zasobów danego serwera. Można powiedzieć, że dana maszyna jest oddana w całości do twojej dyspozycji. Na jej dysku znajdować się będą wyłącznie twoje usługi, takie jak np. poczta czy strony WWW.

Na serwerze dedykowanym możesz instalować oprogramowanie, wybrać system operacyjny i konfigurować go zgodnie z twoimi potrzebami. Usługa ta jest polecana przede wszystkim dla tych osób, które potrzebują dużej ilości zasobów – chodzi nie tylko o powierzchnię dyskową, ale również o pamięć operacyjną czy częstotliwość taktowania procesora. Taka oferta sprawdzi się zdecydowanie w przypadku telewizji internetowej, radia internetowego, ale również poczty e-mail. Kolejne zastosowanie to prowadzenie sklepów internetowych czy portali społecznościowych, które mają bardzo dużą liczbę użytkowników, a zasoby oferowane przez serwery VPS okazują się niewystarczające.

Serwery dedykowane są udostępniane przez dostawców takich usług w następujących opcjach:

  • Serwer dedykowany Root – klient ma pełną kontrolę nad urządzeniem. Użytkownik sam może zainstalować panel administracyjny, inne niezbędne oprogramowanie i skonfigurować maszynę pod swoje potrzeby.
  • Serwer dedykowany zarządzany – w tym przypadku klient otrzymuje dostęp do panelu administracyjnego, z pomocą którego może zarządzać zasobami serwera, pocztą elektroniczną czy też serwerami wirtualnymi.

Jak wybrać serwer dedykowany?

Podobnie jak w przypadku innych usług serwerowych również i tutaj firmy dokładnie opisują, co proponują w danym pakiecie. Jako przykład posłuży nam oferta serwerów dedykowanych w homecloud.pl. Konfigurację serwera można oczywiście dopasować do swoich potrzeb. W opisie oferty widzimy wyszczególnione:

  • model serwera dedykowanego,
  • typ procesora,

  • pamięć RAM i jej typ – do wyboru DDR3 lub DDR4,
  • powierzchnię dysku i jego rodzaj – HDD, SSD i SATA.

Jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy w dziedzinie serwerów, to powinieneś skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże ci dopasować odpowiednie parametry maszyny do usługi, jaką zamierzasz zaoferować. Możesz również zwrócić się o pomoc do administratorów serwera, którzy powinni podpowiedzieć odpowiednią konfigurację. W przypadku zarządzania serwerem duże znaczenie ma również odpowiedni panel, który powinien to ułatwiać. Dobrym rozwiązaniem może być Plesk, który jest zainstalowany na 250 tysiącach serwerów na całym świecie i stanowi opcję zdecydowanie najczęściej wybieraną, jeśli chodzi o tego rodzaju systemy. Jest to intuicyjne i funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia proste zakładanie kont pocztowych, baz danych czy serwerów. System ten pozwala również dosłownie kilkoma kliknięciami zainstalować sklep internetowy czy stronę opartą na systemie Wordpress. Dużym plusem tego panelu zarządzania jest to, że korzystanie z niego nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Ile kosztuje serwer dedykowany? Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od konfiguracji. Być może serwer będzie kosztować 2 tysiące złotych za rok, a może wielokrotnie więcej.

Serwer dedykowany – czy warto?

Usługa serwera dedykowanego jest skierowana do klientów bardzo wymagających, którzy potrzebują większej ilości zasobów, niż zapewniają serwery VPS. Jeśli i ty masz takie oczekiwania, to powinieneś przeanalizować możliwość wyboru takiej oferty.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.