Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 1 kwietnia 2019 
    

Co wybrać: gotowy czy dedykowany system CRM?


Autor: materiały partnera | 19:00
(1)
System do zarządzania relacjami z klientami (CRM), to pomocne narzędzie w codziennej pracy handlowców i marketingowców. Jeśli planujesz wdrożyć taką aplikację w swojej firmie, to zastanów się, czy wybrać gotowy czy dedykowany system CRM.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę?


Najprościej podjąć decyzję o wyborze gotowego lub dedykowanego systemu CRM, kierując się pięcioma kryteriami:

1. Rozbudowania aplikacji i zakresu funkcjonalności
2. Wielkości Twojego zespołu
3. Czasu na wdrożenie
4. Prawa własności
5. Funduszy

Przyjrzyjmy się bliżej, co obejmuje każdy z wyżej wymienionych punktów.

Rozbudowanie aplikacji i zakres funkcjonalności


Zastanów się nad tym, jakie są potrzeby Twojej firmy wobec aplikacji CRM? Rozwiązania gotowe posiadają podstawowy zakres funkcji, nie przeprowadzisz w nich zatem bardziej unikatowych procesów. Przykładowo, system gotowy umożliwi Ci zapisywanie informacji o klientach, ale w narzucony sposób. W aplikacji dedykowanej, to Ty ustalisz kategorie i parametry, które są dla Ciebie istotne w relacjach z klientami. Od zakresu funkcjonalności zależy rozbudowanie systemu. W przypadku wielu funkcjonalności, o znacznym stopniu unikatowości, zlecający decydują się na dedykowane systemy CRM. Jeśli oczekiwania wobec aplikacji są mniejsze powinna wystarczyć aplikacja gotowa.

Wielkość Twojego zespołu


Gotowe aplikacje CRM zwykle nie są w stanie obsłużyć zbyt wielu użytkowników. W związku z mniejszym zakresem funkcjonalności lepiej sprawdzają się w zespołach kilku lub kilkunastu osobowych. Dedykowane systemy CRM, dzięki swojemu rozbudowaniu i precyzyjnemu dopasowaniu do potrzeb konkretnej firmy, sprawdzają się w dużych zespołach. W odróżnieniu od aplikacji gotowych, to zlecający decyduje o poziomach dostępu do danych: o tym, kto może je wyświetlać, edytować czy usuwać.

Czas na wdrożenie


Zastanów się, ile czasu możesz przeznaczyć na wdrożenie aplikacji? Jakiego rodzaju szkolenia planujesz dla swoich pracowników - online czy w siedzibie firmy? W przypadku aplikacji gotowych pomoc we wdrożeniu jest bardzo ograniczona. Tylko decydując się na dedykowany system CRM zyskujemy pełną opiekę konsultanta IT, obejmującą szkolenia i pomoc w trakcie użytkowania.

Prawo własności


Systemy gotowe, zwykle udostępniane na podstawie licencji, nie stają się własnością klienta. Oznacza to, że nie możesz wprowadzać w nich dowolnych zmian czy udostępniać odpłatnie innym osobom. Dedykowane aplikacje CRM przechodzą całkowicie na Twoją własność - możesz je rozwijać czy udostępniać w przyszłości. Jest to dogodne rozwiązanie dla firm nastawionych na ekspansję - CRM będzie rozwijał się wraz z potrzebami.

Fundusze


Kategoria ta nie jest jednoznaczna. Z pozoru systemy dedykowane są drogie, a gotowe tanie. W praktyce nie jest to do końca prawdą. W przypadku dedykowanego systemu CRM ponosisz jednorazowy koszt, którego wielkość zależy od rozbudowania aplikacji. Decydując się na aplikację gotową wnosisz opłaty cykliczne, za zakup dostępu do usługi.

Jaki CRM wybrać?


Nie ma jednoznacznej, zawsze właściwej odpowiedzi na to pytanie. O tym, jaki system najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie decydują specyficzne potrzeby i wymagania wobec aplikacji. Jeśli nie jesteś pewien, jakie rozwiązanie wybrać, najlepiej porozmawiać z konsultantem firmy programistycznej (np. Kamee), który pomoże Ci w rozpoznaniu potrzeb, a następnie dobraniu odpowiedniego oprogramowania.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Dobry temat (autor: tomasznoga | data: 11/06/19 | godz.: 08:34)
    Każdy ma swoje potrzeby, dlatego zgadzam się z opinią autora. Dlatego warto wybrać takiego dostawcę usługi, który w razie potrzeby da dostęp do gotowego oprogramowania "w chmurze", albo stworzy coś dedykowanego. Warto zaznaczyć, że ta pierwsza wersja też może być po części dedykowana, ponieważ tworzona jest z modułów. Przynajmniej Firmao tak robi. Warto spróbować bo testowanie przez 14 dni mają za darmo na firmao.pl/freetrial

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.