Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 17 kwietnia 2019 
    

Apple i Qualcomm zawarły ugodę i zakończyły spór patentowy


Autor: Zbyszek | źródło: Apple, Qualcomm | 15:55
(2)
Od kilkunastu miesięcy pomiędzy Qualcommem i Apple trwał zaciekły spór w sprawie opłat licencyjnych jakie pierwsza z firm domaga się od producenta m.in smartfonów. Prawnicy Qualcomm twierdzili, że urządzenia Apple korzystały nielegalnie z technologii komunikacyjnej opracowanej przez Qualcomma. Sytuacja wynikła z zerwania przez Apple umowy na dostawy chipów, i zamówienia ich u innego dostawcy. Qualcomm twierdził, że mimo zmiany dostawcy modemy nadal korzystały z jego technologii i powinna być uiszczona opłata licencyjna za każdą wytworzoną sztukę bez względu na to kto fizycznie wyprodukował chip komunikacyjny.

Drugim polem konfliktu był spór o prawa patentowe związane z obsługą ekranu dotykowego i edycją zdjęć. Według Qualcomma rozwiązania te były nielegalnie stosowane przez Apple w smartfonach iPhone i tabletach iPad. W efekcie tego sporu w grudniu 2018 roku i styczniu 2019 sądy w Chinach i Niemczech uznały winę Apple i zakazały na terytorium swoich krajów sprzedaży starszych modeli iPhone’ów za wyjątkiem najnowszych modeli, tj. XS, XS Max i XR, korzystających z systemem iOS 12, który został przez Apple pozbawiony wszystkich funkcji do których prawa rości sobie Qualcomm.

Prawdopodobnie te wyroki sprawiły, że firma Apple uznała, że w sporze z Qualcomm stoi na straconej pozycji.

Obaj producenci poinformowali właśnie o zawarciu ze sobą porozumienia kończącego wzajemny spór patentowy. Na podstawie porozumienia Qualcomm wycofa wszystkie pozwy sądowe przeciwko Apple, a obie firmy zawarły umowę licencyjną, na mocy której Qualcomm będzie otrzymywał od Apple opłaty licencyjne. Elementem porozumienia jest tez jednorazowa płatność nieznanej wysokości na rzecz Qualcomm oraz 6 letnia umowa na dostawę chipów komunikacyjnych dla Apple. Porozumienie wchodzi w życie z mocą od 1 kwietnia tego roku.

Z treścią informacji Apple można zapoznać się tutaj

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Intel wpuścił Apple w kanał... (autor: Kenjiro | data: 17/04/19 | godz.: 18:44)
  Najpierw naobiecywał, że przygotuje Apple nowe modemy, a teraz się wycofał. Bo chyba nikt nie uwierzył, że Apple nagle samo przygotowało by sobie własne układy z modemami, gdy nigdy tego nie robiło. A przygotowanie chipa wraz z logiką od zera to nie to samo, co zakup projektu od ARM i rozbudowa.
  Już nie wspomnę o patentach, które blokują wejście nowych graczy na ten rynek...


 2. Apple nie uznało że stoi na straconej pozycji (autor: digiter | data: 17/04/19 | godz.: 19:03)
  Apple nie uznało że stoi na straconej pozycji tylko nie miało skąd kupić modemów 5G
  Huawei ma modemy ale to wróg nr 1 dla Trumpa
  Intel nie potrafił opracować modemów w ciągu kilku miesięcy
  Został Qualcomm :)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.