Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 6 maja 2019 
    

TSMC zapowiada uruchomienie w przyszłym roku produkcji w litografii N5


Autor: Wedelek | źródło: AnandTech | 05:44
(1)
Jak już wiecie z naszej wcześniejszej publikacji TSMC opracowało nowy proces litograficzny o roboczym symbolu N6. Jego rynkowy debiut w postaci masowej produkcji będzie mieć miejsce w pierwszym kwartale 2020 roku. Na początku uzysk będzie niewielki, ale do końca roku kwestia ta zostanie poprawiona. W pierwszym kwartale 2020 roku tajwański koncern wprowadzi do portfolio jeszcze jedną technologię o symbolu N5 (5nm). W odróżnieniu od N6 jest to proces przeznaczony dla mniej skomplikowanych chipów, w tym układów dla urządzeń mobilnych. Przynajmniej na samym początku, bo docelowo ma on być poprawiony na tyle, by w kolejnych latach mógł być używany do produkcji bardziej złożonych układów.

Pierwsze próbki stworzone w nowej litografii wyraźnie pokazują z jak dużym postępem technologicznym mamy do czynienia. Pojedynczy rdzeń ARM A72 zbudowany z wykorzystaniem procesu N5 może się pochwalić o 80% wyższym upakowaniem tranzystorów niż przy zastosowaniu litografii N7. Dodatkowo dzięki wyższym zegarom o krótszym odległościom wydajność tego samego chipu wzrosła o około 18%.

Dodatkową zaletą litografii N5 będzie jej duże podobieństwo do N7, przez co przeprojektowanie układu tworzonego z myślą o N7 do nowszego procesu będzie relatywnie tanie i proste.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Wzrosty wydajności z samego przejścia na tą litografię już (autor: Mario1978 | data: 7/05/19 | godz.: 00:33)
    nie robią wrażenia ponieważ tutaj dopiero wertykalnie układanie tranzystorów z minimum dodatkową płetwą przyniosą nową klasę produktu po za dodatkowo ogromnym wzrostem tranzystorów.Jak popatrzymy sobie , że przejście z 14nm na 7nm jakie zaraz dokona się na rynku procesorów przyniesie wzrost tranzystorów o 50milionów na mm2 i trwało to aż tyle lat to teraz patrząc z 7nm na 5nm EUV , które ma się dokonać w ciągu dwóch lat dla rynku High Performance i przynieść wzrost tranzystorów na mm2 o kolejne 60milionów , chociażby to pokazuje w jakim przyśpieszeniu jest rozwój technologii.Jeżeli spełnią się założenia litografi 3nm pierwszej generacji w zaawansowanym stanie to dostaniemy kolejne ale tym razem +200milionów tranzystorów na mm2 w porównaniu z 5nm EUV.Takie firmy jak Intel gdy nie dotrzymają kroku będą zmuszone do korzystania z usług lidera lub dwóch przodujących firm.Ciekawe czy Chińczycy będą w stanie być trzecią siłą do tego czasu.Intela jednak można było kochać bo kupiłeś wiele lat temu i7-2600k i do tej pory go można używać a czasy , które się zbliżają nawet w wyobraźni są nie do ogarnięcia.Wiadome , że CPU ze sporą ilością wątków lepiej przetrwa ten okres ale jak tak dalej pójdzie to za dwa lata mainstream będzie miał 64wątkowe procesory a kto myśli , że nawet 16wątkowiec starczy do wszystkiego to może się zdziwić.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.