Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 7 maja 2019 
    

Seagate uruchamia sprzedaż 16TB dysków HDD z serii Exos


Autor: Wedelek | źródło: AnandTech | 05:01
(2)
Seagate ogłosił rozpoczęcie sprzedaży 3.5-calowych nośników o pojemności 16TB należących do rodziny Exos X. Obecnie dostawy są ograniczone ze względu na możliwości produkcyjne, ale w drugiej połowie roku ta przeszkoda ma zostać przezwyciężona, a szczytowa dostępność jest przewidziana na drugi kwartał 2020 roku. Nowe nośniki są zbudowane z wykorzystaniem 9 talerzy zbudowanych w oparciu o technologię TDMR (two-dimensional magnetic recording). Jest to rozwinięcie standardowego zapisu magnetycznego (PMR). Pod tą nazwą kryje się kilka współpracujących ze sobą głowic położonych na wspólnym ramieniu, które jednocześnie czytają dane z kilku sąsiadujących ze sobą ścieżek.

W ten sposób eliminuje się zjawisko interferencji (ITI) wynikające z niewielkich odstępów pomiędzy poszczególnymi ścieżkami, ułożonymi ściśle na talerzu magnetycznym.

Nowe dyski firmy Seagate są przy tym napełniane helem, który dzięki swojej niskiej gęstości – około 7x niższej niż powietrza, stawia mniejszy opór umieszczonym w środku elementom. To wpływa bezpośrednio na grubość talerzy i głowic, które mogą być bardziej filigranowe. Cen niestety nie podano.

Wiadomo natomiast, że za kilka miesięcy producent chce wprowadzić do sprzedaży kolejny nośnik z serii Exos, tym razem o pojemności 18TB, a w przyszłym roku ofertę zasilą pierwsze nośniki wykonane w technologii HAMR o pojemności co najmniej 20TB.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. No niech się starają póki im się opłaca (autor: Mario1978 | data: 7/05/19 | godz.: 16:04)
  bo na przyszły rok są planowane komórki flash w 128 a nawet 152warstwach.Jak nic ujrzymy SSD o pojemności 8-16TB ale z wydajnością na całkiem innym poziomie.

 2. @Mario (autor: ekspert_IT | data: 7/05/19 | godz.: 21:55)
  Co do pojemności SSD licze na taki wzrost, ale popatrz na tragiczną wydajność QLC po zapełnieniu pamięci podręcznej. Recenzja dysku Samsunga na QLC wiele mówi:
  https://www.purepc.pl/...miecia_qlc_nand?page=0,17
  ''Moment wysycenia bufora TurboWrite doskonale widać na poniższych screenach, bo spadek przypomina miejscami skocznię narciarską. Potem jest już równe lodowisko w okolicy 50-60 MB/s, więc wyniki mówiąc delikatnie - nie zachwycają.''
  SSD o wydajności mniejszej niż HDD - czy to żart? Nie - smutna rzeczywistość, którą fundują nam producenci. Moim zdaniem powinno być o wiele więcej warstw na sprawdzonym TLC niż iść w wynalazki QLC a może za chwilę CLC z wydajnością 10MB/s....


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.