Huawei dostaje zakaz korzystania z architektury ARM
Autor: Wedelek | źródło: The Verge | 19:31
(18)
Zerwanie przez czołowe firmy z USA współpracy z Huaweiem stanowiło duży problem dla chińskiego giganta, ale większość dostarczanych rozwiązań dało się zastąpić w ten czy inny sposób. Niestety dla chińskiego koncernu nie był to koniec problemów, bowiem ARM zdecydował się dołączyć do amerykańskich partnerów cofając licencję na układy scalone bazujące na architekturze o tej samej nazwie. W praktyce oznacza to całkowity paraliż kilku działów Huawei, na czele z tym wytwarzającym smartfony. Od momentu wejścia w życie zakazu chińczykom nie będzie wolno używać żadnych SoC korzystających z patentów ARM. Ban dotyka między innymi procesory Kirin, które produkuje podległa Huawei firma HiSilicon.
Decyzja należącego do SoftBanku ARM jest podyktowana zależnościami patentowymi jakie łączą brytyjską firmę z amerykańskimi gigantami z branży IT. Mowa tu o prawach patentowych które są używane w niemal wszystkich obecnie produkowanych układach scalonych na całym świecie.
K O M E N T A R Z E
hmmm (autor: Mario2k | data: 22/05/19 | godz.: 19:37) Jakoś oibniżki flagowych smartphonów Huawei nie widać , może to wszystko jakaś zagrywka w celu podkupienia udziałów za pół darmo ?
nie bardzo (autor: Markizy | data: 22/05/19 | godz.: 20:05) rozumie jak ban może dotykać procesorów kirin skoro oni wykupili na konkretną architekturę ARM licencje, a następnie ją modyfikowali. No chyba że ARM stać na batalie sądową która będzie miała na celu zwróceniu chińczykom kosztów zakupu licencji oraz potencjalnych strat.
@up (autor: mlc | data: 22/05/19 | godz.: 20:14) a skąd wiesz jaką mają umowę? Ale na pewno w razie nadużyć (a takie są wg USA) mogą zakazać korzystania z licencji. W każdym razie jeżeli to się ziści, to jednak będzie to klęska Huawei. Odwet Chin może być jednak równie dotkliwy.
@2. (autor: Kenjiro | data: 22/05/19 | godz.: 20:33) Huawei też z pewnością ma jakieś patenty i nie zawaha się ich użyć, a wtedy może rozpętać się piekło, a gdyby Trump chciał 'ominąć' ich patenty, to Chińczycy w majestacie prawa oleją wszystkie inne i zrobią jak zwykle.
Powstanie pat i będzie ogólne obrzucanie się błotem, na czym skorzystają jedynie prawnicy.
mlc (autor: Markizy | data: 22/05/19 | godz.: 20:38) arm nie produkuje układów tylko sprzedaje licencje wiec jaką mogą mieć licencje ? Co najwyżej mogą zarabiać na każdym sprzedanym chipie, ale wątpię w taką wersje. Ponadto ARM jest brytyjską firma nie amerykańska.
"Arm Holdings is a British multinational semiconductor and software design company, owned by SoftBank Group and its Vision Fund."
Ponadto obydwa kraje należą do WTO (stany tak nawiasem mówiąc też). Wiec to nie takie hop siup jak się prezesom firm wydaje. Ponadto już w przypadku stanów mówimy o przesunięciu tego czasu o 90 dni. A później pewnie kolejny okres do momentu aż któraś ze stron z kapitule.
Hmm ciekawe czy (autor: kombajn4 | data: 22/05/19 | godz.: 21:07) nie skończy się czasem na tym że chiński rząd zapuka do SoftBank Group z zapytaniem " A tak konkretnie to ile chcecie za sprzedaż firmy ARM, bo my płacimy gotówką i od ręki".
USA dziś chce zatopić Huawei ale kto wie co wymyślą jutro.
A tak na dziś (autor: kombajn4 | data: 22/05/19 | godz.: 21:10) skoro sami już nie mogą klepać Kirinów a Qualcomm im nie sprzeda chipów to można się spodziewać telefonów opartych o Mediateka
kombajn4 (autor: Markizy | data: 22/05/19 | godz.: 21:14) https://www.anandtech.com/...-business-with-huawei
będzie to dotyczyć nowej architektury
"What’s less clear, however, is just how much Huawei will be impacted by Arm’s suspension and how soon. The BBC’s report indicates that Arm’s suspension only involves further technology transfers and development, and that the company can continue to manufacture chips based on technology they already have – including chips that have finished development and are coming on the market later this year."
Ponadto nie wiemdomo czy mogą unieważnić licencje dla HiSilicon, a pewnie będzie się to wiązać z karami który ARM się raczej nie podejmie.
"However it’s not as clear what this means for HiSilicon’s Arm architecture license as a whole, and if and how that could be rescinded.."
ARM nie jest już brytyjską spółką (autor: Duke Nukem PL | data: 22/05/19 | godz.: 21:15) https://en.wikipedia.org/wiki/SoftBank_Group
SoftBank Group jest zarejestrowana w Japonii i w 2016 roku przejęło brytyjską spółkę ARM w 100%. Mają też Boston Dynamics.
@up ALL (autor: Conan Barbarian | data: 22/05/19 | godz.: 21:44) Wam się chyba wydaje, że to będzie jakieś takie przepychanie się na linii prawnej.
Huawei to pionek w większej grze.
To będzie starcie tytanów i masakra na niewyobrażalną skalę, co może się skończyć grzybobraniem. USA przespało czas, gdy można było z Chinami wygrać. Teraz Chiny są na dobrej drodze do zostania największym mocarstwem na tym świecie i właściwie bez nieczystych zagrywek USA nie ma żadnych szans.
Zobaczymy jak się świat podzieli i kto po której stronie stanie. Jak to Rosja rozegra albo kto Rosję rozegra.
Po prostu (autor: pwil2 | data: 22/05/19 | godz.: 23:13) będą produkować telefony na rynek wewnętrzny. 1mld Chińczyków to spory rynek, skoro nawet firmy takie jak Mercedes/BMW produkują swoje najwyższe serie limuzyn pod ich rynek, a następnie Europę.
@Conan (autor: komisarz | data: 23/05/19 | godz.: 00:52) a powiedz jaki high teh pochodzi z chin?
@pwil2 - nech produkuja. zobaczymy za co.
51% ARM należy do chinczyków. (autor: Zino | data: 23/05/19 | godz.: 02:11) Przecież ARM jest już w 51 % Chiński.
@12 (autor: kombajn4 | data: 23/05/19 | godz.: 08:54) praktycznie cały dobrej jakości sprzęt audio (wzmacniacze itp) w rozsądnych cenach pochodzi z Chin i jest lokalnego projektu. Już dawno dogonili zachodnich producentów którzy krzyczą sobie do dziś tysiące dolarów za sprzęt który dwa lata temu Chińczycy robili poniżej 500 dolarów. Dziś z Chin możesz kupić lepszej klasy sprzęt niż od zachodnich producentów którzy po staremu próbują kasować tysiące nie wiadomo za co. A wiesz dlaczego tak szybko wyprzedzili zachód? U nich nie ma ochrony patentowej projektujesz produkt, zaczynasz sprzedaż a w garażu po drugiej stronie ulicy ktoś go rozbiera na części i kopiuje, więc nie ma sytuacji że jedna firma klepie jeden produkt przez 25 lat. W momencie wypuszczenia obecnej generacji zaczynają projektować kolejną. Są wyjątki które się zakorzeniły na rynku np wzmacniacz słuchawkowy SMSL SAP 2 który ciągle jest w sprzedaży od kilku lat. Tyle tylko że powstało już co najmniej kilka klonów, a samo SMSL obecnie ma w ofercie równolegle wzmacniacz SAP 12 (wszystkie numerki były po drodze). A sama firma od prostych układów obecnie przeszła również na produkcję sprzętu premium i taki zestaw SU-8 +SH-8 naprawdę robi wrażenie. A to tylko SMSL. Wyżej w zestawieniu jest np Audio-GD popularnie nazywany Audio God
@temat. (autor: Mariosti | data: 23/05/19 | godz.: 17:25) Wspomniano wyżej że Chiny będą swoimi patentami straszyć - a niby w jaki sposób coś wyegzekwują skoro Chiny w ogóle nie respektują patentów reszty świata?
Co do licencji, mediatek'i też są na arm'ach, także gg.
Chiny nie będą przestrzegać żadnych umów patentowych ale reszta świata już prawdopodobnie tak i zwyczajnie zakazana będzie sprzedaż na całym świecie urządzeń huawei z procesorami arm (a to nie tylko telefony) i absolutnie poza chinami żaden kraj nie ma interesu w tym aby od nich telefony kupować.
Na rynku wewnętrznym w chinach ten miliard ludzi kupuje głównie najgorsze gówno za 50$ będące podróbką iphone'a itp. Nawet jak dodrukują juan'a to i tak nie zrobią się od tego bogatsi.
W końcu ta wojna celna zaczyna wyglądać sensownie, bo na cła odpowiedzieć można przy takiej wymianie handlowej, ale na zablokowanie sprzedaży ogromnej części elektroniki na rynku światowym to już chiny nie odpowiedzą.
Dlaczego nie odpowiedzą? A to dlatego że od dawna bardzo mocno chronili swój własny rynek i jeśli o elektronikę chodzi to nikt z zachodnich producentów w chinach nie ma zauważalnego udziału w rynku nawet jeśli ma całą produkcję w chinach.
Będą mieli niebawem krainę szczęśliwości jak i w prl'u mieliśmy w czasie hiperinflacji. Także nie życzę powodzenia Chinom, bo nazywając rzeczy po imieniu są to złodzieje.
Ciekawe ale to oznacza początek końca ARM (autor: pandy | data: 24/05/19 | godz.: 19:35) To może być moment przełomowy - czuję że szybko zobaczymy nowe SoC'i z RISC-V ISA na rynku czemu bardzo zresztą kibicuje - najwyższa pora pożegnać pazernego i niestabilnego biznesowo ARM'a. Dla Polski to też bardzo ważny sygnał by nie wiązać się z ARM i innymi licencjami komercyjnymi firm USA (oraz powiązanych).
15## (autor: Mario1978 | data: 26/05/19 | godz.: 11:45) Pojęcie złodziejstwa u Ciebie odgrywa rolę wodzika i widać ewidentnie jakie korzyści czerpiesz i od kogo obrażając takie Chiny.
Nie wiem czy brałeś to pod uwagę ale pod względem korzyści finansowych i to w literze prawa takich firm jak Apple , Intel nie można nazwać złodziejami ale jeżeli chodzi o marże jakie stosują świadczą o ich podejściu do klienta.
Gdy są chętni kupować ich przewartościowane produkty godząc się na złodziejskie marże nie oznacza , że każdy będzie robił to samo.
To jest jak z kobietami w burkach , które od dziecka mają wpojone , że są niczym i mają się słuchać faceta.
USA przyzwyczaiło wszystkich do ich metod wychowawczych i ludzie nie widzą w tym problemu.Taki Intel na przykład już dawno powinien zostać zbanowany i płacić odszkodowania a po Tobie widać , że jesteś taką kobietą z burką , która zna wolność na swój sposób.
Chińczycy mają oręż , który odbije się na podwyżkach cen w USA i szkoda mi AMD bo na tym ucierpi.Intel , Apple czy Nvidia dla mnie się nie liczą. https://uploads.disquscdn.com/...0666b27e3f849.png
@Mario1978 (autor: pandy | data: 26/05/19 | godz.: 12:03) Uwzględniając kontekst historyczny to USA jest jednym z największych państw złodziejskich na świecie bo cała potęga USA zbudowana jest na okradaniu innych.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.