Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 5 czerwca 2019 
    

7 ważnych rzeczy przy wyborze operatora domen


Autor: materiały partnera | 05:35
Z danych pochodzących z raportu Verisign wynika, że na koniec 3 kwartału 2018 roku liczba wszystkich domen na świecie wynosiła 342,4 mln przy 2,61 mln domen z rozszerzeniem .pl (dane NASK-u z połowy maja 2019 roku). Ich liczba stale rośnie, a wpływ na to ma wiele czynników. Własna domena wygląda profesjonalnie, ale też adresy WWW są dostępne w bardzo niskiej cenie, a często nawet za darmo. Klient musi jedynie wybrać operatora, u którego zarejestruje swoje nazwy. Na co powinien zwrócić uwagę?
Wybór operatora domen


Wydaje ci się, że wybór operatora domen nie ma większego znaczenia, bo przecież za nic szczególnego on nie odpowiada? Jesteś w błędzie. Powinieneś bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą tej firmy i sprawdzić regulamin usługi, z której korzystasz. Ale to nie wszystko, znaczenie ma wiele czynników, od których zależeć będzie m.in. to, ile będziesz płacić za swoją usługę w przyszłości. Oto 7 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, zanim wybierzesz operatora domen.

  1. Darmowe domeny – trafiłeś na darmowe domeny i wydaje ci się, że to doskonała okazja? Być może tak, ale to wcale nie jest takie pewne. Zacznij od sprawdzenia regulaminu oferty. Operatorzy domen często oferują nawet kilka nazw za 0 zł. Kluczowe pytanie powinno brzmieć: jaką zawierasz umowę? Czy po tych 12 miesiącach masz obowiązek przedłużenia domeny w bardzo wysokiej cenie czy jednak nie masz takiego zobowiązania? W sieci dostępne są promocje na przejrzystych zasadach, takie jak darmowe domeny AZ.pl, ale wcale nie zawsze będzie to tak wyglądać. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakie są zasady promocji, to dopytaj o nie. Nie korzystaj z oferty, jeśli nie masz pewności co do jej zasad.

  2. Cena przedłużenia domeny – to, że w ramach promocyjnej oferty możesz skorzystać z danego adresu za darmo, jest oczywiście opłacalne, ale pytanie, ile zapłacisz za kolejny rok. Oceniając opłacalność oferty, weź pod uwagę nie koszt za rok, lecz również to, ile zapłacisz za przedłużenie domeny w kolejnych latach.

  3. Zasady transferu domen – być może swoje adresy będziesz chciał przenieść do innego operatora. Sprawdź koniecznie, jak przebiega proces transferu, tzn. na jakich zasadach wydawany jest kod authinfo. Czy otrzymasz go od razu po zalogowaniu do panelu klienta, a może do jego wydania niezbędne będzie przesłanie wypełnionego wniosku? Jeśli posiadasz kilka domen, to nie ma większego znaczenia. Problem powstaje wtedy, kiedy zarządzasz wieloma domenami i operacje transferu tych adresów są dla ciebie codziennością.

  4. Panel klienta – najlepszy panel klienta to taki, w którym bez większych problemów poradzisz sobie ze wszystkimi ustawieniami, nawet jeśli nie masz doświadczenia. Im prostszy w obsłudze system, tym lepiej, ale zakładając oczywiście, że zapewnia on wszystkie niezbędne możliwości. Ważne jest również, aby operator oferował odpowiednie FAQ z bazą pytań i odpowiedzi, dzięki którym możesz samodzielnie rozwiązać najczęstsze problemy.

  5. Wybór rozszerzeń – interesuje cię własna domena, ale jeszcze nie wiesz, jakie ma mieć rozszerzenie? Korzystaj z usług operatorów, którzy zapewniają bardzo duży wybór tych rozszerzeń. Nie w każdej firmie możesz zarezerwować tzw. nowe domeny z rozszerzeniami takimi jak .marketing, .pizza czy .club. Nie wszędzie również możesz korzystać z polskich domen regionalnych, ale to już kwestia twoich oczekiwań.

  6. BOK – czyli biuro obsługi klienta. Z domenami również mogą pojawiać się problemy, chociaż może to dotyczyć głównie działania panelu administracyjnego. Szczególnie jako początkujący użytkownik możesz mieć wiele innych trudności, często takich, które trudno ci nazwać i na które niełatwo odnaleźć rozwiązanie. Wtedy potrzebny jest właśnie BOK, najlepiej taki, który działa codziennie, a idealnie – 24 godz. na dobę.

  7. Partner NASK-u – jeśli szukasz operatora domen .pl, to sprawdź, czy dana firma znajduje się na liście partnerów NASK-u – dns.pl/lista_rejestratorow. Znajdziesz na niej m.in. informacje o tym, jakie usługi oferują poszczególni operatorzy.


Tylko sprawdzone marki


Pamiętaj, że warto korzystać z usług wyłącznie tych firm, które są znane i cieszą się dobrymi recenzjami klientów. Nie daj się skusić anonimowej marce, nawet jeśli proponowane przez nią ceny są atrakcyjne, gdyż możesz mieć z tego powodu więcej problemów niż korzyści.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.