Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 24 czerwca 2019 
    

Dron to twoja pasja ? Pomyśl o zrobieniu licencji i zacznij na niej zarabiać


Autor: Redakcja | 06:21
W ostatnich czasach pojawił się nowy rynek, który obecnie staje się coraz popularniejszy. Mowa oczywiście o dronach, a całość przebiega tak dynamicznie, głównie z uwagi na ogromne możliwości, które drony oferują. Dla wielu z nas jest to naprawdę ciekawy sprzęt, w który warto zainwestować, by na przykład nagrywać ciekawe ujęcia swoich działań. Równocześnie warto zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieje coś, co można nazwać licencją na drona. W wielu przypadkach jej wymaganie jest po prostu konieczne. Czy jednak w Twoim przypadku będzie to opłacalne? Czy jest sens wyrobienie przez Ciebie stosownej licencji? Przyjrzymy się temu nieco bliżej w niniejszym artykule, który będzie stanowić kompleksową analizę problemu. Warto zapoznać się z uwagę tej kwestii, ponieważ może mieć ona kluczowe znaczenie, przy podejmowaniu decyzji o zakupie tego rodzaju sprzętu.
Oto korzyści jakie płyną z posiadania licencji na drona


 


Licencja, która w Polsce umożliwia korzystanie z drona, jest dokumentem najczęściej zgodnym z pewnym standardem, znanym jako UAVO, z angielskiego “operator bezzałogowego statku powietrznego” ( Unmanned Aerial Vehicle Operator). Dlaczego jest to tak ważny dokument, który jest obecnie wymagany oraz po co go w ogóle wyrabiać? 

Same drony to obecnie dość szeroki rynek. Warto zwrócić uwagę na to, że szerokość rynku polega w głównej mierze na ilości dostępnych modeli. Mamy więc rozwiązania kieszonkowe, warte kilkaset złotych i mające dość niewielkie parametry, jak i też potężne drony, warte kilka do kilkunastu tysięcy złotych i mogące wykonać sporo manewrów na różnej wysokości i w różnym czasie. Jakie to ma znaczenie? Otóż podróżując dużym dronem, naprawdę możemy doprowadzić do awarii, wypadku lub uszkodzeń. Mowa tutaj zarówno na przykład o niekontrolowanym upadku, który może zrobić komuś krzywdę, jak i wlot w obszary zabronione, co może wpłynąć na odczyty ważnych wskaźników, a nawet zaburzyć proces startu, lądowania i lotu samolotów! Sprawa jest więc niebagatelna, dlatego też uregulowano użytkowanie dronów odpowiednimi przepisami. Prawo lotnicze narzuca na nas konieczność wyrobienia licencji na drona. Przede wszystkim - co nam ona umożliwia? 


Przede wszystkim może skupmy się na tym, co uniemożliwia nam brak licencji. ma to ogromne znaczenie i ułatwi udzielenie odpowiedzi. Otóż brak licencji sprawia, że nie możemy latać nad miastami praktycznie w ogóle. Zapomnij więc o użytkowaniu drona w przestrzeni miejskiej. Co więcej - musisz zachować odległość poziomą wynoszącą co najmniej 100 metrów od granic zabudowań. Nie byłoby to jeszcze tak uciążliwe - w końcu wielu z nas zakłada użytkowanie drona rekreacyjnie, na różnego rodzaju wyprawach. W teorii zatem drugie ograniczenie, nie będzie aż tak bolesne. Nakłada ono bowiem obowiązek zachowania 30 metrów odległości od osób, pojazdów czy budynków, nie będących w dyspozycji operatora. Zatem zapomnij o legalnych ujęciach z bliska. Jest to niemożliwe. 

Już tylko te dwie kwestie mocno zmniejszają możliwości naszego drona i nasze, jako jego operatorów. Do tego dochodzi jednak jeszcze szereg problemów dodatkowych - bez uprawnień, nie możesz wykonywać lotów nad portami, rurociągami, liniami energetycznymi. Słowem - swobodnie możesz latać tylko na łąkach. Niezbyt to zachęcające, prawda? Jest jeszcze jeden ważny aspekt uprawnień, o którym porozmawiamy w kolejnym akapicie. teraz zaznaczymy tylko, że można więcej na ten temat przeczytać na stronie https://twoja-elektronika.pl 

Czy żeby zarabiać latając dronem potrzebujesz uprawnień ? Czy na drona trzeba mieć uprawnienia, żeby wykonywać loty komercyjne? Mowa tutaj o wszystkich lotach fotografów, czy też obsługi konserwującej. Jeśli posiadasz uprawnienia na drona, możesz na tym zarabiać, za pomocą swojego pojazdu! Mając już sprzęt, możesz więc zrekompensować sobie koszty jego zakupu i eksploatacji. Warto o to zadbać, ponieważ obecnie operatorzy dronów są w cenie, a mając już swój sprzęt, możesz naprawdę dobrze na tym zarobić, wynajmując sprzęt i swoje uprawnienia oraz operując dronem. Jest to zawód, na który jest obecnie ogromny popyt, niezaspokojony przez podaż. Wyrabiając licencję, można swobodnie posługiwać się dronem wszędzie, poza obszarami wyłączonymi z lotów. W efekcie niejedna osoba chętnie skorzysta z możliwości współpracy z odpowiednim operatorem. 

Procedura jest dość prosta - wystarczy znaleźć odpowiednią firmę certyfikującą. Przeprowadzi Ci ona pełne szkolenie instruktażowe (licencja jest jedynie potwierdzeniem odbytego szkolenia oraz przepracowanych godzin i nabytych umiejętności - nie można jej wyrobić oddzielnie, a na firmy, które to oferują, sugerujemy szczególnie uważać). Dzięki temu Urząd Lotnictwa Cywilnego niejako zakłada, że posługujesz się dronem rozsądnie i umiejętnie i po prostu nie będzie kontrolował Cię i zmuszał do ciągłej weryfikacji. 

Jeśli zatem latanie dronem to Twoja pasja i nie wyobrażasz sobie spędzenia wolnego czasu inaczej, niż przelot dronem i wykonanie kilku ciekawych ujęć lub filmu, to możesz do tego jeszcze zacząć zarabiać. Brzmi to z całą pewnością ciekawie i ekscytująco, prawda? 

Pozostaje jeszcze jednak kwestia wyrobienia samej licencji. Same uprawnienia UAVO składają się niejako z dwóch modułów. Jest to VLOS, czyli lot w zasięgu wzroku i BVLOS, czyli lot poza zasięgiem wzroku. Do tego dochodzą również uprawnienia instruktorskie, ale to chwilowo pomińmy. Przyjrzyjmy się więc kosztom takich uprawnień. 


Jaki jest koszt licencji na drona ? 


Cena za licencję na drona jest często nieco mylnie rozbijana na dwa elementy. Nas interesuje przede wszystkim, jaka jest pełna cena, za uprawnienia na drona. Składają się na nią trzy kwoty: 

-cena za licencję na drona, 

-cena za szkolenie z odpowiedniego modułu (VLOS lub BVLOS), 

-cena badania lekarskiego

Jak to kształtuje się kwotowo? Ile kosztuje licencja na drona? 

Sam dokument to koszt świadectwa 44 zł oraz koszty egzaminów - teoretyczny w cenie 55 zł oraz praktyczny, w cenie powyżej 100 zł. Wydanie dokumentu to więc koszt w granicach 200 zł. Od takiej kwoty zaczynają się również koszta badania lekarskiego - to cena za samo orzeczenie oraz szereg badań, potrzebnych do jego wydania (morfologia, mocz, krew, czasem EKG). 

Największy koszt to samo szkolenie (niezbędne do wydania licencji). Szkolenie VLOS to cena 1000-2000 zł, zaś BVLOS przekracza tą kwotę. 

Ostatnio zmieniono ustawę i dla dronów do 5 kg, nie płaci się za egzaminy - tylko 44 zł za wydanie licencji. 

Podsumowanie 


Koszt wyrobienia licencji nie jest mały. Szczególnie dla możliwości latania poza zasięgiem wzroku (BVLOS). Z drugiej strony pakiet 15 zdjęć czy 20 minut filmu to dla Ciebie zysk nawet 300 zł (bez obróbki). Więc można szybko odzyskać wkład i zacząć zarabiać naprawdę dobre pieniądze. A najlepsze jest to, że zarabiać w zasadzie na swojej pasji. 


 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.