Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 25 czerwca 2019 
    

Intel pisze do swoich pracowników: "Przed nami trudny okres"


Autor: Zbyszek | źródło: Reddit | 23:48
(18)
Użytkownik Reddita o nicku „scv_good_to_go”, udostępnił artykuł opublikowany na wewnętrznym portalu firmy Intel zatytułowanym „Circuit News”. Artykuł odnosi się do konkurencyjnej firmy AMD i podkreśla ogromny postęp poczyniony przez nią w ostatnim czasie. W artykule adresowanym do pracowników Intela można przeczytać m.in. "Obie firmy zostały uruchomione w Dolinie Krzemowej w odległości kilku mil i kilku miesięcy od siebie, i od ponad 50 lat konkurują o wielu takich samych klientów. Chociaż w ciągu ostatnich pięciu dekad Intel wzrósł do ponad 10-krotności wielkości AMD, to obecnie konkurencyjne zagrożenie ze strony AMD dla firmy Intel jest największe od lat".

W dalszej części artykułu Intel informuje pracowników, że "Wkraczamy teraz w najnowszy rozdział jednej z najdłużej trwających rywalizacji biznesowych w branży technologicznej" oraz że "2018 r był dla AMD drugim z rzędu rokiem ponad 20% wzrostu rocznego przychodu, w dużej mierze dzięki najnowszym produktom Ryzen dla komputerów stacjonarnych oraz EPYC dla przedsiębiorstw, chmury i centrum danych", co jest efektem "strategicznego ponownego skoncentrowanie się AMD na wysokowydajnych produktach klasy premium dla segmentów rynku komputerów, centrów danych i serwerów".

W artykule Intel przyznaje także wprost "Przed nami trudny okres" i dodaje, że w najbliższym czasie niektóre jego produkty nie będą w stanie nawiązać rywalizacji z konkurencyjnymi produktami AMD.

W dalszej części listu Intel mówi o tym, gdzie widzi największe wyzwania związane z nowymi produktami AMD, oraz co może im przeciwstawić. W tym kontekście krzemowy gigant wymienia m.in. nakierowanie na klienta i "dostarczanie najlepsze partnerstw w branży", rozpoczęcie publicznej debaty na temat benchmarków, podając Cinebench jako przykład benchmarku, który faworyzuje liczbę rdzeni ponad inne cechy procesorów, oraz taki rozwój oprogramowania lub elementów kodu oprogramowania, aby wykorzystać wyjątkowe funkcje architektury Intela. W tym kontekście w artykule do pracowników Intel podkreśla, że zatrudnia 15 000 developerów oprogramowania, tj. więcej niż wynosi liczba wszystkich pracowników AMD.

Artykuł kończy się serią przygotowanych pytań i odpowiedzi, wyjaśniających pracownikom Intela np. na czym polega współpraca AMD z TSMC i jakie wynikają z tego korzyści.

Z całością artykułu można zapoznać się tutaj (w języku angielskim).

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 26/06/19 | godz.: 16:04)
    Jeśli Intel będzie miała trudny okres, to niech sobie zainwestuje w dobre podpaski.

  2. @1. (autor: Mariosti | data: 26/06/19 | godz.: 16:42)
    Możliwe że nawet pieluchomajtki będą wskazane.

  3. No, no... (autor: Pijar | data: 26/06/19 | godz.: 16:52)
    15 tys. developerów (1 developer = 1+n ludzi) pracuje nad tym aby faworyzować procesory Intela kosztem AMD a mimo to, AMD, co najmniej dotrzymuje kroku Intelowi. Ciekawe jaki byłby wynik rywalizacji wydajnościowej bez tej ukrytej pomocy developerów.

    Ten list prawdziwa laurka dla AMD, wystawiona przez Intela.



  4. Do piekła. Najwyższy czas na nowe. (autor: Micky | data: 26/06/19 | godz.: 17:00)
    jw.

  5. konkurencja nam potrzebna (autor: Mario2k | data: 26/06/19 | godz.: 19:00)
    Niech nam Intel nie upada tylko weźmie się do roboty i wyczaruje proca 16/32 w cenie do 400$

  6. 16/32 w cenie do 400$ (autor: kombajn4 | data: 26/06/19 | godz.: 20:01)
    to nie problem. Problem polega na tym że nie mają procesu technologicznego w którym taki procesor nie żłopał by jakiś 250-300W przy zegarach 4,5-5GHz a takich zegarów potrzebują żeby wyrównać IPC ZEN2

  7. Mario2k (autor: Markizy | data: 26/06/19 | godz.: 21:29)
    upadek intelowi nie grozi, kar miliardowych nie zanosi sie zeby miał placić, a do tego ma wielkie rezerwy gotówki.

  8. @7. (autor: Mariosti | data: 26/06/19 | godz.: 22:00)
    Ostatnim razem jak była taka sytuacja na rynku między intelem a amd, intel również miał duże rezerwy gotówki i zrobił z tą gotówką co trzeba. Kary płacił 8 lat później z tego co kojarzę w kwocie zupełnie nieadekwatnej do potencjalnych strat AMD, także nic nie stoi na przeszkodzie aby intel znowu odpalił swoją machinę "czystej konkurencji za wszelką cenę".

    Szczerze to już teraz mocno podejrzane jest w jaki sposób wciąż tak wysokie ceny w detalu intel utrzymuje...


  9. Mario2K, potrzeba nam góra cztery rdzenie na częstotliwości 10 GHz. (autor: Micky | data: 26/06/19 | godz.: 22:42)
    Wszystko co więcej od złego pochodzi.

  10. przy taktowaniu 10GHz (autor: Mario2k | data: 26/06/19 | godz.: 23:17)
    To już chyba bramki logiczne grafenem wezmacniane ;)

  11. @Micky (autor: Master/Pentium | data: 27/06/19 | godz.: 07:57)
    Niestety 10GHz technicznie nie jest osiągalne, nie przy obecnych materiałach i architekturze.

  12. Master. No wiem. Dlatego już nie mówimy progres a innowacja. (autor: Micky | data: 27/06/19 | godz.: 08:42)
    jw.

  13. z intelowego bełkotu korpo-marketingowego na nasze: (autor: faf | data: 27/06/19 | godz.: 11:18)
    nakierowanie na klienta i "dostarczanie najlepsze partnerstw w branży",
    #klientem Intela są producenci typu Dell, HP itp - ergo co się już zdarzało - klienci zostaną "nakierowani" na jedynie słuszny produkt różnymi promkami - dla maluczkich nic nie zmienia - ale gotowe zestawy z intelem będą tańsze niż samodzielnie składane nawet z po cenach hurtowych hue hue - to już grali - duźi producenci już dostawali Pentiumy za darmo praktycznie byle tylko K5 i K6 nie stosować

    rozpoczęcie publicznej debaty na temat benchmarków, podając Cinebench jako przykład benchmarku, który faworyzuje liczbę rdzeni ponad inne cechy procesorów,
    # no tak bo do tej pory liczyła się brute force jednego wątku - i tak też były aplikacje pisane. dodatkowe core i HT to było po to żeby nie muliło kilku apek jednocześnie - tymczasem okazało się że da się przepisać większość apek aby używały MT i nagle się okazuje że wincyj koruf jezd lepij - no i nikt nie chce 8 corowego HEDT od intela :) - Intel teraz posmaruje i liczące się redakcje i jutuberzy zaczą używać jedynie słusznych benchmarków - np prime albo superPi i wiadomo co będzie lepsze :)

    oraz taki rozwój oprogramowania lub elementów kodu oprogramowania, aby wykorzystać wyjątkowe funkcje architektury Intela.
    # a tego asa z rękawa juz wyciągnęli - odpowiednio motywując developerów, duże studia oraz tworząc narzędzia developerskie (kiedyś intel był wiodącym dsotawcą kompilatora C ) udało im się w kodzie zaszywać procedury weryfikacji procka - np not GenuinePentium - then disable MMX, SSE

    tylko to nie przejdzie - w dobie openSource, githubów i pisania w językach typu Python (choć wiele bibliotek jest kompilowanych w czystym C - bo szybciej - i już wiadomo że nagle na Intelu Machine Learning nagle popindala :)


  14. Wystarczy wejść na NASDQ i samemu zobaczyć jaka jest (autor: Mario1978 | data: 27/06/19 | godz.: 11:26)
    sytuacja Intela.Każdy myśli , że ceny oficjalne jaki Intel stosuje obowiązują wszystkich a tak nie jest.Tylko indywidualni mają kłopot i kupując produkt tej firmy dorzucają się gratisowo do skarbonki Intela.
    Intel czerpie zyski miliardowe ale nikt nie wie ile z tego musi oddawać firmom lojalnie związanym z nimi.Takie są reguły gry , płacisz dużo ale dostajesz zwroty w postaci gotówki przy co raz dłuższym użytkowaniu ich zestawów.
    Rynek indywidualny też już od jakiegoś czasu ma coś takiego w prostszej formie i sporo gorszej bo zwrot dostajesz za podpisanie umowy a nie dodatkowo po roku , dwóch i kolejnych latach używania podzespołów danej firmy.
    Pan Jim został zatrudniony w Intelu by pomóc im stworzyć CPU modularne tak jak ma teraz AMD i oni przez kilka lat nie będą w stanie móc konkurować w Perf na Watt i Dolar ponieważ monolity są zbyt drogie w produkcji a czym większy rozmiar tym więcej wadliwych chipów.
    Intel do końca 2017 roku miał do rozdysponowania prawie 3.5miliardami dolarów w gotówce a co się dzieje z zyskami jakie ma z kwartału na kwartał? No właśnie to co nie widać a jest ogromną ceną lojalności jaką muszą płacić co roku firmom ,które nie chcą się z tego powodu od nich odwrócić.
    Opinia publiczna wszystkich danych nie dostaje a u Intela inwestycje są ale czy ponad 10miliardów dolarów wydawane właśnie na nie w ciągu roku wystarczą gdy TSMC i Samsung znacznie więcej wydają to się okaże za kilka lat.AMD będąc małą firmą nie miałaby żadnych szans bez takich firm jak TSMC i Samsung.


  15. @11. (autor: Mariosti | data: 27/06/19 | godz.: 11:44)
    Jest jak najbardziej osiągalne ale niestety tylko w prostych układach scalonych.
    W jakimś specjalnie przerobionym germanowo grafenowym procesie ~14nm kto wie jakie taktowanie mógłby uzyskać taki ekwiwalent pentium 1. Na pewno nie byłoby problemu ze strefami taktowania i propagacji sygnału bo układ byłby zapewne wielkości kropki w normalnym tekście...


  16. @Mario,faf (autor: Marek1981 | data: 27/06/19 | godz.: 14:37)
    Sytuacja z K5/6 się już nie powtórzy ponieważ Intel nie ma mocy produkcyjnych by wytwarzać tak dużą ilość procesorów (poprzez podniesienie ilości rdzeni ilość wyprodukowanych sztuk spadła 30-40%) i nie są wstanie zaspokoić rynku biznesowego, my czekaliśmy 4mc więc zmieniliśmy na AMD (już 200szt), nikt nie marudzi, następne też będą AMDki i biznes już się z tym oswoił.

  17. .... (autor: Marek1981 | data: 27/06/19 | godz.: 14:43)
    Co więcej do bardziej wymagających userów kupujemy lapki na AMD ponieważ GPU jest dużo wydajniejszy i nie pierdzieli się na dużych obliczeniach kiedy wykorzystuje się powyżej 8GB ramu (intele się zacinają:)).

  18. @11 & 15 (autor: pandy | data: 28/06/19 | godz.: 22:41)
    W technologii 100nm BiCMOS ft tranzystorów to ok 150GHz, w wypadku procesu na poziomie 30nm myślę że to będzie w granicach 500 - 700GHz bez żadnych kłopotów. Problemem nie jest częstotliwość ale ilości tranzystorów (setki milionów, miliardy) przełączających się w tym samym czasie z tą samą prędkością... Myślę że układy asynchroniczne są nieuniknione jako kolejny, dość logiczny sposób na podnoszenie mocy obliczeniowe.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.