Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 27 czerwca 2019 
    

Czy szkolenie wystarczy, aby zdobyć pierwszą pracę w IT?


Autor: materiały partnera | 10:58
(4)
Praca w IT to marzenie wielu, ale czy jego spełnienie jest możliwe bez kierunkowego wykształcenia? To tylko jedno z wielu pytań, które zadają sobie aspirujący, początkujący adepci programowania i pokrewnych zajęć. W tym artykule poszukamy na nie odpowiedzi, przy okazji wskazując największe korzyści wyboru drogi zawodowej w branży IT, a także porady, które mogą się przydać u jej początków.




Pierwsza praca w IT na wyciągnięcie ręki



Praca w branży IT wiąże się z kilkoma korzyściami, które niewątpliwie budzą zainteresowanie i przyciągają uwagę. Podstawowym czynnikiem są relatywnie wysokie wynagrodzenia. Nawet bez piastowania najwyższych stanowisk w korporacji można wejść na pułap zarobków niedostępny dla milionów Polaków trudniących się mniej specjalistycznymi i mniej wymagającymi zawodami. Mówimy bowiem o dość wąskiej specjalizacji, konieczności nieustannego rozwoju, a także zarobkowaniu w firmach, które generują bardzo duże zyski, przez co są w stanie hojnie wynagradzać swoich pracowników.


Praca w IT jest skierowana do pasjonatów, dlatego stanowi idealny wybór dla osób, które od wczesnego wieku „ciągnie do komputera”. Tak jak zapaleni gracze komputerowi mogą dziś próbować swoich sił w zawodowym e-sporcie, tak i pasjonaci aplikacji, programów czy zadań matematycznych wręcz naturalnie czują się w zawodach IT. Po prostu mogą robić to, co lubią, czyli spędzać czas przed komputerem, tworząc nową jakość, podejmując się ciekawych wyzwań, a nawet zmieniać cyfrową rzeczywistość i unowocześniać świat.


Co najważniejsze, Wszelkie dane wskazują, że w branży IT wciąż jest zapotrzebowanie na specjalistów. Wiele stanowisk i działów zarówno w mniejszych firmach, jak i dużych korporacjach wymaga kadrowych wzmocnień już teraz. Niezwykle dynamiczny postęp technologiczny i związane z tym przemiany rynkowe również wpływają na szanse zdobycia pracy. Wciąż powstają bowiem kolejne start-upy, do Polski ciągle przybywa zagraniczny kapitał, a i rodzime przedsiębiorstwa nie zamierzają odpuszczać pola. Jeśli ma się chęć i konkretną wizję rozwoju, można wejść do branży IT z prawdziwym przytupem, zmieniając swoje życie i stając przed ogromną szansą. Pytanie więc, jak zacząć i o czym pamiętać.




Kilka kroków dla rozwoju kariery



Praca w IT jest atrakcyjna, choć wymagająca. W tej branży nie da się zaistnieć z przypadku i bez nauki. Wręcz przeciwnie, trzeba być nastawionym na konieczność nieustannego rozwoju. Zmiany w IT następują dziś niezwykle dynamicznie, bo nawet nie z roku na rok, a z miesiąca na miesiąc. Kto nie pozostaje czujny i nie doszkala się, przepada lub grzęźnie w mniej perspektywicznej niszy.


Dlatego też od początku trzeba planować karierę i wybierać specjalizację, wokół której chce się rozwijać. Pierwsza praca w IT niekoniecznie musi być stricte związana z programowaniem, aczkolwiek od początku warto definiować swoje priorytety, na przykład który język chce się opanować w pierwszej kolejności. Czy będzie to jeden z języków skryptowych, a może kompilowanych? Inna rzecz, że holistyczna wiedza i szerokie kompetencje zwiększają szansę na swobodny awans i przechodzenie pomiędzy stanowiskami oraz działami. Zamykanie się wyłącznie na wąską niszę, choć może prowadzić do perfekcji, jest też pułapką zamknięcia się na lepsze perspektywy.


Analizując oferty pracy i w ogóle sytuację w branży, dowiaduj się jak najwięcej na temat faktycznej struktury firm i perspektyw rozwoju. Czasem lepiej wybrać mniejszą firmę i słabiej płatne stanowisko, ale z wizją szybkiego awansu, zamiast dużej korporacji, w której jednak trudno przebić się wyżej i spełniać w zawodzie.


Oczywiście skupienie na IT nie może ograniczać rozwoju w innych dziedzinach. Do kariery we współczesnym świecie niezbędne są chociażby kompetencje komunikacyjne. Trzeba potrafić sprzedać swoje umiejętności, budować zespoły i dobrze się w nich odnajdywać, wdrażać w życie swoje koncepcje i wypracowywać kompromisy. Poza tym znajomość języków obcych jest wręcz niezbędna, na czele z globalnym językiem angielskim, podstawowym w świecie IT. Nawet jeśli pierwsza praca w tej branży nie wymaga wielu dodatkowych kompetencji, warto już na tym etapie się rozwijać.


Czy studia są potrzebne


W Polsce nie brakuje studiów wyższych skierowanych do przyszłych specjalistów w szeroko pojętej branży IT. Ale gdyby prześledzić kariery wielu osób, niekoniecznie w ich CV znajduje się adnotacja o ukończeniu studiów wyższych, o dyplomie inżyniera czy magistra. Podstawową kwestią jest doświadczenie, które należy budować już od najmłodszych lat. Szukanie pierwszej pracy w branży dopiero po ukończeniu studiów stawia Cię w trudnej sytuacji względem rówieśników, którzy skutecznie łączyli studia z karierą lub wręcz w całości postawili na rozwój zawodowy.
Ale jeśli nie na studiach, to gdzie zdobyć niezbędną wiedzę zawodową? Umówmy się, programowanie nie jest kwestią przeczytania jednego poradnika. W dobie Internetu do wielu kwestii można dojść całkowicie samodzielnie, jednak dużo doświadczenia dają szkolenia zawodowe w optymalnie wybranych akademiach. Na przykład IT Academy z Warszawy oferuje kursy programowania w małych grupach, pod okiem profesjonalnych trenerów. Aż 80% czasu trwania szkolenia poświęca się na ćwiczenia praktyczne, przygotowujące do pracy zawodowej. Ukończenie kursu oznacza otrzymanie certyfikatu, który jest ważnym punktem w CV, szczególnie na początku.



Elementem szkoleń w IT Academy są także przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych. Z takim podejściem niekoniecznie spotkasz się na uczelniach wyższych, a studia zabierają znacznie więcej cennego czasu w młodym, kluczowym dla rozwoju wieku. Bardzo ważne jest również zdobywanie wiedzy pod okiem doświadczonego mentora, który „mówi jak jest” i podchodzi do tematu w 100% praktycznie. Nieważne, czy chodzi o programowanie Java, testowanie oprogramowania, tworzenie stron WWW, podstawy Javascript i Front end, czy język C++ – kontakt z instruktorem na początku drogi zawodowej jest bezcenny, jeśli chce się podejmować dobre decyzje i odpowiednio ustalać priorytety.


Praca w IT – nie warto zwlekać z decyzjami


Podsumowując, pierwsza praca w IT może być logicznym następstwem ukończenia profesjonalnego, branżowego szkolenia. Pracodawcy szukają zdolnych, ambitnych, chętnych do rozwoju osób, które niekoniecznie mają doświadczenie zwalające z nóg. Wiele stanowisk nie wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy, a jedynie podstaw (które i tak są „czarną magią” dla przeciętnego zjadacza chleba spoza branży). Wiele korporacji i mniejszych firm szuka też stażystów i daje szanse pracy studentom, którzy potrzebują elastycznego grafiku.
Ofert nie brakuje, perspektywa rozwoju jest więcej niż obiecująca. Pozostaje więc zdefiniowanie ścieżki rozwoju, wzięcie się za naukę i aplikowanie do pracy, żeby zdobywać cenne doświadczenie. Powodzenia!


IT Academy


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Studia, jakie studia? (autor: Kenjiro | data: 27/06/19 | godz.: 18:31)
    Trzeba mieć głowę na karku i chcieć się uczyć, to są jedyne wymogi w IT. Żadne szkolenia nie zastąpią doświadczenia, a te zdobywa się wyłącznie własną pracą.

  2. Czy szkolenie wystarczy, aby zdobyć pierwszą pracę w IT? (autor: hokr | data: 27/06/19 | godz.: 20:12)
    Nie wystarczy.

  3. ... (autor: power | data: 28/06/19 | godz.: 06:41)
    Do pracy w malej firmie to szkolenie nie wystarczy, ale do pracy w dziale IT w korporacji to tak. W korpo mozna dostac sie do pracy nawet bez szkolenia i nawet bez wiedzy o IT. Prawde mowiac to nawet niczego nie trzeba sie w takiej pracy uczyc. W takim wypadku trzeba miec znajomosci lub trzeba donosic na innych i mozna sie utrzymac nawet w dziale IT :)

  4. @1. (autor: Mariosti | data: 28/06/19 | godz.: 11:12)
    W poważnej robocie w IT z odpowiedzialnością za kod, z reviewami, z planowaniem itd, w połączeniu ze złożonymi produktami i trudnym softem z dużym poziomem optymalizacji bez dobrych studiów sumiennie odbytych to ciężko jest zdobyć jakiekolwiek doświadczenie bo będziesz się kręcić w przeręblu bez elementarnej wiedzy która jest potrzebna do tego aby samodzielnie tworzyć rozwiązania i rozumieć dlaczego je się robi.

    Samodzielnie można zwykle się przez n lat nauczyć dobrze np zarządzania sieciami, ogólnego administrowania it no i ewentualnie klepania byle jakiego kodu obiektowego.

    Niemniej jednak dobre studia i sumienne studiowanie obecnie nie występują praktycznie co widzę u siebie w firmie na rozmowach o pracę gdzie praktycznie 95% kandydatów po najlepszych uczelniach technicznych w Polsce to takie młoty że nie wiem czy bym im dał kawę zrobić...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.