Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 18 lipca 2019 
    

Prezes Intela mówi na temat litografii 10nm i 7nm


Autor: Zbyszek | źródło: Fortune.com | 06:40
(4)
Podczas konferencji Fortune Brainstorm Tech w Aspen, w Stanie Kolorado (USA), dyrektor generalny i prezes Intela, Robert Swan, wystąpił na scenie i opowiedział o tym, gdzie teraz jest Intel i jak dalej zamierza się rozwijać. W wątku dotyczącym dalszego istnienia bądź nieistnienia prawa Moora, dyrektor Intela poruszył kilka kwestii związanych z przygotowywanymi przez firmę procesami litograficznymi 10nm i 7nm. W odniesieniu do procesu litograficznego 10nm, Robert Swan stwierdził, że Intel po prostu przeszarżował, stawiając sobie zbyt ambitny cel polegający na zwiększeniu gęstości upakowania tranzystorów aż o 2,7 raza w stosunku do litografii 14nm.

W efekcie proces 10nm Intela ma parametry techniczne porównywalne do procesów litograficznych 7nm od innych producentów, a jego wdrożenie po dotychczasowej litografii 14nm można porównać do przeskoku o dwa procesy litograficzne naraz w jednym kroku. Ta trudność zdaniem Roberta Swana złożyła się w jednym czasie z innym czynnikiem - jakim jest coraz trudniejsze opracowywanie kolejnych procesów litograficznych, co w efekcie spowodowało znaczne opóźnienie we wdrożeniu procesu 10nm.

Robert Swan zdradził też nieco szczegółów na temat przygotowywanego, kolejnego, 7nm procesu litograficznego. Jak stwierdził, proces ten będzie w pełni gotowy za około 2 lata. Ma to być możliwe m.in. dzięki temu, że w odróżnieniu od 10nm, przy jego opracowywaniu Intel przyjął mniej agresywne założenia, planując wzrost gęstości tranzystorów nie więcej niż o 100 procent.

Zdaniem redakcji TwojePC.pl, 7nm proces litograficzny Intela może być porównywalny pod względem parametrów technicznych z 5nm procesami litograficznymi zapowiadanymi przez innych wytwórców, m.in. TSMC i Samsunga.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 18/07/19 | godz.: 17:34)
  Czy ta firma będzie miała choć jeden tydzień w 2019, aby nie strzelać sobie w łepetynę z dubeltówki?
  Takie teksty jak ten na pewno nic dobrego Intelowi nie przyniosą.
  Przypomina mi to Bula, który za każdym razem tracił na notowaniach, gdy tylko coś powiedział lub zrobił.


 2. @Zbyszek (autor: Duke Nukem PL | data: 18/07/19 | godz.: 19:31)
  "... coraz trudniejsze opracowywanie kolejnych procesorów litograficznych, ..."
  Chyba procesów litograficznych...


 3. @temat. (autor: Mariosti | data: 19/07/19 | godz.: 14:06)
  Zakładając iż 7nm nie będzie na poziomie 5nm tsmc, tylko pomiędzy 5 i 7nm tsmc zgodnie z tym co powiedział prezes intela... to przy założeniu iż intelowskie 7nm byłoby robione przy użyciu nowych maszyn i EUV do naświetlania, to myślę że faktycznie jest szansa na to aby za 2 lata intel zakończył wstępne prace nad tym procesem i za np 3 lata moglibyśmy zobaczyć już sensowne procesory w nim stworzone.

 4. jak na intela (autor: pawel1207 | data: 20/07/19 | godz.: 19:16)
  to i tak wyjatkowo szczere wyzwanie z drugiej strony intelowe 7 nm moze byc lepsze jesli chodzi o upakowanie niz nizszy proces z tsmc czy samsunga ..

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.