Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 26 lipca 2019 
    

Wyniki finansowe Intela w 2. kwartale


Autor: Zbyszek | źródło: AnandTech | 12:53
(8)
Intel przedstawił wyniki finansowe odnotowane w drugim kwartale tego roku. W tym okresie przychód firmy wyniósł 16,5 mld. USD, zysk operacyjny 4,6 mld. USD a zysk netto 4,2 mld. USD. Dla porównania w poprzednim kwartale przychód wyniósł 16,1 mld. USD, zysk operacyjny 4,2 mld USD, a zysk netto 4,0 mld USD, natomiast w drugim kwartale 2018 roku kolejno: 17,0 mld. USD (przychód), 5,3 mld. USD (zysk operacyjny) i 5,0 mld. USD (zysk netto). W skali roku oznacza to spadek przychodu o 3 procent, zysku operacyjnego o 13 procent, i spadek zysku netto o 16 procent. Spadła też średnia marża brutto - z 60,6 procent do 59,8 procent.

Spośród działów, dział Client Computing, dostarczający procesory na rynek konsumencki, odnotował przychód w wysokości 8,8 mld. USD - o 2 procent wyższy niż we wcześniejszym kwartale, i o 1 procent wyższy niż w 2. kwartale 2018 roku.

Przychód działu Data Center spadł natomiast do 5,0 mld, czyli o 10 procent w skali roku - z poziomu 5,5 mld USD w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Dział urządzeń Internetu Rzeczy (Internet of Things) dostarczający m.in. moduły komunikacji WiFi wygenerował przychód w wysokości 986 mln. USD - o 8 procent większy niż przed kwartałem i 12 procent większy niż przed rokiem.

Przychód działu Non-Volatile Memory Solutions produkującego układy pamięci wyniósł 940 mln. USD i był o 13 procent niższy niż przed rokiem, natomiast przychód działu Programabble Solution Group wyniósł 489 mln. USD, tj. o 5 procent mniej niż przed rokiem.


W aktualnie trwającym 3. kwartale Intel spodziewa się rekordowego przychodu w wysokości 18,0 mld. USD.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Hmm (autor: PCCPU | data: 27/07/19 | godz.: 02:43)
  Intel chyba się już nie wygrzebie z tego dołka. Tragiczna sytuacja XD

 2. j.w... (autor: gantrithor | data: 27/07/19 | godz.: 12:14)
  dzial Non-Volatile Memory Solutions bedzie przynosil nmiejsze dochody ze wzgledu na przesycenie rynku i zmniejszenie zamowien na urzadzenia mobilne.

  a w dziale Data Center widac zmieniajacy sie trend w strone amd.

  Intel i tak sobie dobrze radzi widac maja dobrze rozwiniete i mocne korzenie przez wiele lat dobrze wrosl w rynek i trudno go bedzie z niego usunac nawet w okresie dluzszej suszy jaka wisi nad intelem.


 3. @PCCPU (autor: ekspert_IT | data: 27/07/19 | godz.: 13:33)
  Tragicznie nie jest, ale intel wygląda jak Nokia w 2010r - też dzierżyła palmę pierwszeństwa na rynku, udziały jej już spadły z 45% do 35%, ale nie znalazła sposobu na walkę z konkurencją. Oferowali smartfony Lumia, ale nie wyróżniały się one spośród innych telefonów Samsunga, Huawei itp. W dwa lata stracili udziały do 5% rynku:
  https://zdnet1.cbsistatic.com/...-market-share.png


  Intel ma udziały rynkowe ponad 70% ale:
  -ma stary proces technologiczny produkujący nienajnowocześniejsze procki 14nm
  -nie ma nowej technologii, bo 10nm jest strasznie słabo dostępne i pewnie uzysk słaby
  -integry intela mimo zatrudnienia Raja na razie są coraz bardziej zapóźnione i nie stanowią konkurencji dla serii G od AMD

  Wygląda na to, że firmy zamieniły się miejscami - kiedyś to AMD przedstawiało slajdy i roadmapy zapewniające świetlaną przyszłość przy braku przełomowych produktów, a teraz Intel przygotowuje takie slajdy, a 14nm ++++++ cały czas w sprzedaży....
 4. @ekspert_IT (autor: Qjanusz | data: 27/07/19 | godz.: 14:11)
  bez przesady... Intel chwilowo jest na równi pochyłej, ale daleko do porównania go z Nokią. AMD wydziera po kawałku udziały, ale nie zjadło i zdecydowanie nie zje Intela.
  W Intelu szefuje księgowy i przykładowo proces technologiczny dla maniaków IT może się nie zgadzać, ale cyferki w sprawozdaniu muszą.


 5. ekspert_IT (autor: PCCPU | data: 27/07/19 | godz.: 14:22)
  Po pierwsze:
  Intela nie porównywał bym do Noki z tego względu że Nokia produkowała na podzespołach które stosowała bardzo duża konkurencja i praktycznie produkowała i zamawiała u tych samych podwykonawców.


  Po drugie i co najważniejsze:
  Model programowy x86 i patenty na niego należą do Intela. Co z tego że x86-32(8 rejestrów 32bit), AMD rozszerzyło do x86-64(16 rejestrów 64bit) skoro x86-64 bez x86 nie istnieje.

  Po trzecie:
  AMD miało przez lata gorszą sytuację i jechali na względnie sporym minusie a istnieją do dzisiaj.

  Co do Intela ja jestem spokojny bo w końcu obecna sytuacja z 10nm w nieskończoność trwać nie będzie. Obecnie Intel przypomina mi sytuację z czasów Pentium 4(Netbrust) ale jak wiadomo jego żywot zakończył Conroe(Core 2) którego IPC było wyższe od Athlona 64(K8) o 20-25%.

  Problemy z procesem technologicznym w końcu Intel rozwiąże a od przeszło roku są plotki że Intel pracuje nad przełomową mikroarchitekturą która będzie bazą dla generacji procesorów po 2020 roku. Sunny Cove to jeden z ostatnich mikroarchitektur w prostej linii wywodzącej się z Skylake.


  To że Intel wróci w końcu do formy, jestem niemal pewny. To tylko kwestia czasu. Pożyjemy zobaczymy.


 6. @5. (autor: pwil2 | data: 28/07/19 | godz.: 10:28)
  Sęk w tym, że własne Faby są kulą u nogi. Dotychczas mieli przewagę, a teraz są w sytuacji AMD, gdy tamci mieli opóźniony proces i klepali swoje procesory w nim bez szans na prędką poprawę. Gdyby Intel zamawiał w TSMC to by się szykowali do 5nm mobilnych i 7nm EUV dla stacjonarnych.

 7. C.d. (autor: pwil2 | data: 28/07/19 | godz.: 10:29)
  Bardzo złą prognozą jest inwestowanie w moce 14nm, zamiast w 10nm, co pokazuje ich pesymizm.

 8. Up@ (autor: PCCPU | data: 28/07/19 | godz.: 14:07)
  Nawet wtedy gdy AMD miało faby i konkurencyjny proces technologiczny byli dużo mniejszym korpo od Intela a Global generalnie do dzisiaj ma problemy. U Intela nic jeszcze nie jest przesądzone. To że teraz TSMC dobrze poszło z 7nm nie znaczy że nie mogą mieć później problemów z kolejnymi procesami.

  Myślę że sytuacja wyklaruje się w ciągu 2 lat.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.