Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 31 lipca 2019 
    

Wady i zalety VPN - co musisz wiedzieć


Autor: materiały partnera | 05:24
(1)
Sieci VPN stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno wśród firm, jak i klientów prywatnych. Wiele osób łączy się z Internetem, korzystając właśnie z "Virtual Private Network", gdyż pozwala ona na ukrycie naszej tożsamości, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa w Internecie. Jakie są jeszcze funkcje sieci VPN? Jakie są jej wady i zalety?

Co to jest VPN i w jaki sposób działa?


VPN to sieci niepubliczne, które działają jak tunel łączący komputery z publicznym Internetem. Korzystając z klienta VPN, łączymy się, za pomocą szyfrowanego połączenia, najpierw ze specjalnym serwerem, a dopiero później z Internetem, już pod zmienionym IP. Oznacza to, że strony internetowe, które odwiedzamy, nie widzą naszej tożsamości, a dostają jedynie informacje o serwerze VPN, z którego korzystamy.


Połączenie takie jest w miarę bezpieczne, gdyż wysyłane pakiety są szyfrowane w locie i nawet jeśli dojdzie do ich przejęcia, niewiele da się z nimi zrobić. Klucze do szyfrów zakodowane są na serwerach i regularnie się zmieniają, dlatego też wyśledzenie naszej historii w Internecie jest niemalże niemożliwe.


Do czego służy VPN?


Serwery VPN używane są przez ludzi przede wszystkim w celu ukrycia swojej tożsamości w Internecie. Po co udostępniać odwiedzanym witrynom swój adres IP, skoro można go bez większych problemów zamaskować?


Oczywiście nie jest to jedyny profit korzystania z sieci VPN. Serwisy streamingowe jak np. Netflix blokują niektóre treści osobom z danych krajów. W celu ominięcia tej blokady trzeba wspomóc się skorzystaniem z serwera VPN znajdującego się w innym kraju. Jeśli więc pojedziemy na wakacje za granicę, w miejsce, w którym dany serial jest zablokowany, VPN jest naszym jedynym ratunkiem.


Na podobnej zasadzie działają blokady serwisów społecznościowych. Facebook i Instagram zakazane są w wielu krajach i jedynym sposobem na ominięcie tego ograniczenia jest skorzystanie z sieci VPN.


Z usługi maskowania swojej tożsamości powinno się korzystać także w przypadku korzystania z publicznych sieci dostępnych na lotniskach lub w kawiarniach. Miejsca takie są bardzo narażone na ataki cyberprzestępców.


Zalety i wady korzystania z VPN


VPN, jak niemalże każda usługa, ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób i gdzie wirtualne serwery zostały udostępnione.


Zalety • VPN umożliwia bezpieczne korzystanie z Internetu. Korzystając z niego, utrudniamy osobom niepowołanym włamanie się do naszego urządzenia i przechwycenie wysyłanych i odbieranych danych.

 • Zmiana adresu IP znacząco poprawia prywatność i anonimowość w sieci. Włączając przy okazji tryb prywatny w przeglądarce, zostawiamy po sobie mniej śladów w sieci.

 • Wszystkie pakiety przesyłane do i z serwera VPN są szyfrowane, dzięki czemu, nawet jeśli komuś uda się je przejąć, zupełnie nic z nich nie uzyska.

 • Możliwość korzystania z zablokowanych lokalnie usług i serwisów. VPN ukrywa nasz prawdziwy adres IP, wysyłając odwiedzanym stronom swój własny, dzięki czemu w parę sekund możemy zameldować się z innej lokalizacji.

 • Dzięki VPN można omijać cenzurę internetu i korzystać swobodnie z sieci w takich państwach jak Chiny czy Iran


Wady VPN • Nie jest łatwo znaleźć dobry i godny zaufania VPN. Nie każda firma, która oferuje usługę VPN dba o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników

 • Większość darmowych usług VPN jest niebezpieczna, gdyż zazwyczaj zarabiają na siebie w mało etyczny sposób (jest jednak parę wyjątków - https://www.dobryvpn.pl/darmowy-vpn). Nie raz słyszało się o tym, że właściciele VPN sprzedają dane swoich użytkowników lub umożliwiają innym korzystanie z naszego połączenia internetowego.

 • Korzystanie z sieci VPN wiąże się zazwyczaj z obniżeniem maksymalnej prędkości połączenia, jakie gwarantuje dostawca internetu.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Cyberghost VPN czy Nord VPN? (autor: ppc1 | data: 17/06/20 | godz.: 14:22)
  Zastanawiam się nad zakupem Cyber Ghost VPN i Nord VPN. Czy ktoś mógłby doradzić który wybrać? Według http://browsehappy.pl/...y-warto-i-jaka-jest-cena/ Cyberghost jest tańszy, jednak czy oferuje tyle samo?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.