Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 22 sierpnia 2019 
    

Intel Comet Lake-S - więcej informacji o nowych procesorach


Autor: Zbyszek | źródło: Xfastest | 22:47
(9)
Firma AMD wprowadziła niedawno na rynek nowe 7nm procesory Ryzen oparte o architekturę ZEN 2. Ze strony Intela odpowiedzią na te procesory mają być chipy o nazwie kodowej Comet Lake-S, przeznaczone dla typowych użytkowników domowych i wyposażone w do 10 rdzeni. Procesory te pojawią się na rynku na początku 2020 roku i będą już prawdopodobnie ostatnią 14nm serią procesorów dla desktopów. Portal Xfastest zdołał dotrzeć do nowych informacji na temat chipów Comet Lake-S. Jak się okazuje będą one wymagać nowej podstawki - LGA 1200, oraz chipsetów z serii 400.

Oznacza to, że CPU nie będą kompatybilne z dotychczasowymi płytami głównymi. Poza zwiększeniem liczby rdzeni, procesory mają posiadać IPG z usprawnionym sprzętowym dekoderem strumieni wideo, nowe funkcje podkręcania CPU i pamięci, oraz prawdopodobnie znów nieco wyższe zegary taktujące. Wskaźnik TDP układów odblokowanych z oznaczeniem K w nazwie, wyniesie 125W, względem 95W w dotychczasowych seriach procesorów.

Chipsety serii 400 otrzymają natomiast wbudowaną lączność WiFi 802.11ax i Bluetooth 5.0, obsługę Thunderbolt 3. generacji i kolejnej generacji pamięci Optane, technikę Smart Sound z czterordzeniowym DSP. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Procesory te ... (autor: Conan Barbarian | data: 23/08/19 | godz.: 22:52)
  Procesory te pojawią się na rynku na początku 2020 roku i będą już prawdopodobnie ostatnią 14nm serią procesorów dla desktopów.

  Jedno zdanie i dwa kłamstwa.


 2. Ale się uśmiałem (autor: zbiggy | data: 25/08/19 | godz.: 15:00)
  14nm w 2020 serio? Hahaha! Ostatnio też już mówili że to ostatni 14nm i jeszcze wcześniej też. U Intela czas biegnie inaczej i składa obietnice wyborcze: wybierzcie nas a twój procesor się skurczy do 7nm w 2020 :) Dziur w zabezpieczeniach też nie połatali tylko wszędzie obejścia.
  Po co komu usprawniony dekoder wideo skoro oprócz specjalizowanych playerów domyślnie wszystko jest dekodowane programowo.
  Zintegrowane WiFi i Bluetooth skończy tak samo jak zintegrowana sieciówka Intel LAN PHY będąca w chipsecie od lat - producenci płyt i laptopów wyłączą i dokleją Realteka za parę centów bo to taniej niż płacić Intelowi ceny z kosmosu za coś co konkurencja oferuje taniej w doklejonym chipie.
  Thunderbolt - tyle czasu na rynku i sprzętu nie ma bo to droga nisza. Przegra z USB jak FireWire. 4 rdzeniowy DSP? Wszystkie gry rendrują dźwięk softwareowo. USB 2.0 w 2019? Po co jak USB3 jest zgodne w dół aż do USB1.1
  Ale Intel nie musi się starać - ciemnota z firm i fanboje kupią wszystko ze znaczkiem Intel.


 3. Intel z 14nm jest już od 2014r, czyli ponad 5 lat (autor: ekspert_IT | data: 26/08/19 | godz.: 07:13)
  https://en.wikipedia.org/...CPU_microarchitectures
  A wygląda na to, że szybko się z 14nm nie rozstaniemy :P
  Kiedyś mocno krytykowano AMD za sprzedanie fabryk i kupowanie chipów od zewnętrznych dostawców, teraz okazuje się, że to intel ma problemy posiadając fabryki, które mają przestarzałą technologię 14nm, podczas gdy Samsung jest gotowy do produkcji 5nm chipów, a TSMC jest gotowe na 6nm.
  https://www.chip.pl/...5-nm-proces-technologiczny/


 4. Thunderbolt (autor: tygrysekph | data: 26/08/19 | godz.: 07:46)
  zbiggy śmiech na sali, nie ma sprzętu? Nie wiem czy wiesz, ale wszystkie komputery Apple od dłuższego czasu używają Thunderbolt do podłączania monitorów i innych sprzętów z tego powodu nie ma problemu z dostępnością takowego.
  Popatrz na producentów monitorów, od roku praktycznie każdy z nich ma w swojej ofercie monitor z tym standardem, może nie są to najtańsze modele, ale są.
  Gdybym miał teraz kupić monitor, na pewno była by to wersja co najmniej 4k z Thunderbolt po USB C z zasileaniem, takie czasy ;)


 5. @up (autor: ekspert_IT | data: 26/08/19 | godz.: 09:24)
  https://www.chip.pl/...b-4-0-juz-w-przyszlym-roku/
  USB4 bazuje (niestety) na Thunderbolt, ale końcówki będą jak w istniejącym USB-C. Tak więc zwykły Thunderbolt i jego niekompatybilne końcówki odejdą zaraz do lamusa (tam gdzie cartridge od Nintendo :D)


 6. @4. (autor: pwil2 | data: 26/08/19 | godz.: 10:34)
  Kupiłem sobie stację dokującą 2x3.5" na USB3.0 za ~120pln. Mam TB w laptopie. Ostatnio znalazłem odpowiednik na TB za... ponad 1300pln ;)

 7. @3. (autor: pwil2 | data: 26/08/19 | godz.: 10:35)
  Intel ostatnio pchał miliardy $ w rozbudowę fabów 14nm, więc wiedzą doskonale jak bardzo są w d... z 10nm.

 8. @4 @tygrysekph (autor: zbiggy | data: 26/08/19 | godz.: 16:02)
  No tak zapomniałem, że Apple w Polsce to masówka - wszyscy go mają, a sklepowe półki uginają się od akcesoriów do Apple. Thunderbolt to taki nowy Firewire. Co z tego, że Firewire było lepsze technicznie od USB jak nie zrobiło się masowe i już go nie ma. Z Thunderbolt będzie tak samo jeśli nie opakują go w USB ze zgodnością w dół tak jak to zauważył ekspert_IT w @5 komentarzu. To nadal nie nauczyło Intela i Apple, że chciwość i zaporowe ceny finalnie rodzą straty - tworzą wąską niszę która się kurczy i znika. Technologia której nikt nie używa jest warta 0, a nawet mniej jeśli nakłady na rozwój się nie zwracają.

 9. @8. (autor: pwil2 | data: 27/08/19 | godz.: 15:44)
  Ale ich nie interesuje popularność. Ważniejsze by jak najwięcej zarobić, bez dzielenia się z konkurencją.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.