Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 5 września 2019 
    

Intel zapowiada, że CPU Cascade Lake-X będą bardziej opłacalne


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 06:09
(10)
Architektury Sunny Cove oraz Willow Cove przyniosą ogromny wzrost IPC, ale w przeciwieństwie do obecnie wykorzystywanych rozwiązań nie są w stanie pracować z wysokimi zegarami. Przez to Intel wciąż wykorzystuje w swojej platformie HEDT litografię 14nm oraz rdzenie Skylake-X. Bieżący rok nie przyniesie w tej kwestii żadnych istotnych zmian, a mające debiutować w 4. kwartale procesory z serii Cascade Lake-X (CSL-X) nie będą się wyraźnie różnić od obecnie sprzedawanych modeli. Względem obecnie oferowanych modeli Skylake-X Refresh (np. Core i9-9980XE) "nowe" procesory nadal posiadać będą do 18 rdzeni, a ich zegary wielowątkowe jeśli wzrosną, to zapewne nieznacznie.

Tymczasem Intel zapowiedział właśnie, że CPU te będą znacznie bardziej opłacalne od swoich poprzedników, czyli dzisiejszej serii Core i9-99x0X, kosztującej od 600 USD za model 8-rdzeniowy, 900 USD za model 10-rdzeniowy i do 2000 USD za wersje z większą liczbą rdzeni.

Według Intela, mające debiutować wkrótce procesory z serii Cascade Lake-X zaoferują wskaźnik wydajności na dolar wyższy aż o 1,74 do 2,04 razy. Jeśli nie jest to tylko marketingowy slogan, może to oznaczać, że procesory te będą znacznie, nawet dwukrotnie tańsze od dotychczasowych modeli.

Przypomnijmy, że w porównaniu do Skylake-X Refresh, seria Cascade Lake-X otrzyma obsługę szybszych pamięci DDR4 (2933 MHz zamiast 2800 MHz), poprawki dla niektórych z wykrytych do tej pory luk bezpieczeństwa, wsparcie dla technologii Optane DC Persistent Memory, oraz instrukcje VNNI (Variable Length Neural Network Instructions) wykorzystywane przez technikę DL Boost przyspieszającą wykonywanie zadań związanych z uczeniem maszynowym.
Można się także spodziewać , że maksymalne taktowanie Turbo wzrośnie do 5,0 GHz lub nawet nieco więcej. Intel zapewne będzie chciał uzyskać wydajność jednowątkową wyższą od przyszłych procesorów Threadripper 3. generacji. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. coś dawno już nie było o kotletach i opuszczaniu spodni (autor: Qjanusz | data: 5/09/19 | godz.: 09:47)
  niestety, aktualnie regulacja ceną jest jedyna dostępna bronią Intela w walce na poletku CPU.

  Nawet nie potrafię sobie wyobrazić, jakie w tym momencie jest ciśnienie w firmie, aby proces technologiczny garnął wysoki zegar dla Sunny Cove.

  Mocno wykręcone CLX z pewnością uzyska w jednym wątku więcej od Threadrippera 3, ale w HEDT liczy się siła CPU a nie jednego wątka. Jeżeli całkowity koszy zbudowania stacji z Intelem będzie porównywalny do kosztu zbudowania stacji z AMD, to ten ładny slajd z wynikiem wydajności na dolar można sobie wydrukować i powiesić w łazience nad kiblem.

  Dziwne że sami przyznali, że Skylype-X jest kiepsko opłacalny. Tyle dobrego z tego slajdu.


 2. Kombinują (autor: pwil2 | data: 5/09/19 | godz.: 11:34)
  Dział PR od obrony Phenomów w akcji. Zostało im walczyć ceną. Dobrze dla klientów. Tylko pewnie socket się zmieni przy okazji... ;)

 3. @ 1 (autor: Muchomor | data: 5/09/19 | godz.: 12:03)
  Hehehe, to samo od razu pomyślałem - Ooo, intel tu sam ładnie przyznał jaką nieciekawą opcją jest Skylake-X :)
  Dział marketingu popłynął...


 4. Każda firma musi się prędzej czy później odciąć (autor: Mario1978 | data: 5/09/19 | godz.: 13:38)
  od starego a w przypadku Intela już niestety nie będzie mógł karmić nas swoją litografią 10nm dla najbardziej wydajnych układów przez tyle lat jak teraz robił to ze swoją litografią 14nm.
  Mamy często wyrobione zdanie na temat wielowątkowych CPU i jeżeli popatrzymy w przeszłość na i5-2500 z 4rdzeniami/4wątkami to poświęcając się jeszcze z nim pociągniemy.Oczywiście już od dawna musimy znosić szarpania obrazu bo różnice między minimalnym fps a maksymalnym są ogromne ale jeszcze daje radę.
  Niestety odkąd AMD znalazło sposób na wiele większą liczbę rdzeni/wątków CPU w atrakcyjnej cenie to Intel musi się postarać by zacząć opłacalnie dla siebie produkować układy z o wiele większą ilością wątków w CPU dla mainstream do tego w atrakcyjnej cenie dla konsumenta.
  Nowe silniki graficzne niestety będą musiały ze starym sposobem obliczeń zerwać ponieważ taka jest cena rozwoju.
  Mało kto będzie chciał widzieć gorzej wyglądające gry na ekranie monitora lub TV generowane przez komputer gdy konsole nowej generacji na rok 2020 podniosą poprzeczkę.
  A Cascade Lake-X zapowiada się na typowego "Przeminęło z Wiatrem" bo jednak 14nm technologia już jest zbyt stara by nadążyć za wydajnością na Watt.


 5. ciekawe (autor: mlc | data: 5/09/19 | godz.: 15:35)
  że porównują się do starego threadrippera, a czoło będą musieli stawić nowej generacji TR i te wykresy będą mocno nieaktualne. Do tego jak na dłoni widać, że Intel czuje oddech konkurencji.

 6. Bardziej opłacalne czyli co? (autor: Borat | data: 5/09/19 | godz.: 17:21)
  Będą jeszcze więcej dopłacać pod stołem producentom OEM?

 7. Mario1978 (autor: pawel1207 | data: 5/09/19 | godz.: 18:15)
  wcale walic tysiecy watkow ht wystarczy ze podnisa ipc o zdeklarowane 18 % dadza podobna ilosc rdzeni nawet bez ht cene podobna do tego co ma amd i to im na dlugo wystarczy miedzy czasie zejda na 7 nm.

 8. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 5/09/19 | godz.: 18:22)
  Cascade Lake-X to Skylake-X w nowej panierce.
  Zero szans na porządne załatanie dziur, wzmocnienie efektu global warming, a co najgorsze kłamliwe slajdy.
  Intel przez najbliższe dwa lata będzie jechać na 14nm++++++, udając iż 10nm jest ok, zanim dotrze do 7nm. W tym czasie będzie zmuszony do skupywania własnych akcji, gdyż inwestorzy będą coraz lepiej dostrzegać ciemną dupę w jakiej Intel się znalazł.


 9. @Borat (autor: piwo1 | data: 6/09/19 | godz.: 05:55)
  raczej na pewno. w sklepach cena procka bedzie nadal wysoka a dla producentow kompow beda promocje.

 10. @7. (autor: pwil2 | data: 9/09/19 | godz.: 18:16)
  Co z tego jeśli zegar spadnie o 20% ;)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.