Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 10 września 2019 
    

CWL bierze pod lupę fabrykę Foxconna produkującą sprzęt dla Apple


Autor: Wedelek | źródło: HotHardware | 04:59
(5)
Założona w 2010 roku organizacja pozarządowa China Labor Watch (CLW) opublikowała raport w którym wytoczyła ciężkie działa przeciwko Foxconnowi i samemu Apple. Autorom raportu nie podobają się warunki pracy w fabryce w której produkowane są urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem w logo. Przeprowadzona kontrola wskazuje, że aż 50% pracowników kompleksu Zhengzhou to tzw. pracownicy delegowani, a więc nie mogący liczyć na benefity zapewniane etatowym robotnikom. Co prawda liczba ta jest nieco niższa niż w 2018 roku gdy aż 55% pracowników było delegowanych, ale i tak przekracza ona ustawowy próg 10%.

CLW nie podoba się tez zbyt wysoka ilość nadgodzin. Prawo dopuszcza maksymalnie 36h w tygodniu, a tymczasem Foxconn zmuszał swoich pracowników do wyrabiania nawet 100h i to przez długi okres czasu. Zdarzało się, że robotnicy dostawali zaledwie jeden dzień wolnego na każde 13 dni pracy, a nawet na cały miesiąc. Przy tym brakowało należytych środków ochronnych co prowadziło do wypadków, a kultura pracy pozostawiała wiele do życzenia.

CLW podkreśla przy tym, że winny takiemu stanowi rzeczy jest nie tylko Foxconn, ale i Apple, które tnąc koszty nie zwraca należytej uwagi na standardy pracy u swoich podwykonawców. Oczywiście CLW ma w tym trochę racji, a postawa Foxconna jest bez dwóch zdań naganna i powinna być z całą surowością napiętnowana, ale z drugiej strony trudno wymagać od Apple bezwzględnej kontroli nad warunkami pracy u podwykonawcy. Poza tym nie tylko wymienione firmy są tu winne. Ciężko uwierzyć w to, że do tej pory Chiński rząd, który przecież powinien dbać o prawa pracowników nie wiedział o problemie. Zwłaszcza, że w przeszłości Foxconn miał przecież problemy z samobójstwami swoich pracowników.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Boże widzisz i nie grzmisz... (autor: d3k | data: 10/09/19 | godz.: 08:35)
  Tyle głupot w jednym króciutkim newsie.
  Autorowi proponuje zmienić źródła albo sprawdzać co przepisuje na kolanie.
  Poczynając od rzekomego "chińskiego urzędu pracy (CLW)" - polecam zacząć od sprawdzenia czym jest CLW (China Labour Watch) i gdzie się mieści.
  Cała reszta newsa jest równie mocno się rozmija z prawdą, ale szkoda tracić czas żeby to wszystko prostować.


 2. Kuwa. ... (autor: Muchomor | data: 10/09/19 | godz.: 10:43)
  ... Wedelek, ale fak-ap Pan popełniłeś.
  Raz CLW, raz CWL, ale China Labour Watch, to nie jest urząd pracy, ty jemiole, a organizacja pozarządowa!
  Koledze wyżej, mogę tylko przytaknąć - nyndza Panie!


 3. @up (autor: Wedelek | data: 10/09/19 | godz.: 18:54)
  Mea culpa. Wziąłem CWL za organizację rządową. News poprawiony.

  PS: ponieważ w ciągu dnia nie miałem możliwości jego przeredagowania, więc musiałem go chwilowo zakopać. W tym czasie komentarze mogły zniknąć. Nie jest to objaw cenzury, tylko działanie mechanizmu wyświetlającego.


 4. @Wedelek (autor: d3k | data: 10/09/19 | godz.: 20:17)
  Ja rozumiem, że wszystko z apple w tytule generuje +10 do klików, ale ten raport to bym wziął i przepuścił przez dobre sito, bo ilość bzdur jaka tam jest dość spora.
  Całość raportu jest delikatnie mówiąc "dość lewicowa". CLW walczy o traktowanie pracowników w sposób zbliżony do traktowania pracowników w stanach, podczas gdy w przeciętnej fabryce w Polsce warunki, płace i ich wypłacanie o czasie czy traktowanie przez pracodawców jest gorsze niż w fabrykach Foxconnu.
  O tym, że gdyby nie apple to zamiast zarabiać naprawdę niezłe pieniądze setki tysięcy obecnych pracowników foxconnu zdechło by z głodu na farmach z których przyjechało tez jakoś ten raport nie wspomina.


 5. @up (autor: Wedelek | data: 10/09/19 | godz.: 21:13)
  też prawda

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.