Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 13 września 2019 
    

Wielkości sensorów w aparatach i kamerach


Autor: materiały partnera | 04:36
(4)
Matryca to jeden z najważniejszych elementów każdego aparatu czy kamery. Urządzenia przeznaczone do fotografowania i nagrywania dostępne na rynku różnią się m.in. typem i wielkością sensorów. Dużą popularnością cieszą się matryce CMOS oraz jej odmiany. Ich zaletą jest przede wszystkim dobre odwzorowywanie barw. Czym charakteryzują się matryce określonej wielkości i w jaki sposób przekłada się to na jakość obrazu?Wielkość sensorów - podstawowe informacje

Jedną z cech, która pozwala odróżnić od siebie poszczególne urządzenia jest wielkość sensorów. Większe matryce zazwyczaj znajdują się w droższych aparatach, wyposażonych w duży obiektyw i korpus. W tym przypadku otrzymamy znacznie lepszą jakość obrazu, co będzie widoczne zwłaszcza podczas robienia zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. Dodatkową cechą większych matryc jest możliwość uzyskania małej głębi ostrości. Przy niewielkich sensorach użytkownik może z kolei liczyć na większą głębię ostrości. Matryce tego typu świetnie sprawdzają się w aparatach ultrazoom. W creativetools.pl dostępne są urządzenia wyposażone w najpopularniejsze wielkości matryc dostępnych na rynku. Czym charakteryzują się poszczególne z nich?

Matryca ½.3”


Powszechnie występuje w aparatach kompaktowych, często w typie ultrazoom. Jej wielkość przekłada się na rozmiar całego urządzenia, dzięki czemu wymiary sprzętu są tak ograniczone. Cechą charakterystyczną tego typu matryc jest mała wielkość pikseli, co wpływa na jakość uzyskiwanego obrazu. Niemniej jednak dobre sensory pracują do czułości ISO 800, umożliwiając uzyskanie zadowalającej jakości zdjęć.

Matryca 1/1.7”

Występuje w aparatach kompaktowych z wyższej półki, oferując lepszą jakość zdjęć niż w przypadku wyżej opisanej matrycy, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów urządzenia. Urządzenia wyposażone w tę wielkość sensora wyróżniają się również bardziej zaawansowanymi funkcjami. Są polecane osobom, które oczekują kompaktowego aparatu w dobrej cenie i zadowalającej jakości zdjęć.

Matryca 1”

Matryce tej wielkości również występują w aparatach kompaktowych klasy premium takich jak Sony seria RX100, a ponadto w modelach bezlusterkowych systemu Nikon 1 i Samsung NX mini. Urządzenia wyposażone w jednocalowy sensor zapewniają dobrej jakości zdjęcia, jednak nie wyróżniają się szerokim zakresem ogniskowej jak ma to miejsce w aparatach z najmniejszą matrycą.


Matryca 4/3”

Tego typu sensory występują w urządzeniach takich marek jak Olympus czy Panasonic oferując dobrej jakości zdjęcia nawet do ISO 6400. Sam korpus nie wyróżnia się zbyt dużym rozmiarem, podobnie jak obiektywy, które mogą być znacznie mniejsze niż w przypadku urządzeń wyposażonych w niżej opisane wielkości sensorów.

APS-C / Dx

Ten rozmiar matrycy należy do jednych z najbardziej popularnych, występując zarówno w lustrzankach, bezlusterkowcach, a nawet aparatach kompaktowych. Wynika to z większego rozmiaru urządzenia, przy jednoczesnej przystępnej cenie zakupu.

Pełna klatka

To najlepszy wybór podczas robienia zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych, co wynika z dużej wielkości pikseli, rozmieszczonych na większej powierzchni. Pełna klatka daje także możliwość dużego rozmycia tła. Matryca tego typu najczęściej występuje w lustrzankach cyfrowych. Sprzęt wymaga wykorzystania dużych obiektywów.fot. materiały prasowe

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Ale że co? (autor: coolcieja | data: 13/09/19 | godz.: 22:50)
  i ... po co taki artykuł . ni to encyklopedia ni wiadomość

 2. . (autor: alexgillan | data: 14/09/19 | godz.: 05:09)
  .

 3. bzdura (autor: angh | data: 16/09/19 | godz.: 08:30)
  to nie matryca ma wplyw na zdjecia w trudnych warunkach oswietleniowych. Ani duza ilosc pixeli.
  caly artykul jakis niedorobiony.


 4. up. (autor: angh | data: 16/09/19 | godz.: 08:31)
  nie rozmiar matrycy*

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.