Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 23 września 2019 
    

Z Google Play usunięto dwie aplikacje adware cieszące się dużą popularnością


Autor: Wedelek | źródło: HotHardware | 05:44
Sklep Google Play jest co prawda najbezpieczniejszą formą pozyskiwania aplikacji dla urządzeń z systemem Android, ale niestety i w jego zasobach można znaleźć potencjalnie szkodliwe oprogramowanie. Świetnym przykładem są dwie usunięte niedawno aplikacje do obsługi aparatu o nazwie SunPro Beauty Camera oraz Funny Sweet Beauty Camera. Oba programy są dziełem tych samych programistów, a ich głównym przeznaczaniem jest wyświetlanie bardzo uciążliwych reklam, które trudno zamknąć bez kliknięcia w ich zawartość. Do tego reklamy pojawiają się na ekranie nawet wtedy gdy aplikacja nie jest uruchomiona, a działając w tle bardzo szybko drenują baterię.

Na tym jednak nie koniec przykrych doświadczeń. Niektórzy użytkownicy zgłaszali bowiem całkowite uszkodzenie telefonu na skutek użytkowania opisywanych aplikacji, co rzecz jasna kończyło się wizytą w serwisie i w konsekwencji dodatkowymi kosztami. Pierwszy z wymienionych programów był dostępny w sklepie Play od 2017 roku i w tym czasie pobrało go milion użytkowników, a drugi pojawił się pod koniec lipca kusząc kolejne 500 tysięcy osób. Proceder mógł trwać tak długo, bo boty Google nie były w stanie sprawdzić wpływu aplikacji na urządzenie, ponieważ ich twórcy zabezpieczyli je chińskim packerem Ijiami, bardzo często wykorzystywanym przez deweloperów gier do zabezpieczania ich tworów przed kradzieżą fragmentów kodu. Niestety sam Google nie korzysta z innych, dodatkowych form weryfikacji, więc użytkownicy muszą uważać na podobne aplikacje, zwracając uwagę na to jakich uprawnień te potrzebują. Oczywiście zarówno SunPro Beauty Camera jak i Funny Sweet Beauty Camera domagały się dostępu do wszystkiego do czego tylko się dało.

Niestety mimo ciągłych apeli i przestróg wielu ludzi nadal podchodzi do tematu bezpieczeństwa w sposób lekceważący i to chyba szybko się nie zmieni. 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.