Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 23 września 2019 
    

Nie tylko wirusy - zagrożenia w sieci


Autor: materiały partnera | 05:11
Powszechność internetu to oczywiście bardzo duża wygoda. Jednakże to równocześnie też spore zagrożenie dla użytkowników.

Istotnym elementem jest to, aby mieć świadomość, że negatywnym aspektem korzystania z internetu jest nie tylko zwiększone narażenie na różnego rodzaju wirusy. Tutaj należy wskazać na stalking, na różne metody wyłudzania środków finansowych, na uzależnienie od treści internetowych. Korzystanie z internetu powinno być mądre, poparte zdrowym rozsądkiem, poparte także stosowaniem odpowiednich zabezpieczeń, odpowiednich programów antywirusowych (najlepiej największych marek, takich jak Norton, Bitdefender czy ESET).

Stalking

Stalking jest zjawiskiem, które sprowadza się do nękania danych osób, a zwłaszcza osób znanych. Nie można jednakże owego zjawiska ograniczać tylko i wyłącznie do wysyłania nieodpowiednich maili do osób znanych, ale także tych mniej znanych. Stalking jest przestępstwem i tym samym może być z ramienia prawa ścigane. Tenże fakt sprawia, że nikt w sieci tak naprawdę nie jest anonimowy.

Inne formy przestępstwa

Internet to możliwość łatwego komunikowania się z ludźmi z całego świata. Jednakże w owej komunikacji, w rozwiniętych mediach społecznościowych istnieje także bardzo poważne zagrożenie. Tak naprawdę poznając kogoś w sieci, nie mamy pewności odnoszącej się do tego czy ta osoba jest faktycznie tym, za kogo się podaje. Media społecznościowe to miejsce działania cyberprzestępców. Zbytnie obnażanie się w sieci staje się źródłem cennych informacji dla przestępców, którzy czyhają na dane osobowe i nie tylko.

Wiadomość o swojej nieobecności w domu jest doskonałym pretekstem do tego, aby do tego domu móc się włamać. Bardzo popularną formą przestępstw w sieci jest wyłudzanie środków finansowych, włamywanie się na konta bankowe. Można to robić poprzez fałszywe maile, ale jednocześnie też brak ostrożności, brak odpowiednich zabezpieczeń powoduje, że dana osoba udostępnia swoje konto bankowe cyberprzestępcom.

Uzależnienie od internetu

Jesteśmy społeczeństwem, które jest bardzo podatne na nowości. Jak najbardziej można tutaj mówić także o podatności na internet, o podatności na uzależnienie od sieci. Istnieje bardzo cienka granica pomiędzy normalnym korzystaniem z dobroci, jakie płyną z sieci, a uzależnieniem od niego. Tak naprawdę nie można jednoznacznie określić czy jest to już uzależnienie, czy też jeszcze nie. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy uzależnienia od korzystania z internetu. Mowa jest o:

  • zespół uzależnienia od internetu - ZUI
  • nadużywanie internetu
  • patologiczne używanie Internetu

Pewnym wyznacznikiem tego, że ktoś jest uzależniony od internetu, są pewne objawy. Mowa jest między innymi o zachwianiu komunikacji, rozregulowany rytm snu oraz depresja w momencie, gdy dostęp do internetu jest ograniczony. Ponadto również można mówić o pewnych zjawiskach związanych z nadmiernym i patologicznym korzystaniem z internetu. Mowa jest mianowicie o erotomanii internetowej, mowa jest o socjomanii internetowej, uzależnieniu od sieci, uzależnieniu od komputera czy też o przeciążeniu informacyjnym.

Zagrożenie dla dzieci

Internet stanowi bardzo duże zagrożenie zwłaszcza dla dzieci. Współcześnie korzystają one dosyć często z portali społecznościowych. Te z kolei są wykorzystywane przez osoby mające niecne zamiary. Mowa jest mianowicie o zjawisku pedofilii. Tym samym bez odpowiedniej kontroli nad korzystaniem z internetu, narażamy nasze dzieci na bardzo duże niebezpieczeństwo.

Chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, należy w głównej mierze zadbać oczywiście o odpowiednie programy antywirusowe jak również o stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, odpowiednich haseł. Ponadto również należy zachować ostrożność, należy wdrożyć odpowiednie nawyki, nie otwierać maili z podejrzanych, nieznanych sobie źródeł. Istotnym elementem jest zgłaszanie wszelkich przejawów przestępczości do odpowiednich służb.

Szybkie działania mogą spowodować, że nasze straty będą znacznie mniejsze. Internet to bardzo poważne zagrożenie zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.