Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 2 października 2019 
    

Co trzeba wiedzieć o bankowym systemie Elixir?


Autor: materiały partnera | 18:05
(4)
Niejednej osobie przydarzyła się zapewne okoliczność, kiedy musiała pilnie zrealizować przelew, ale przepływ pieniędzy nagle stanął w miejscu. Środki z naszego konta zostały pobrane, a mimo to nie znalazły się one na koncie adresata. Nie stanowi to bynajmniej wady czy złośliwości ze strony przedstawicieli bankowych. Z obecną wiedzą o podstawach finansów już niemal każdy wie co nie co o specyfice tego rodzaju operacji. Jakkolwiek rynek instytucji bankowych jest całkiem spory, a banki robią wszystko, by jak najbardziej ułatwić swoim klientom korzystanie z ich usług, nadal jednak możemy natrafić na nieprzyjemne sytuacje. Są one nie tyle wolą samych podmiotów finansowych, ile wypadkową regulacji prawnych i warunków technicznych.


Charakterystyka systemu Elixir



W 1994 roku w Polsce został wprowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową system Elixir. Celem Elektronicznej Izby Rozliczeniowej było ujednolicenie i uregulowanie transakcji finansowych pomiędzy podmiotami, które wyposażyły swoje infrastruktury informatyczne o to rozszerzenie. Gdy w latach 90. prawo bankowe dopiero się w naszym kraju kształtowało, Elixir był wielkim sukcesem technologicznym. Zcentralizowanie informacji o operacjach finansowych gwarantowało, że wszystkie procedury odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Co więcej, moduł stał się ogromnym ułatwieniem dla wzajemnej komunikacji między bankami, a szczególnie w obszarze wymiany środkami pieniężnymi.

Podstawą funkcjonowania systemu Elixir jest przeprowadzanie sesji przychodzących oraz wychodzących i księgowanie zasobów operowanych w ich trakcie. Cała procedura sesji zaczyna się od rozpoznania informacji o nadejściu przelewu przez systemy Krajowej Izby Rozliczeniowej. Ma ono charakter transportu danych trafiających do KIR w konkretnych godzinach pracy Elixiru. "Oczekujący" przelew środków zostaje zweryfikowany, a następnie przesłany do banku docelowego i nadany na rachunek odbiorcy.

Ewidencjonowanie przychodzące i wychodzące odbywa się z reguły trzy razy na dobę. Praca systemu wydawać by się mogła prosta, niemniej jest to skomplikowane rozszerzenie informatyczne. Każda instytucja bowiem charakteryzuje się własnymi indywidualnymi godzinami rejestrowania sesji przychodzących i to stanowi największy kłopot dla nabywców usług bankowych. Znaczny ich odsetek nie wie, kiedy sesje są realizowane. W momentach, gdy zależy nam na jak najszybszym przeprowadzeniu operacji, a nie trafimy we właściwe godziny księgowania, możemy spotkać się z rozczarowaniem. Wprawdzie większość banków korzystających z modułu umożliwia swoim klientom przelewy natychmiastowe, aczkolwiek są one zazwyczaj płatne. Kilka banków zrezygnowało z tego w przypadku przelewów wewnętrznych.

Wsparcie dostępne dla każdego



Ponieważ standardy pracy Elektronicznej Izby Rozliczeniowej nie są proste i klarowne dla każdego klienta, powstała znaczna liczba organizacji i platform internetowych pozwalających oszacować, kiedy przelew dotrze do odbiorcy. Wykorzystują do tego podstawowe informacje o danej operacji i zestawiają je z procedurami Elixirów banków nadawcy i adresata. W większości przypadków kalkulatory czasu przelewu są profesjonalne, a algorytmy operacji jak najbardziej trafne. Idea "Polski bezgotówkowej" staje się powoli faktem, dlatego też rynek podmiotów finansowo-usługowych jest coraz bardziej zróżnicowany. Dla klientów jest to dogodna sytuacja, konkurenci bowiem nieprzerwanie udoskonalają jakość świadczonych usług. I nie wydaje się, żeby trend ten stracił na sile.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Generalnie polski system bankowy (autor: Sony Vaio Zamiatajo | data: 3/10/19 | godz.: 23:39)
    mimo,że jest stabilny jest jakoś dziwnie rozwiązany.Pomijając kwestie system Elixir,który dokonuje ewidencjonuje przelewy wychodzące/przychodzące tylko trzy razy na dobe dochodzą do tego opłaty za szybki przelew, expresowy przelew. W Wielkiej Brytanii rozwiązali to w inny sposób. Wszystkie przelewy,niezależnie czy dokonuje się rano,wieczorem czy w nocy oraz weekend dochodzą natychmiast i bez żadnych opłat. Jak widać można, ale pazerność polskiego system bankowego jest conajmniej widoczna.

  2. @1 Poolski system bankowy? (autor: CharlieBrown | data: 4/10/19 | godz.: 04:47)
    Tylko z nazwy taki jest.

  3. Eixir jest klarowny i jasny (autor: Qjanusz | data: 4/10/19 | godz.: 09:17)
    Elixir ekspres jest coraz częściej oferowany jako darmowy dodatek do konta (jeżeli nie limit przelewów ekspres, to wszystkie do określonej kwoty). Mam, korzystam, chwalę sobie.
    Polski Blik z kolei to już mistrzostwo świata.

    Generalnie jestem na tak i taki materiał partnera (kimkolwiek by on nie był) jest jak najbardziej na miejscu.


  4. @01 (autor: bmiluch | data: 4/10/19 | godz.: 12:03)
    Sony - kto jak kto, ale Ty akurat nie powinieneś zarzucać dziwnego zachowania innym - nawet bankom.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.