Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 18 października 2019 
    

Więcej informacji na temat APU Renoir i innych procesorów AMD


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 12:14
(2)
AMD szykuje właśnie nową generację procesorów Ryzen ze zintegrowanym układem graficznym. Nowe modele o nazwie kodowej Renoir wykorzystają 7nm proces litograficzny oraz architekturę ZEN 2 i zastąpią dotychczasowe APU oparte o architekturę ZEN+, czyli Ryzen 3 3200G i Ryzen 5 3400G, oraz ich mobile odpowiedniki takie jak np. Ryzen 7 3700U. Procesory mają pojawić się na początku przyszłego roku, a spodziewaną datą ich prezentacji lub premiery są styczniowe targi CES. Według najnowszych informacji, pochodzących od informatora o nicku Komachi, który już wcześniej dostarczał wiarygodnych informacji na temat przyszłych premier, APU Renoir będą wyposażone w zintegrowany układ graficzny z architekturą Navi, a nie jak wcześniej sądzono - z architekturą Vega.

To dość dobra informacja, bo architektura Navi zapewnia wyraźnie wyższą wydajność przy tej samej liczbie procesorów strumieniowych. Poza tym APU Renoir mają posiadać zintegrowany kontroler pamięci LPDDR4X-4266 MHz, które w odróżnieniu od zwykłych DDR4 zapewniają wyższą przepustowość przy niższym zużyciu energii.

Według informacji do jakich dotarł Komachi, AMD szykuje zarówno wersje desktopowe jak i mobilne tych procesorów, które wejdą w skład serii Ryzen 4000.

Znacznie ciekawiej mają wyglądać wersje dla laptopów, które otrzymają nową podstawkę Socket FP6, i mają zostać wyposażone w od 6 do 12 rdzeni ZEN 2, przy wskaźniku TDP od 15W do 45W. Najbardziej wydajne 12 rdzeniowe wersje otrzymają nazwę Ryzen 9 i mają stanowić mocną konkurencję dla flagowych 8-rdzeniowych mobilnych procesorów Intela, takich jak np. Core i9-9980HK (TDP 45W). Zastosowanie aż 12 rdzeni oznacza, że obok rdzenia I/O z dodanym zintegrowanym układem graficznym, na płytce procesorów znajdą się dwa chiplety.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze ile rdzeni będą posiadać wersje APU Renoir dla komputerów stacjonarnych, ale najprawdopodobniej otrzymają one jeden 8-rdzeniowy i 7nm chiplet z rdzeniami ZEN 2.

Przechodząc do innych z przygotowywanych procesorów AMD, według Komachi najbardziej wydajne procesory Ryzen Treadripper 3. generacji będą mieć wskaźnik TDP 280W. Wszystkie z nich będą zgodne z podstawką Socket SP3 R3, która otrzyma oficjalną nazwę TR4+ i nie będzie wstecznie kompatybilna z podstawką TR4 (inaczej SP3 R2) dotychczasowych Threadripperów 1 i 2. generacji.

Pozatym według Komachi, dla platformy AM4 firma AMD planuje premierę 16-rdzeniowego procesora z TDP 140W. Może nim być zapowiadany wcześniej Ryzen 3950X, który miał się pojawić we wrześniu (z TDP 105W), ale wskutek zbyt niskiego taktowania przy obciążeniu wielu rdzeni jego premierę odłożono wówczas na później. 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Czekam na te Apu (autor: OSTVegeta | data: 18/10/19 | godz.: 19:41)
    Przede wszystkim konkrety o wydajności.

  2. ja najbardziej oczekuję nowych procków mobilnych (autor: Qjanusz | data: 18/10/19 | godz.: 22:47)
    tu są i duże pieniądze i bardzo słaba konkurencja.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.