Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 28 października 2019 
    

Jensen Huang najlepszym CEO na świecie według Harvard Business Review


Autor: Zbyszek | źródło: Harvard Business Review | 06:39
Amerykański prestiżowy miesięcznik Harvard Business Review, jak co roku, opublikował właśnie listę 100 najlepszych CEO (prezesów i dyrektorów) w mijającym roku. Pierwszą pozycję na liście zajmuje Jensen Huang, szef Nvidia, a spośród branży IT na dalszych miejscach w czołówce znaleźli się Richard Templeton, szed Texas Instruments (4 pozycja), Shantanu Narayen z Adobe (6 pozycja), Satya Nadella z Microsoftu (9 pozycja), Lisa Su z AMD (26 pozycja) i Chuck Robbins z Cisco (32 pozycja). W uzasadnieniu Harvard Business School podaje, że pierwsze miejsce dla Jensena Huanga to zasługa ostatnich wyników i pozycji Nvidia na rynku, jego wizjonerstwa oraz całokształtu dotychczasowej kariery.

Wcześniej, w rankingu w 2018 roku został sklasyfikowany na 2 pozycji, a w rankingu w 2017 roku na 3 pozycji.

Jak podano w uzasadnieniu tegorocznej klasyfikacji: Huang to tajwański imigrant, który przybył do USA aby studiować inżynierię elektryczną na uniwersytecie Oregon i następnie Stanford. Odrazu dostrzegł swoje miejsce w branży elektronicznej, zakładając w 1993 Nvidia, skupiającą się na budowaniu układów komputerowych do tworzenia grafiki dla szybko zmieniających się gier wideo. Zadanie wymagało dużych zdolności inżynieryjnych. Gdy około 2000 roku gry i karty graficzne stały się motorem wzrostu Nvidia, to mimo tego Huang i tak widział inną drogę. Nvidia wkrótce zaczęła wydawać miliardy dolarów na badania i rozwój w celu stworzenia układów zdolnych nie tylko do przetwarzania grafiki, ale także wykonywania złożonych zadań obliczeniowych, a następnie do obliczeń skupionych na sztucznej inteligencji. W połowie tej dekady chipy Nvidia skupione na sztucznej inteligencji zdominowały ten rodzący się rynek, pokazując się w autonomicznych pojazdach, robotach, samolotach, dronach i dziesiątkach innych zaawansowanych urządzeń. Jedno spojrzenie na wykres giełdowy Nvidia pokazuje, w jaki sposób ten upór Huanga się opłacił: od końca 2015 r. Do końca 2018 r. akcje spółki wzrosły 14-krotnie, jest ona największych dostawcą chipów na rynku sztucznej inteligencji i od dłuższego czasu generuje rekordowe zyski .

Wysoko przez Harvard Business Review oceniona została także prezes i dyrektor AMD, Lisa Su - dla której to pierwsza obecność w rankingu najlepszych CEO na świecie, i odrazu na 26 pozycji. Średni wiek wszystkich ze 100 najlepszych CEO to 45 lat, a średni staż na zajmowanej pozycji to 15 lat.


Spośród branży IT, następujące miejsca w zestawieniu zajęli:
1. Jensen Huang, Nvidia
4. Richard Templeton, Texas Instruments
6. Shantanu Narayen, Adobe
9. Satya Nadella, Microsoft
26. Lisa Su, AMD
32. Chuck Robbins, Cisco
40. Reinhard Ploss, Infineon
60. Peter Wennink, ASML
62. Tim Cook, Apple
98. Gary Dickerson, Applied Materials

Z pełnym zestawieniem można zapoznać się tutaj 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.