Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 28 października 2019 
    

Procesory AMD zwiększają udziały na rynku gotowych komputerów


Autor: Zbyszek | źródło: The Register | 06:29
(2)
Według danych firmy analitycznej Context, w 3. kwartale tego roku firma AMD umocniła swoją pozycję na rynku gotowych komputerów w Europie. W minionym kwartale, na tym rynku sprzedanych zostało 5,24 mln gotowych komputerów stacjonarnych oraz notebooków. W 629 tysiącach z nich, czyli 12 procent ogółu miał znajdować się procesor AMD, a 88 procent ogółu - CPU Intela. Może wydawać się to niewiele, ale dla AMD oznacza prawie dwukrotny wzrost udziału w ciągu roku. Dla porównania w 3 kwartale 2018 roku sprzedaż gotowych komputerów i notebooków w Europie wyniosła 5,07 mld sztuk, z czego 355 tysięcy sztuk posiadało procesor AMD.

W ciągu roku udział CPU AMD w gotowych komputerach stacjonarnych i notebookach wzrósł zatem z 7 procent, do 12 procent. Procesory AMD bardziej popularne są wśród urządzeń przeznaczonych dla klientów detalicznych - znajdowały się w 18 procent sprzedanych urządzeń dla takich odbiorców. W przypadku odbiorców korporacyjnych, CPU AMD znalazły się w 8 procentach sprzedanych urządzeń.

Dane firmy Context dają nieco poglądu na tempo podjadania przez AMD rynku, opanowanego do tej pory przez Intela - które wydaje się być nie tak imponujące, jak można było się spodziewać.

Wszystko wskazuje na to, że po ponad 2,5 roku od premiery pierwszych Ryzenów i ich serwerowych wersji, AMD posiada kilka procent udziału w rynku serwerowym, 10 do 15 procent w rynku gotowych komputerów i notebooków - i według różnych danych, od 30 do 50 procent udziałów na niewielkim rynku DIY. Tym samym producent zdobywa klientów wolniej, niż dwie dekady temu po debiucie procesorów Athlon i Duron, a wśród serwerów ekspansja jest znacznie wolniejsza, niż po pojawieniu się pierwszych Opteronów.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Sytuacja się zmienia (autor: ekspert_IT | data: 28/10/19 | godz.: 07:38)
    Kiedyś firmy domagały się w specyfikacji przetargów na sprzęt np. Intel 7 gen, teraz jest to ''klasy minimum i3 lub Ryzen''. A jak się przekonają d Ryzenów to za jakiś czas będzie 'klasy Ryzen lub odpowiednik intela' :D

  2. @temat (autor: Saturn64 | data: 28/10/19 | godz.: 10:00)
    Intel osiąga dobre wyniki finansowe z 2 powodów.
    1. Wielkość firmy w stosunku do AMD jest ponad 10 krotnie większa i dużo czasu upłynie by AMD mógł zaspokoić choćby 50% rynku procesorów.
    2. Zmiany jakie nastąpiły w okresie 2 lat (przejście z 4-8 rdzeni do 16 w mainstrime albo 32w HEDT) a w procesorach serwerowych do nawet 64 rdzeni spowodowało, że wiele firm chce wymieniać swoje maszyny i nie chodzi już o to czy będą to maszyny 28 rdzeniowe czy 32 rdzeniowe. Zmiana i tak spowoduje ogromny przyrost mocy gdzie obecnie posiadają może 8-10 rdzeniowe maszyny. W dodatku AMD nie jest w stanie zaspokoić rynku a nikt nie chce czekać. Dlatego jest to zbawienie dla Intela w obecnej sytuacji.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.