Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 18 listopada 2019 
    

Intel zapowiada układy GPU Ponte Vecchio i narzędzie OneAPI


Autor: Wedelek | 18:09
(4)
Podczas zorganizowanej w kalifornijskim Denver imprezy HPC Developer Conference Intel zapowiedział debiut nowej rodziny kart graficznych dla centrów baz danych - Ponte Veccio. Pod tą nazwą kryje się modularna architektura GPU bazująca na kilku mniejszych chipletach Xe połączonych za pomocą szybkiej magistrali Compute Express Link w jeden duży układ. Działa to na podobnej zasadzie jak bloku CU w Ryzenach. Każdy z chipletów będzie zbudowany w litografii 7nm i ma składać się z zupełnie nowych jednostek EU grupowanych w bloki CU. W porównaniu do obecnie stosowanych w IGP jednostek wydajność nowej generacji EU w obliczeniach zmiennoprzecinkowych o podwójnej precyzji będzie do 40x wyższa.

Jednostki te mają być też bardziej uniwersalne, realizując zadania przeznaczone dla chipów typu SIMD i SIMT. Ponadto z ust prelegentów dowiedzieliśmy się że tranzystory będą upakowane na mniejszej powierzchni dzięki zastosowaniu technologii warstwowej budowy układów o nazwie Foveros. Jej implementacja ma też mieć pozytywny wpływ na szybkość podsystemu pamięci - krótsze ścieżki to mniejsze opóźnienia. Projektanci zadbali też o wysoką skalowalność. Docelowo będzie można połączyć nawet tysiąc GPU Ponte Vecchio za pomocą interfejsu XEMF (XE Memory Fabric), a wszystkie te układy będą w stanie wymieniać ze sobą dane korzystając ze współdzielonej pamięci cache.

Jednym z pierwszych urządzeń korzystających z Ponte Vecchio będzie zaplanowany na 2021 rok superkomputer Aurora, który ma się składać z sześciu GPU (każdy z 16 blokami CU) oraz dwóch CPU Sapphire Rapids (10nm). Za jego stworzenie będzie odpowiedzialny należący do HP Cray.

Na koniec warto zaznaczyć, że układy przeznaczone dla rynku detalicznego będą pozbawione części cech którymi charakteryzują się GPU dla centrów baz danych, np. wsparcia dla liczb INT8, a co za tym idzie trudno wyrokować jak będą wyglądały przyszłe akceleratory dla graczy.

Aby ułatwić pracę programistom Intel stworzył też zupełnie nowe środowisko programistyczne z narzędziami OneAPI na czele. Założenie jest takie, że deweloper pisze wspólny kod który może później działać na CPU, GPU, chipach dla SI i jednostkach FPGA. Chipzilla przygotowała nawet aplikację do automatycznego tłumaczenia kodu aplikacji napisanych w CUDA na język wykorzystywany w OneAPI.



 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. 7nm (autor: ekspert_IT | data: 18/11/19 | godz.: 22:08)
    Czyli TSMC lub Samsung.
    Ciekawe czy chipset wydajnością dorówna takiemu GF 1050....


  2. Jak chcą to wydać w 2021 roku w 7nm to zgadzam się z przedmówcą. (autor: Mario1978 | data: 18/11/19 | godz.: 22:17)
    Intel skorzysta z fabryk TSMC lub Samsung bo aż trudno sobie wyobrazić z czego sobie to Intel wyprodukuje jak nie ma maszyn EUV.
    To byłby dobry znak na przebudzenie Intela produkując swoje układy w firmach zewnętrznych.
    Gorzej dla nich bo bardzo pozytywne informacje zaczynają docierać na temat Zen 3.
    Jeżeli są prawdziwe to będzie dużo wyższy skok w wydajności na Watt niż wynika z początkowych przecieków.
    https://twitter.com/realmemes6


  3. Obstawiam, że Samsung (autor: OSTVegeta | data: 19/11/19 | godz.: 00:17)
    Tylko co z Fabami Intela, które przecież trzeba utrzymywać?

  4. to może być 7nm Intela (autor: Wedelek | data: 19/11/19 | godz.: 07:04)
    Pod koniec 2021 mogą już mieć taki proces z mały, uzyskiem. To by tłumaczyło dlaczego zaczynają od modułowych GPU - prostsza budowa, część nieaktywnych elementów można wyciąć, a chiplet będzie malutki.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.