Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 4 grudnia 2019 
    

Drukarka laserowa czy atramentowa? Jak wybrać najlepsze urządzenie?


Autor: materiały partnera | 12:30
(2)
Drukarka laserowa czy atramentowa? Która sprawdzi się lepiej w biurze, a która w domu? Obydwie mają zalety i wady, choć tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb i... punktu widzenia. To, co dla jednych użytkowników będzie zaletą, inni ocenią jako wadę. Do wyboru mamy jeszcze drukarki wykorzystujące technologię żelową, ale ich jest tak mało na rynku, że o tym produkcie nie będziemy rozważać.
Drukarka atramentowa – do biura czy domu?Niepodważalnym atutem drukarek atramentowych są niskie koszty zakupu. Takie urządzenia można nabyć już za 100-200 zł, choć oczywiście na rynku znajdziemy o wiele droższe. To jednak zakup, który mieści się w budżecie przeciętnego użytkownika. Cena gra o tyle dużą rolę, że na tym inwestycja się nie kończy. Drukarka atramentowa wymaga regularnej wymiany zużytych tonerów, kupienia zamienników lub napełnienia pustych pojemników.

Podsumujmy, jak wyglądają kwestie cenowe – tania drukarka to zwykle konieczność zakupu tonerów, które mogą nawet przewyższać jej koszt. Mówimy o oryginałach. W przypadku zamienników i samodzielnego napełniania zużytych pojemników, w portfelu pozostaje więcej pieniędzy, ale jakość wydruków przy stosowaniu oryginalnych tuszów a zamienników, jest nieporównywalna.

Kolejny atut atramentowych urządzeń to możliwość drukowania w kolorze. Jeśli zachodzi potrzeba, by co jakiś czas wydrukować dobrej jakości zdjęcia i grafiki, bez koloru się nie obejdzie. Tutaj warto dołożyć do urządzenia droższego, lepszego, ponieważ zaoferuje ono wydajność i jakość wydruków, które będą więcej niż zadowalające.

Kompaktowe rozmiary – im mniejsza drukarka tym lepiej, a nie da się ukryć, że atramentowe urządzenia potrafią być naprawdę niewielkie. Taką drukarkę zmieścimy na biurku o standardowych rozmiarach. Skorzystają z niej studenci wynajmujący pokoje i całe mieszkania, użytkownicy prywatni, którzy drukują jedynie okazjonalnie, a nawet osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie mają potrzeb drukowania niezliczonej liczby dokumentów.

Wydajne, oferujące wysokiej jakości wydruki czarno-białe i kolorowe, drukarki atramentowe, zaoferuje nam praktycznie każdy sklep komputerowy. Przy okazji można się poradzić sprzedawców, które urządzenie lepiej wybrać, mając określone potrzeby względem jego użytkowania.

Wiemy już, że atramentowa drukarka sprawdzi się w domu, a co z potrzebami pracy w biurze? Tutaj niestety liczy się wydajność, szybkość drukowania i niskie koszty eksploatacji. Pod tym względem urządzenie atramentowe ustępuje miejsca laserowym odpowiednikom. Przyjrzyjmy się, co mają do zaproponowania urządzenia wykorzystujące technologię laserowego drukowania.

Drukarki laserowe – droższe, ale wydajniejszeDrukarki laserowe są większe, głośniejsze i zdecydowanie droższe od atramentowych. Nie można jednak odebrać im szybkości i wydajności działania, a do tego mniejszych kosztów eksploatacji. Tych cech szukamy, gdy drukarka ma zagościć w biurze, gdzie każdego dnia drukuje się sporą liczbę dokumentów.

Laserowe drukarki mogą drukować zarówno na czarno-biało, jak i w kolorze, jednak w biurach kolorowe drukowanie zwykle nie jest potrzebne, stąd śmiało można zrezygnować z jeszcze wyższych kosztów zakupu, z jakimi wiąże się drukarka laserowa kolorowa. Z finansów ubędzie pieniędzy nie tylko na urządzenie, ale również wymienne tonery. Choć ponownie trzeba zmierzyć się z wyższymi cenami, to ich wymiana odbywa się znacznie rzadziej niż w przypadku klasycznych tuszów atramentowych.

Drukarki laserowe znoszą również o wiele większe obciążenia niż atramentowe. Najlepsze modele są w stanie wydrukować kilkadziesiąt tysięcy stron miesięcznie, bez znacznego wyeksploatowania urządzenia. Gdyby drukarka atramentowa zmierzyła się z taką ilością, prawdopodobnie szybko by nam przyszło kupować nową.

Choć laserowe odpowiedniki są głośniejsze w pracy, to właśnie w biurze wydawany przez nie dźwięk, nie spotyka się z zaliczaniem do minusów. Jesteśmy przyzwyczajeni do spotkań z klientami, ciągłych telefonów, stukania w klawiaturę i odgłosów, które wydają się z siebie urządzenia wielofunkcyjne, stąd hałas drukarki laserowej, to tak naprawdę żaden hałas.

Parametry, na które trzeba zwrócić uwagęSzybkość drukowania a jakość? Im więcej kartek drukarka wypuści z podajnika w ciągu jednej minuty, tym lepiej, ale... trzeba będzie liczyć się ze słabą jakością wydruków. Jeśli drukujemy sporadycznie, w szczególności jednak zdjęcia, lepiej postawić na mniejszą szybkość, której nie dostrzeżemy, za to na wysoką jakość.

W przypadku drukarek wybieranych do biur, liczy się przede wszystkim wydajność i szybkość wydruku, a jakość spada na drugi plan. Tu jednak jeszcze ważniejsza staje się obciążalność. Im wyższy ten ostatni parametr, tym drukarka dłużej posłuży w pracy, pomimo intensywnej eksploatacji.

My już wiemy, którą drukarkę wybrać do domu i do biura. A czy Ty masz swój typ? Przemyśl własne potrzeby i budżet na zakup, a następnie znajdź produkt idealny do swojego mieszkania lub biura.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Po zasychających tuszach i głowicach w drukarkach (autor: skalak23 | data: 5/12/19 | godz.: 09:00)
  atramentowych skutecznie się z nich wyleczyłem tylko i wyłącznie drukarka laserowa, nawet po pół roku nieużywania laserowa bez problemu będzie drukować atramentowa po tym czasie może mieć problem z zaschniętym tuszem na głowicy pomimo że pół roku temu kupowaliśmy nowy pojemnik z tuszem na pewno nie jest zużyty ale po prostu przez to że drukujemy rzadko głowice zasychają.

  Czarno białe drukarki laserowe znowuż nie są aż takie drogie trzeba tylko zwrócić przy zakupie uwagę ile kosztuje oryginalny toner ewentualnie zamiennik. Ogólnie polecam przed zakupem drukarki czy to atramentowej czy laserowej sprawdzać ile kosztują oryginalne materiały eksploatacyjne i zamienniki i ile stron z nich wydrukujemy. Ostatnio zainwestowałem w drukarkę z serii tonerbenefit od Brother i jestem zadowolony oryginalny toner kosztuje ok 80 zł i ma starczyć na 2000 stron. HP ostatnio wprowadziło podobną serię Neverstop Laser ale tutaj jak zwykle na pojemniku z dopełnieniem musiał znaleźć się chip wiec produkowanie zamiennika przynajmniej na początku będzie utrudnione. Przy wyborze drukarki polecam zajrzeć na stronę centrum druku przy każdym modelu drukarki jaki mają w ofercie podane są ceny oryginalnych tuszy tonerów jak i zamienników i przeliczoną cenę za wydruk jednej strony.

  Polecam też zapoznać się z tym filmikiem
  https://www.youtube.com/watch?v=T7Ux5h1CF64


 2. Co tu za brednie pisza (autor: grzegorzmce | data: 5/12/19 | godz.: 12:20)
  Po pierwsze drukarka atramentowa nie ma tonerów tylko tusze no ale co może ktoś wiedziec jak kupował tylko drukarkę za 100zl do której tusze kosztują 200.
  Jeżeli chodzi o opłacalność to ja z 7 lat temu kupiłem urządzenie wielofunkcyjne z brothera za zamienniki place po 1 zł który wystarcza na 400 stron.
  Jak się kupi dobra drukarkę to tusze nigdy nie zaschnął bo o ile jest podłączona do prądu to co jakiś czas czyści głowice i tusz nigdy nie zaschnie
  Tylko jest jedną rzecz takiej drukarki nie kupisz za 100zl tylko za 500


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.